Tilanteemme on se, että puolisoni asuu nyt pysyvästi laitoshoidossa. Hain Kelan kehoituksesta yksinhuoltajakorotusta, johon olisin oikeutettu, koska minulla ja puolisollani on erilliset taloudet. Päätöksen mukaan en kuitenkaan ole saamassa sitä, koska kysymys ei ole välirikosta. Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta tilanteesta? Menikö tämä nyt oikein?
Yksinhuoltajakorotus
7
1599
Vastaukset
- EiAutomaatio
Asumusero ei oikeuta yksinhuoltajakorotukseen. Vasta sitten kun puoliso on kuollut tai olette eronneet olet oikeutettu yksinhuoltajakorotukseen.
- EnTiedäTästäkään
Asiassa mietityttää se, että saamassani kirjeessä sanottiin: "...jos puoliso on sairautensa vuoksi sijoitettu pysyvästi laitoshoitoon tai avohoidon yksikköön." Johonkin lakiin (kai) tuokin lause perustuu? En tiedä, mutta huomenna soitan Kelaan ja kysyn. Onko tässä asian käsittelijällä tulkinnan varaa, vai mistä on kysymys? Olen nyt saanut varsin ristiriitaista tietoa. Sinänsä huvittavaa, että jos sanon väliemme olevan rikki, niin millä Kela sen todistaa, ettei niin olisi, joloin olisin oikeutettu korotukseen.
- Lawetorder
EnTiedäTästäkään kirjoitti:
Asiassa mietityttää se, että saamassani kirjeessä sanottiin: "...jos puoliso on sairautensa vuoksi sijoitettu pysyvästi laitoshoitoon tai avohoidon yksikköön." Johonkin lakiin (kai) tuokin lause perustuu? En tiedä, mutta huomenna soitan Kelaan ja kysyn. Onko tässä asian käsittelijällä tulkinnan varaa, vai mistä on kysymys? Olen nyt saanut varsin ristiriitaista tietoa. Sinänsä huvittavaa, että jos sanon väliemme olevan rikki, niin millä Kela sen todistaa, ettei niin olisi, joloin olisin oikeutettu korotukseen.
Guugluta finlex sivusto ja laki lapsilisästä, koska se korotus perustuu tuohon, voi kyllä auttaa ja haen esiin mitä laki sanoo tuosta, menee jonkun aikaa ja palaan asiaan.
- Lawetorder
Lawetorder kirjoitti:
Guugluta finlex sivusto ja laki lapsilisästä, koska se korotus perustuu tuohon, voi kyllä auttaa ja haen esiin mitä laki sanoo tuosta, menee jonkun aikaa ja palaan asiaan.
No niin, löytyi tietoa ja tässä kohta missä selkeästi on peruste yksinhuoltaja korotukseen ja kuten tuolla edellä jo olikin, niin avioero on ainoa milloin maksetaan korotettuna, eli se että puolisosi ei ole kykenevä osallistuun elatukseen, ei ole lain mukaan peruste korotukseen.
Se mitä olet ymmärtänyt laitoshoidosta, koskee lasta joka on yli kuukauden hoidossa ja kunnan vastulla tavallaan, niin tuosta lapsesta saatu lapsilisä hakemuksella siirretään kunnalle tulevaksi.
Tässä kohta laista korotuksesta: "7 § (12.12.2014/1111)
Lapsilisän määrä
Lapsilisä on lasta kohden 94,88 euroa kalenterikuukaudessa. (9.12.2016/1086)
Jos 6 §:ssä tarkoitetulla henkilöllä on oikeus nostaa lapsilisää useammasta kuin yhdestä lapsesta, lapsilisän määrä on toisesta lapsesta 104,84 euroa, kolmannesta lapsesta 133,79 euroa, neljännestä lapsesta 153,24 euroa ja jokaisesta seuraavasta lapsesta 172,69 euroa kalenterikuukaudessa. (9.12.2016/1086)
Yksinhuoltajan lapsesta lapsilisä maksetaan korotettuna 53,30 eurolla kalenterikuukaudessa. Yksinhuoltajalla tässä laissa tarkoitetaan lapsilisän nostamiseen oikeutettua henkilöä, joka ei lapsilisän maksukuukauden alkaessa ole avioliitossa tai joka ennen maksukuukauden alkua on muuttanut puolisostaan erilleen yhteiselämän lopettamiseksi. Yksinhuoltajana ei kuitenkaan pidetä henkilöä, joka avioliittoa solmimatta jatkuvasti elää yhteisessä taloudessa avioliitonomaisissa olosuhteissa toisen henkilön kanssa. (28.12.2017/1142)
Jos lapsi on 11 §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla laitos- tai perhehoidossa ja lapsilisä maksetaan kunnalle taikka jos lapsilisä 12 §:n 1 momentin nojalla maksetaan lapselle itselleen, lapsilisä on 94,88 euroa kalenterikuukaudessa. Yksinhuoltajan lapsesta lapsilisä kuitenkin maksetaan korotettuna 53,30 eurolla kalenterikuukaudessa. (28.12.2017/1142)" - EnTiedäTästäkään
Googletinpa minäkin ja löysin Kelan soveltamisohjeet, joiden mukaan olen kuin olenkin oikeutettu yksinhuoltajakorotukseen. Soitin sinne ja lupasivat tehdä uuden päätöksen edukseni, kun olin kertonut mistä tämä tieto löytyy... mielenkiintoista on se, että laki ei ilmeisesti tunne kyseistä ohjetta tai perustuuko ohje lakiin vai onko tulkintaa. Täytyy joutessaan googlettaa lisää.
- EnTiedäTästäkään
Niin tosiaan laitoin hakukenttään: "jos puoliso on sairautensa vuoksi sijoitettu pysyvästi laitoshoitoon". Niillä sanoilla löytyi Kelan pdf-tiedosto lapsilisästä ja siellä sivulta 40 löytyy tuo ohje.
Finlex ei juuri auttanut, en tullut hullua hurskaammaksi, enkä osannut hakea sieltä mitään lakipykälää yllämainitun tueksi. Kiitos kuitenkin.
Nämä tiedot lisäsin siksi, että jos joku joskus saman asian kanssa painii ja toisekseen siksi, ettei kukaan epäile mun puhuvan läpiä päähäni. - Lawetorder
EnTiedäTästäkään kirjoitti:
Niin tosiaan laitoin hakukenttään: "jos puoliso on sairautensa vuoksi sijoitettu pysyvästi laitoshoitoon". Niillä sanoilla löytyi Kelan pdf-tiedosto lapsilisästä ja siellä sivulta 40 löytyy tuo ohje.
Finlex ei juuri auttanut, en tullut hullua hurskaammaksi, enkä osannut hakea sieltä mitään lakipykälää yllämainitun tueksi. Kiitos kuitenkin.
Nämä tiedot lisäsin siksi, että jos joku joskus saman asian kanssa painii ja toisekseen siksi, ettei kukaan epäile mun puhuvan läpiä päähäni.Noinhan siellä tosiaan onkin ihan viimeisenä, kummaa että, laissa ei kuitenkaan ole tuota mahdollisuutta, vaan yksiselitteisesti on ettei ole mahdollista saada, eli tavallaan laki kieltää sen, eli maksaminen korotettuna ei ole lain mukaista.
Vaikuttaa siltä, että lakia on kelassa tulkittu omintakeisesti ja kun kuitenkaan vankilassa oleminen, siis elatusvelvollisen ei aiheuta tuota korottamista, vaikka tilanne aika samankaltaine, koska voihan vankeuskin muuttua pysyväksi, siis moni on kuollut vankilassa, niistä vaan ei puhuta.
Voisi tavallaan sanoa, että perustuslakia alemmat lait asettaa eriasemaan ja lainlaatijat ovat pihalla asioista pihalla kuin lumiukot.
Minä kun pääasiassa katson mitä laki sanoo, en sitä mitkä jotkut ohjeet on, mutta hyvä sulle näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236975Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733