Korujen valmistus ja etsyssä myyminen?

korumyynti

Eli haluaisin kokeilla perustaa etsyyn oman kaupan ja myydä käsintehtyjä koruja. Aloin kuitenkin miettimään, että saanko siis ostaa korujen tekoon tarvikkeita mistä tahansa kaupasta, jossa myydään korutarvikkeita, suunnitella ja valmistaa niistä oman korun ja sitten myydä tuolla etsyssä? Tarvikkeita olisin siis ostamassa esimerkiksi täältä https://www.cchobby.fi ja täältä http://www.helmikauppa.com ja joistakin muistakin paikoista. Korunosilla tarkoitan tietenkin ketjuja, riipuksia, helmiä yms.

Mietin myös sitä, että täytyyköhän tuolla etsyssä ilmoittaa oman kaupan tiedoissa, mistä on hankkinut tuotteen valmistusmateriaalit?

5

7644

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjsana

      Samaa olen miettinyt itsekin! Olisi kiva saada tietoa.

    • MitäkäJaMiksi

      Juu ja onko tuo etsy siis "ilmainen"?, eli pitääkö maksaa jotain kuukausimaksuja tms?. Esim jos rekisteröidyn, avaan kaupan ja laitan vaikkapa vain yhden piirroksen myyntiin, niin voinko vaan sit "unohtaa" sen kaupan ja antaa rahan tulvia tilille ;D.

      • Neulova

      • VaikeaLöytääTieto

        Juu, sen mitä saanut kaivettua tietoa, niin tuo 0,20 dollaria menee jokaisesta yksiköstä, eli jos laittaa vaikkapa ladattavan piirroksen ja kappalemääräksi 100, niin se on 100x0,20 dollaria ja se peritään vaikka ei myisi yhtään latauskertaa. Sinänsä tuo 0,20 ei haittaa, eli varmaan kannattaa testata myyntiä ensin vaikkapa yhdellä kappaleella ja katsoo mitä tapahtuu maksurintamalla ym.


      • Äippä89

        https://harrasteet.fi/index.php?main_page=index&cPath=215

        Tuolta löytyy edullisia 925 Sterling hopea korutarvikkeita 👍


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      770
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      589
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      575
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      47
      558
    6. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      556
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      67
      541
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      530
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    Aihe