Ajan autollani tosi vähän ja seisoessaan akku purkautuu kuukaudessa noin puolilleen ladatusta. Jännitemittari näyttää silloin noin 12.25 V. Siinä on uusi akku (60 Ah). Laskin, että akku purkautuu jatkuvasti noin 30 mA virralla.
Paljonkohan autoradion valmiustila kuluttaa? Entä varashälytin? Kait kauko-ohjaimella avattava lukitussysteemikin vie valmiudessa jotakin?
Entä voikohan laturin diodit vuotaa väärinpäin hivenen sähköä?
Auton akun purkautumisesta
18
2072
Vastaukset
- nähtyon123
Moro.
Jos noin vähän ajat. kannattaisi akku ottaa lämpimään.
Ei niin iso juttu ja kyllä se starttaus kuluttaa akun tyhjäksi jos vähän ajaa, ei kerkiä ladata auton oma laturi. - AkkuAnkka
Kyllähän nykyautossa on pientä kulutusta, joten joku pieni ylläpitolaturi on paikallaan, jos ajaa harvoin.
Tyhjä akku voi jäätyä ja sen jälkeen yleensa pilalla. Vajaa akku sulfatoituu helpommin, mikä tietää akun kapasiteetin ja virranantokyvyn hidasta hiipumista. - vikaa.on.autossa
Aika suuri purkautumisvirta tuossa eli jotakin on vialla. Virtamittaus akun ja akun plus-navan välille ja sitten irrottelet sulakkeita yksi kerrallaan kunnes löytyy se, jonka kohdalla virta putoaa. Ei kai sinulla ole mitään tupakansytyttimeen kiinnitettyä virtalähdettä, joka voisi syödä sähköä?
- mihnä
> "Virtamittaus akun ja akun plus-navan välille"
>
Aika erikoisesti sanottu.
- akuttaako
Uusia nykyautoja voi jättää seisomaan korkeintaan 2-3 viikoksi, niissä on tietsikka päällä ja lisäksi käynnistys/käynnistyksen esto on päällä jatkuvasti. Vanhemmat autot voi olla 2-3 kuukautta ilman ajoa/latausta eikä akku tyhjene liikaa.
Nykyautot tosiaan kuluttavat sähköä huomattavasti enemmän kuin vanhemmat, joten vanhempien "automiesten" neuvoja tässä(kään) asiassa ei pidä ottaa kovin vakavasti.
- Joakim1
Mittasitko siis kulutuksen vai ainoastaan laskit? 30 mA on ihan normaaliarvo. Itse tulee ajettua 10-20 minuutin matkoja autolla. Vaikka ajoin päivittäin, oli uuden akun jännite yön seisonnan jälkeen 12,36 V. Akku ei siis pysy täytenä käytössäkään ellei aja pitkiä yhtämittaisia aikoja. SIlti tuokin on kestänyt ongelmitta kuuden viikon seisonnan. Kesti myös vanhalla akulla, vaikka jännite oli alle 12,3 V lähtötasolla.
2-3 kk taas on yleensä liikaa eli auto ei enää käynnisty ennen akun lataamista tuossa paikkeilla. - cijkqjtek
Jos haluaa mitata nykyautojen virrankulutuksia niin kannattaa huomioida se että erinäiset ohjainyksiköt eivät mene välttämättä heti lepotilaan vaan todellisen lepovirran voi saada mitattua vasta minuuttien päästä.
- rollaati.rollaa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/13424309/uusien-autojen-virrankulutus-lepotilassa
Parempi paikka miettia auton ongelmia löytyy autopalstalta... - laskutaito_tallella
12V x 30mA = 0,36W, joten kuinka "vikaa.on.autossa" voi väittää sitä suureksi kun jo pelkkä radion muisti voi kuluttaa tuon verran.
- Joakim1
Ei radion muisti voi viedä noin paljoa, ainakaan tämän vuosituhannen radiossa. 30 mA on jo melko paljon. Sillä akusta otetaan 0,72 Ah/vrk eli 22 Ah/kk. Tuolla tahdilla tyypillisesti n. 70% varauksessa oleva 60 Ah akku on täysin tyhjä n. kahdessa kuukaudessa.
Tuo 30 mA on tyypillinen arvo koko auton kulutukselle sisältäen kaikkien laitteiden kulutuksen. Radio tuskin vie edes 10% tuosta. Nykyaikana kanavien säilyttäminen muistissa ei vaadi lainkaan virtaa. - VAG-asentaja
Kokeilepa ottaa ainakin VAG-ryhmän uusissakin autoissa akku irti ja katso sitten pysyikö radion asemat muistissa...
- Joakim1
VAG-asentaja kirjoitti:
Kokeilepa ottaa ainakin VAG-ryhmän uusissakin autoissa akku irti ja katso sitten pysyikö radion asemat muistissa...
Varmasti on myös tyhmästi tehtyjä radioita, mutta tuskin nekään vievät juuri mitään akusta. Asemien vaatima muistimäärä on mitätön ja ne virtakatkossa tuhoutuvassa muistissa säilyttävä mikropiiri ei vie edes 1 mA, todennäköisemmin suuruusluokkaa 1 uA.
Ihan vertailun vuoksi sykemittareissa 200 mAh 3 V paristo kestää n. vuoden mikä tarkoittaa n. 20 uA keskimääräistä virtaa. Suurin osa kulutuksesta tulee sykkeen mittauksesta ja taustavalosta eli kellotilassa kulutus lienee n. 1 uA. Polarin 80-luvun alun malli jo tallensi satoja sykemittauksia, jotka hävisivät patterin vaihdossa. 90-luvun malliin mahtui jo usean viikon harjoitusten syke muistiin 15 sekunnin tallennusvälillä, mutta nekin hävisivät patterin vaihdossa. Tämän vuosikymmenen malleissa muistiin mahtuu vielä enemmän ja muisti ei häviä patteria vaihdettaessa.
- Halpaalystiä
Kuka se on sanonut että aloittaja pitää autoaan ulkona. Minulla ainakin auto on lämpimässä tallissa kaikenaikaa. Akku tyhjeni silti noin parissa kuukaudessa kun autoa ei käyttänyt vaikka oli jo 90-luvun lopun automalli. Nykyään pidän akkua jatkuvasti ylläpitolatauksessa ja akku on aina kuin uusi. Sen laturin aiheuttama lisäkulutus saa hädin tuskin parin euron vuosikulutuksen aikaiseksi talon sähkölaskussa.
- Joakim1
Akku itsetyhjenee nopeammin lämpimässä kuin kylmässä. Akun kannalta siis säilytys kylmässä on parempi vaihtoehto.
- Akulatuuri
Joakim1 kirjoitti:
Akku itsetyhjenee nopeammin lämpimässä kuin kylmässä. Akun kannalta siis säilytys kylmässä on parempi vaihtoehto.
5 - 10 plusasteen väli on paras akun keston kannalta.
- PurkautuvaAkku
"Mittasitko siis kulutuksen vai ainoastaan laskit? 30 mA on ihan normaaliarvo."
Laskin tuon 30 mA -arvon. Olen saanut mittauksilla tarkkaan selville, paljonko akku (mV) tyhjenee viikossa. Sen kapasiteetti on 64 Ah ja se on uusi.
Kun akku tyhjenee noin 12.1 V:iin niin silloin vrauksesta on jäljellä enää n. 50%.
Taidan viikonloppun mitata yleismittarilla, kuinka tarkkaan laskemani arvo pitää paikkansa.- cftvgyhuinj
Lotto kannattaa tehdä jos alle kymmenkertainen virhe tuommosissa laskelmissa on.
-suurimpana virheen tuottajana varmaan se että akun kapasitetti tuommosella virralla on aivan muuta kuin tuo ilmoitettu, onko lämpötila kompensointi myös tehty...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827