Toimitusjohtaja Lauri Kivisen tie Ylessä päättyi ajolähtöön. Lähtöön ei sisälly dramatiikkaa. Eipä tietenkään. Koskapa sitä olisi suurten pomojen lähtöihin liittynyt.
Kivisen tie Ylen toimitusjohtajana päättyi oikeastaan jo paljon ennen hänen ilmoitustaan lähdöstä. Se päättyi käytännössä siihen, kun Kivisen alaiset ottelivat pääministeri Sipilän kanssa siitä, kuka päättää mediavallasta Suomessa.
Silloinen Ylen vastaava päätoimittaja ei älynnyt erota, vaikka antoi vain toimitukselle kuuluvia valtuuksia Sipilälle. Päätoimittajan oli pakko erota myöhemmin älyttömien möläytystensä takia.
Toimitusjohtaja Kivisen olisi pitänyt viimeistään silloin myös erota, koska hän ei tajunnut, että journalistinen päätösvalta on aina toimituksella, ei koskaan sen ulkopuolella, vaikka vastassa olisi pääministeri tai vaikka presidentti.
Kiviselle pikainen ajolähtö Ylestä
11
237
Vastaukset
- huomioita
Mielenkiintoista, että Kivinen jättää paikkansa juuri nyt, presidentinvaalien alla. Ylen toiminta ei ole ollut tasapuolista ehdokkaita kohtaan.
Jenkkeihin eivät saaneet valittua haluamaansa johtajaa, kuten yhä jatkuvasta, päivittäisestä Trump-myllytyksestä voi päätellä. Meidän presidentinvaaleissamme Ylen tehtäväksi on tullut mollata niitä ehdokkaita ja heidän taustaryhmiään, joiden vallanpitäjät eivät halua menestyvän. - laurilähde
Viimeinen ponnistus oli Kiviseltä koota televisioon faktantarkastajien nimikkeellä joukko sekopäisiä Natottajia.
Heiltä puuttui häveliäisyys totaalisesti.- MediaMoguli
Totuus on populisteille vaikea asia.
- Taustatietoa
Kivinen oli entisen kansanedustajan ja hallintoneuvoston puheenjohtajan Kimmo Sasin valinta. Sasi oli RKP:n bulvaani Kokoomuksessa. Sasin ainoa vaatimus Kiviselle oli se, että YLE suoltaa ruotsalaisuus-propagandaa kaikin tavoin. Jotta keinotekoisen kaksikielisyytemme ja pakkoruotsituksen kannatus lisääntyisi kansan keskuudessa.
Kivinen tekikin työtä käskettyä. Mutta YLE hieman vähensi svekopropagandaansa, kun Sasi putosi eduskunnasta. Katsotaanpa, millainen tyyppi seuraavaksi tulee. Ruotsinmielinen varmasti, koska se on svekokratiassamme tapana. Mutta kuinka kiivas sveko, siinäpä kysymys! - duodapikaa
Kivinen on myös entinen sekoomusmuslainen.
- KokoomusRKP
Kokoomus alistettiin RKP:n apupuolueeksi, kun Katainen nousi valtaan.
RKP:n hallinnoimat säätiöt maksoivat Kokoomuksen jättivelan.
Näin tämä svekokratiamme toimii käytännössä...
- huomioita
Ehkä Kivinen lähtee nyt, kun annettu tehtävä alkaa olla suoritettu. Niinistön valinta presidentiksi näyttää varmalta.
- ei.jatkoon
Itse tuote vaan on jo liian vanha ja väsynyt.
- Funlandiankansalainen
Kivinen sai lähtökäskyn samaan aikaan kuin Jääskeläinen. Hyvä, että yle puhdistuu latvasta alas päin. Seuraavaksi uusiin haasteisiin ja reality elämän tulee vapauttaa poliittiset toimittajat ja viihde ohjelmien käsikirjoittajat. Nuo tuntuvat elävän Pasilan alaisissa tunneleissa näkemättä koskaan muuta kuin läppärin keinovalon.
- Hallaahon.äänestäjä
Yle heikentää ulkopoliittiisa suhteita mm. USA:han nälvimällä brexitistä Englantia ja juutalaisvihassaan Israelia, joka Englannin kanssa on USA:n tärkein liittolainen. Trump on luvannut tehdä massiivisen kauppasopimuksen Englannin kanssa kunhan tämä vain jättää EU:n
Yle harjoittaa provoa http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg246578#msg246578 Netanyahu on nyt valtansa huipulla ja kerää kiitosta siitä, että Israel on pitänyt kutinsa Lähi-Idässä (Esim. Suomen Yle on käyttäytynyt kummallisesti tässä suhteessa, nälvii Brexitiä eli Britanniaa ja lähetti provokatiivisesti palestiinalaisen kirjeenvaihtajaksi Jerusalemiin. Yle harjoittaa epäsuorasti USA:n vastaista kritiikkiä provosoiden USA:n lähimpiä ystäviä Englantia ja Israelia vastaan) - Funlandiankansalainen
Lähteekö Heikel Kivisen mukana? Syytä olisi, jos haastateltavia leimaa sairaaksi ja luottamusta puolueettomuuteen ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081681Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011622Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011535Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541402Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341364Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48898Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii441879Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293832Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818