Kauppahinta 145 000 talo myyty hyväkuntoisena ja kuivaksi todettu . Ei vesivuotoja nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita. Myyjä kieltää tietäneensä ongelmasta. Eli kyse on piilevästä virheestä. Totesi kuitenkin että edellisen omistajan piti hoitaa asia kuntoon.
Montako prosenttia pyytäisitte kylpppäri remppa on kuitenkin sen 10 000e
paljonko voi pyytää hinnan alennus
7
569
Vastaukset
- Järkikäteen_ostaessa
Olisit mitannut kosteudet ja homeet ennen ostamista!
Turha itkeä jälkikäteen etkä sinäkään tiedän kaikkien omistajien aikaisempia toimia omistamissasi asunnoissa? - eipä.piilevä.ollutkaan
Kysehän ei ole piilevästä virheestä kun myyjä on todennut, että edellisen omistajan olisi pitänyt hoitaa asia kuntoon. Eli myyjä on pimittänyt tietämänsä "korjauksen".
Hänen olisi pitänyt rehellisesti kertoa asia myydessä ja neuvotella talon kauppahinta sen mukaisesti.
Ymmärrettävästi houkutus jättää mahdollisesti kaupat kokonaan torppaavasta virheestä kertomatta on suuri. Jonka takia myyjän virhevastuu nimenomaan on lakiin säädetty.
Jos siis todistettavasti myyjä tiesi edellisen omistajan viritelmistä, maksakoon koko laskun. Paino sanalla todistettavasti, muutoinhan käräjillä voisi kiistää asian.
Käräjillä uhkailuun ei kannata lähteä kuin viime hädässä, mutta mikäli myyjä ei ole tiennyt vastuistaan (joka on mahdollista, valitettavasti) niistä valistaminen ja asiasta asiallisesti neuvotteleminen ratkaisee asian. Ellei koko talo osoittaudu olevan pilalla.
Tietenkään ei sitten kannata yrittää "rankaista" myyjää laittamalla esim. kullatut hanat ja käyttää muutenkin kalleimpia mahdollisia materiaaleja remontissa, vaan tolkulla. Vaikka mieli tekisi näyttää ne kuuluisat närhet mynät ;) - näitä.on.paljon
Vie asia oikeuteen ja vaadi 50 000 hinnan alennusta. 3 vuoden päästä tulee hovioikeuden tuomion jossa saat korvausta 5 000 € mutta maksat omat kulusi 30 000 euroa.
Aloittaja voisi nyt ihan aluksi kerto minkä ikäisestä kylpyhuoneesta on kyse. Vasta sen jälkeen on edes mahdollista ottaa kantaa asiaan.
- omistajat3
Kohteen rakennus vuosi on 1998
- KohtuusKaikessa
"nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita"
Eli remonttia lähdettiin tekeen ja sen yhteydessä löytyi vikaa rakenteista, joka on ihan sinänsä normaalia märkätiloissa.
Sen osuuden voi (yrittää) pyytää myyjältä plajonko rakenteiden korjaukseen palaa rahaa. Yleensähän näissä joudutaan uusimaan runkopalkkeja, joten kovin isoista kustannuksista tuskin on kyse. - viitisen.kymppiä_
Tuollaiseen korjaukseen ei saa menemään viittä tuhatta vaikka kuinka yrittäisi. Omana työnä alle 2000 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.26410874- 762991
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822668- 882540
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512252Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672119- 451461
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1321331Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35942