Olen kuullut että Soder Aviation avaa uuden reitin maaliskuun alusta Utsjoelta Murmanskiin,konetyyppi on ihan uusi airbus a380,sööterillä menee lujaa!!!!
SODER
Sergei
7927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa mennä liian lujaa...
Ajankohtaista 10.2.2005 klo 17.15
Soder Aviationin lennoista tiedusteluja
Kuluttaja-asiamiehelle on tullut tiedusteluja Soder Aviation -lentoyhtiön tämänhetkisestä tilanteesta. Ilmoitusten mukaan yrityksen lento Helsingistä Tampereelle 10.2.2005 klo 15.40 ei ole lähtenyt ajallaan. Kuluttaja-asiamiehen lentokentän infosta saamien tietojen mukaan lennon peruuntumisesta olisi ilmoitettu lentokentälle pari tuntia aiemmin. Matkustajille tieto ei kuitenkaan ollut mennyt.
Kuluttajan pitää ensimmäiseksi ottaa yhteys yritykseen, jos sen palvelussa tai sopimuksen täyttämisessä on puutteita. Jos yritys ei pysty täyttämään velvoitteitaan, sillä on velvollisuus palauttaa rahat, jotka saamatta jääneestä palvelusta on maksettu. Tällaisessa tapauksessa matkustajalle saattaa syntyä myös oikeus vahingonkorvaukseen.
Jos lento on maksettu luottokortilla muulle taholle kuin Soder Aviationille, kuluttajan on syytä tehdä palautuspyyntö suoraan sille taholle, jolle matka on maksettu. Jos tämä ei katso olevansa velvollinen palauttamaan matkan hintaa, kuluttajan on syytä tehdä oikaisupyyntö luotonantajalle ja ottaa yhteys oman kuntansa kuluttajaneuvojaan.
Jos kuluttaja on maksanut lentonsa muulla tavalla, esimerkiksi käteisellä, hän voi vaatia rahoja Soder Aviatiolta toteutumattomasta lennosta.
Kuluttajavirasto seuraa tilanteen kehittymistä.
Fokkeri kuulema on hajonnut Saksaan...edesmenneen Söderin Saabit oli koko ajan "rikki". Haisee isomman luokan kusetusoperaatiolta. Itselläni ei sinänsä ole mitään kilpailua vastaan kunhan se on tervettä. Flying Finn vaan kolistelee luitansa takaraivossa, liian halvalla kun mennään niin kalma korjaa äkkiä.
Vai Saabit koko ajan rikki, oli ueampi teknikaali muistaakseni viime talven mittaan mutta ikävä kyllä niin on kaikilla yhtiöillä- yhden koneen yhtiöllä kuten voi ymmärtää on hiukka eri mahdollisuudet saada se kone korvattua pikaisesti...
Ei vain mahdu tajuntaa että tuollainen huuhaafirma saa kauppailla "lentoja" joita sitten ikinä ei lennetäkkään, Suomi kai sentään on sivistynyt maa. Eiköhän nyt viimeistään kannata unohtaa koko putiikki ja sen lennot. Niiden poikien olisi syytä keskittyä johonkin muuhun businekseen, vaikka sellaiseen joka pysyy joten kuten osaamattomien amatööriliikemiesten käsissä. Ostaisivat vaikka Mc Donald'sin lisenssin, kyllä tuonne kehätien varteen vielä pari hampurilaislafkaa mahtuu.
Lapin lennot Soderin olisi syytä nyt lopettaa.
Ongelmia on nyt olut jo hieman liikaa. Tampere-Oulu sen sijaan sujuu hyvin ja matkustajia riittää. Reitillä ei ole minkäänlaista kipailua ja Soder on lentänyt lentonsa aikataulun mukaan kaksi kertaa päivässä ja joka kerta on ollut lähes täysi koneellinen bisnesmatkustajia mukana. Operaattorina on ruotsalainen Nextjet ja kone on 19-paikkainen Beechcraft 1900D. Toivottavasti tämä reitti kannattaa, koska sille on selvästi markkinarakoa.
Sööterin tre-oulu,oulu-tre ei ole ollut matkustajia,vajaa puolet lennoista on jäänyt tekemättä,matkustajia yleensä 2-5 henkilöä,tauno!
Aivan käsittämätöntä pelleilyä koko homma,terve kilpailuhan olisi ok mut ko sööterin touhut on niin sekavia niin kuka voi luottaa siihen..
Taitaa tuo sööderi olla jonkunlainen huumerahan pesusysteemi?? vai mitä mieltä olette?
Tämä Soder on kyllä FlyFinn nro 2