Legaatinsaaja

Voiko legaatinsaaja olla kuolinpesän osakas?
9538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

PK 18:1 Kuolinpesän osakkaita ovat perilliset ja yleisjälkisäädöksen saajat sekä eloonjäänyt puoliso.

Siis EI

Äänestä

Höpöjä puhut,toki voi olla mahdollista että legaatinsaaja on pesän osakas.

Äänestä

Legaatin saaja voi saada osakkuuden vaikkapa 2 eri tavalla..

1.Testamentissa on määräys että legaatinsaaja saa paremmat oikeudet kuin yleensä.
2.Pesän arvo on vaikkapa 120000e ja legaatin saaja on saamassa siitä 100000e.Näin ollen legaatin saajalla on riittävän suuri intressi pesää kohden ja tällä intrestillä hän voi saada osakkuuden kunnes legaatti on suoritettu.

Äänestä
  • Testamentissa voidaan tosiaan määrätä että legaatinsaaja on myös "yleistestamentisaaja" eli että hänellä on samat oikeudet.

    Äänestä

Ja tietysti jos tutustut Tapani Lohen tekeleisiin niin hän kyllä vahvistaa sen mitä olen täällä kirjoittanut.

Lohi, Legaatinsaajan oikeusasemasta, s. 15 JA s.234

Äänestä
  • Kerropa samalla oikeuskäytäntöä. Kun Lohi taitaa yksityishenkilönä olla vailla lainvoimaa.

    Äänestä

Ei tarvitse esittää,asia on pihvi ja ei se paistamalla mihinkään muutu.
Asia on lakimiesten tiedossa ja jos ei ole tiedossa niin tiedot olisi syytä päivittää.

Lakitoimisto juranova.

Erityistestamentin eli legaatin saajan oikeus on määrätty esinekohtaisesti. Legaattimääräyksellä annetaan saajalle tietty esine, arvomäärä (kuten raha) taikka omaisuutta omistusoikeutta vähemmin oikeuksin (kuten käyttö-, hallinta- tai tuotto-oikeus). Legaatinsaaja ei ole kuolinpesän osakas, ellei testamentin tulkinnasta tai määräyksistä muuta johdu.

Asianajotoimisto Sanna Svahn.

Yleisesti ottaen legaatinsaaja ei ole osakas. Kuitenkin joissakin poikkeuksellisissa tilanteissa tälle saattaa olla syytä antaa osakkaan asema osakkaalle kuuluvine oikeuksineen ja velvollisuuksineen.

Jos haluat lisätietoja niin kaiva itse esille oikeuskäytäntöä asialle.
Valitettavasti netissä ei oikein ole tietoa ellet sitten maksa riihikuivaa rahaa jotta näet käräjien/hovin/korkeimman päätöksiä.Siis niitä päätöksiä mitä netistä ei löydy kuin maksamalla.

Äänestä
  • Niinpä, niin. Se on siis vain posken heiluttelua.

    Lain mukaan pelkästään legataarin asemassa oleva ei ole osakas. Hän voi turvata lailliset oikeutensa pesässä hakemalla pesänselvittäjää perintökaaren mukaan (PK 19:1).

    PK 19:1,1
    Pesän osakkaan hakemuksesta oikeuden on päätettävä, että pesän omaisuus on luovutettava pesänselvittäjän hallintoon, ja määrättävä joku pesänselvittäjänä pitämään huolta pesän hallinnosta. Jos joku on testamentissa määrätty perillisten tai yleisjälkisäädöksen saajain sijasta testamentin toimeenpanijana pesää hallitsemaan, on määräys annettava myös hänen hakemuksestaan. Sellaista määräystä voi niin ikään hakea -->erityisjälkisäädöksen saaja<-- tai se, jolla on oikeus ajaa kannetta tarkoitemääräyksen toteuttamisesta, milloin tämän harkitaan olevan tarpeen säädöksen tai määräyksen täytäntöön saattamiseksi.

    Äänestä

Lyhyesti: Legaatin saajahan voi olla myös perillinen ja/tai Yleistestamentin saaja, jolloin hän on kp.n osakas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jannepulli kirjoitti:

Voiko legaatinsaaja olla kuolinpesän osakas?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu