paljonko voi pyytää hinnan alennus

omistaja3

Kauppahinta 145 000 talo myyty hyväkuntoisena ja kuivaksi todettu . Ei vesivuotoja nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita. Myyjä kieltää tietäneensä ongelmasta. Eli kyse on piilevästä virheestä. Totesi kuitenkin että edellisen omistajan piti hoitaa asia kuntoon.
Montako prosenttia pyytäisitte kylpppäri remppa on kuitenkin sen 10 000e

7

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkikäteen_ostaessa

      Olisit mitannut kosteudet ja homeet ennen ostamista!
      Turha itkeä jälkikäteen etkä sinäkään tiedän kaikkien omistajien aikaisempia toimia omistamissasi asunnoissa?

    • eipä.piilevä.ollutkaan

      Kysehän ei ole piilevästä virheestä kun myyjä on todennut, että edellisen omistajan olisi pitänyt hoitaa asia kuntoon. Eli myyjä on pimittänyt tietämänsä "korjauksen".
      Hänen olisi pitänyt rehellisesti kertoa asia myydessä ja neuvotella talon kauppahinta sen mukaisesti.
      Ymmärrettävästi houkutus jättää mahdollisesti kaupat kokonaan torppaavasta virheestä kertomatta on suuri. Jonka takia myyjän virhevastuu nimenomaan on lakiin säädetty.

      Jos siis todistettavasti myyjä tiesi edellisen omistajan viritelmistä, maksakoon koko laskun. Paino sanalla todistettavasti, muutoinhan käräjillä voisi kiistää asian.
      Käräjillä uhkailuun ei kannata lähteä kuin viime hädässä, mutta mikäli myyjä ei ole tiennyt vastuistaan (joka on mahdollista, valitettavasti) niistä valistaminen ja asiasta asiallisesti neuvotteleminen ratkaisee asian. Ellei koko talo osoittaudu olevan pilalla.

      Tietenkään ei sitten kannata yrittää "rankaista" myyjää laittamalla esim. kullatut hanat ja käyttää muutenkin kalleimpia mahdollisia materiaaleja remontissa, vaan tolkulla. Vaikka mieli tekisi näyttää ne kuuluisat närhet mynät ;)

    • näitä.on.paljon

      Vie asia oikeuteen ja vaadi 50 000 hinnan alennusta. 3 vuoden päästä tulee hovioikeuden tuomion jossa saat korvausta 5 000 € mutta maksat omat kulusi 30 000 euroa.

    • Aloittaja voisi nyt ihan aluksi kerto minkä ikäisestä kylpyhuoneesta on kyse. Vasta sen jälkeen on edes mahdollista ottaa kantaa asiaan.

    • omistajat3

      Kohteen rakennus vuosi on 1998

    • KohtuusKaikessa

      "nyt löytyi kylpyhuone remontin yhteydessä homekasvustoa ja seinä on ollut ihan selvästi joskus auki on jopa kestopuun pätkillä paikattu tukipuita"

      Eli remonttia lähdettiin tekeen ja sen yhteydessä löytyi vikaa rakenteista, joka on ihan sinänsä normaalia märkätiloissa.

      Sen osuuden voi (yrittää) pyytää myyjältä plajonko rakenteiden korjaukseen palaa rahaa. Yleensähän näissä joudutaan uusimaan runkopalkkeja, joten kovin isoista kustannuksista tuskin on kyse.

    • viitisen.kymppiä_

      Tuollaiseen korjaukseen ei saa menemään viittä tuhatta vaikka kuinka yrittäisi. Omana työnä alle 2000 €.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe