Onnistuuko asentaa videot,kun telkassa ei ole kuin yksi scart-liitäntä? Jos käyttää sellaista 3-paikkaista scart-jakajaa,tuntuu,että olen kokeillut kaikki vaihtoehtoiset kytkennät,mutta ei ...kele tunnu toimivan.
Asennuksesta
boksi-tv-video
3686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itseänikin kiinnostaa ko. kysymys jos joudun jakajan hankkimaan. Siis jakajassa lienee yksi ns koiraspää ja kaksi naaraspäätä. Täytyisi käydä niin, että se yksi pää telkkariin ja digiboksi toiseen jakopäähän, video toiseen. Videossa on ns TV-lähtö scartille. Kun jatketaan niin videon "ext" scarttiin tulisi digiboksin liitäntä. Nyt siis oletan, että digiboksillakin on 2 scart-lähtöä. Yleensä neuvotaan, että toinen digiboksin scartti menee telkkariin suoraan ja toinen videoon. Videosta vielä telkkariin. (Jos ei ole niin sekin tarvitsisi haaroittimen, jotta saadaan signaalit kahteen laitteeseen).
Antennikaapeli digiboksiin ensin ja siitä videoon, josta telkkariin.
kun käytät videota siinä välissä. Siis: antenni boksiin, siitä videoon ja siitä telkkuun. Scartit joka väliin. Videossa löytyy kanavat AV1 ja AV2, joista toiselta näkyy digi. En usko, että tarvitset jakajaa.
En vaan,tietämättömyyttäni tajunnut tota videoiden AV1-kanavalle vaihtaa...