Solun arvon lukitseminen

Varastomiäs

Lähtötilanne:
A1=100 kpl "Tuotteen myyntimäärä"
A2=3 €/kpl "Tuotteen yksikköhinta"
A3="Tammikuun myynti" (A1*A2)
A5="Varastosaldo 100 kpl)
A6="Varastosaldo 300 €)

Ongelma:

Helmikuussa A4 yksikköhinta solussa A2 muuttuu.

Kuinka saan solussa A3 olevan arvon pysymään vaikka solussa A2 oleva arvo muuttuu?

Varastosaldo A6 halutaan laskea keskiarvohinnalla, mutta kuukausikohtainen varastosta poisto tulisi tapahtua myyntikuukauden yksikköhinnalla.

Yksikköhinta voi muuttua vuoden aikana 2-4 krt.

4

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelkkä-arvo
      • Varastomiäs

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.


      • enihanymmärrä
        Varastomiäs kirjoitti:

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.

        Solussa A3 on tammikuu. Missä muut kuukaudet ovat? Selitä tarkemmin. Miten esim, varastosaldo tiedetään, käydäänkö se laskemassa?


      • Arvo.Arvaamaton
        Varastomiäs kirjoitti:

        Näin juurikin mutta haluaisin että excel tekee tämän "automaattisesti" makron tai koodin kautta. Makron kautta saan onnistumaan mutta silloin häviää kaavat kaikilta kuukausilta, jolloin makro ei toimi kuin yhden kuukauden kohdalla.

        Minä teksisin yksinkertaisesti oman hintataulukon, jossa riveillä on tuotteet ja sarakkeissa hinta jokaisen kuukauden aikana. Ensimmäiset sarakkeet varataan siis tuotetietoille, esim. A-sarakkeessa tuotekoodi, B-sarakkeessa tuotenimike tjsp, C-sarakkeessa hinta tammikuussa, D-sarakkeessa hinta helmikuussa jne.

        Taulukon voi tehdä vaikka koko vuodelle kerrallaan, kun laittaa seuraavan kuukauden hinnan viittaamaan =-merkillä edellisen kuukauden hintaan. Jos hinta vaihtuu, niin laittaa sitten ko.soluun uuden hinnan, jolloin uusi hinta kopioiutuu loppuvuoden kuukausille.

        Laskentataulukossa sitten vastaavasti joka kuukauden myynti omalle sarakkeelleen, ja hinta tietenkin haetaan siihen saman kuukauden sarakkeesta sieltä hintataulukosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      272
      4857
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      39
      3168
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      2994
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2092
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2052
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1771
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe