Solun arvon lukitseminen

Varastomiäs

Lähtötilanne:
A1=100 kpl "Tuotteen myyntimäärä"
A2=3 €/kpl "Tuotteen yksikköhinta"
A3="Tammikuun myynti" (A1*A2)
A5="Varastosaldo 100 kpl)
A6="Varastosaldo 300 €)

Ongelma:

Helmikuussa A4 yksikköhinta solussa A2 muuttuu.

Kuinka saan solussa A3 olevan arvon pysymään vaikka solussa A2 oleva arvo muuttuu?

Varastosaldo A6 halutaan laskea keskiarvohinnalla, mutta kuukausikohtainen varastosta poisto tulisi tapahtua myyntikuukauden yksikköhinnalla.

Yksikköhinta voi muuttua vuoden aikana 2-4 krt.

4

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkä-arvo
      • Varastomiäs

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.


      • enihanymmärrä
        Varastomiäs kirjoitti:

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.

        Solussa A3 on tammikuu. Missä muut kuukaudet ovat? Selitä tarkemmin. Miten esim, varastosaldo tiedetään, käydäänkö se laskemassa?


      • Arvo.Arvaamaton
        Varastomiäs kirjoitti:

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.

        Minä teksisin yksinkertaisesti oman hintataulukon, jossa riveillä on tuotteet ja sarakkeissa hinta jokaisen kuukauden aikana. Ensimmäiset sarakkeet varataan siis tuotetietoille, esim. A-sarakkeessa tuotekoodi, B-sarakkeessa tuotenimike tjsp, C-sarakkeessa hinta tammikuussa, D-sarakkeessa hinta helmikuussa jne.

        Taulukon voi tehdä vaikka koko vuodelle kerrallaan, kun laittaa seuraavan kuukauden hinnan viittaamaan =-merkillä edellisen kuukauden hintaan. Jos hinta vaihtuu, niin laittaa sitten ko.soluun uuden hinnan, jolloin uusi hinta kopioiutuu loppuvuoden kuukausille.

        Laskentataulukossa sitten vastaavasti joka kuukauden myynti omalle sarakkeelleen, ja hinta tietenkin haetaan siihen saman kuukauden sarakkeesta sieltä hintataulukosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      184
      7768
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5325
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      112
      4210
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      65
      2837
    5. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      282
      2469
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      142
      2367
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      577
      2176
    9. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      2159
    10. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      82
      2147
    Aihe