TARVITSEN APUA HAMSTERINI KANSSA

Hätääntynyt

Hankin viikko sitten talvikko naaraan. Se on vähän ujo, mutta todella utelias ja aika villi. Aloin kesyttää sitä laittamalla käden häkkiin, koska hamsu ei hyökännyt/puolustanut reviiriään. Annoin hamsulle ruokaa, ja se söi kädestä. Sitten parin päivän päästä hamsu tuli aina etutassut kädelle, kun laitoin käden häkkiin. Silloin ajattelin että ehkä voisin ottaa sen syliin, mutta en tiedä mitä tein väärin koska hamsu sekosi ja nyt se vain mököttää hänin nurkassa ja tulee pois vasta kun oon menny sänkyyn. Auttakaa mua!

3

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hamsutyttö

      Hamsteri saattoi säikähtää. Ehkä outo tuoksu tai äkkinäiset liikkeet. Voit yrittää sokeripalan kokoisella kurkunpalasella rauhallisesti saada talvikkoasi tottumaan sinuun. Itsellänkikin on naarastalvikko, joka oli ulkoilemassa ja sitten nostin sen pois pallossa, ja pallon "kansi" aukesi ja talvikko putosi takaisin aitaukseen, noin viikon se vältteli minua, mutta sitten taas tuli käsiin ja rauhoittui. Ehkä voit kysyä vaikka kaveriasi jos hän pystyisi totuttelemaan hamsuasi taas. Toivottavasti hamsterisi taas rauhottuu ja on iloinen ja aktiivinen :) Onnea!!

      • Hamsuli

        Hamsteri on yö eläin mutta kyllä se silti on voinut pelästyä


    • Auttaja1234

      No yleensä hamsuilla menee aikaa tottua itelläni on 1 talvikko ja ostetaan tänää viel toine ja siin saatta mennä ainakin pari viikkoa kun tottuu ja sun kannattais olla sen kanssa enemmän niin se tottuis ja tulis vaikka pois

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      88
      1894
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      166
      1375
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      71
      1172
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      66
      1027
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      83
      965
    6. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      879
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      87
      862
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      846
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      837
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      820
    Aihe