Hei!
Olen 16-vuotias opiskiskelija ja tarvitsisin apua. Kysymys kuuluukin, että miten tienata 800€ euroa euroa uuteen puhelimeen ja vanhemmat ei suostu ostamaan noin kallista puhelinta.
Miten saada rahaa?
9
840
Vastaukset
- Aurajuust0
Mä olin 20- vuotias opiskelija, kun itse ostin käytetyn kännykän kesätyörahoilla. Maksoi peräti 45€. Kyllä on sun todellisuudentaju pahasti hukassa, jos 800€ kännykkään meinaat sijoittaa. Tuolla summallahan saa jo polkupyörän tai jopa AUTON. Ostin kännykän 250€:lla 2011 ja käytän sitä edelleen. Polkupyörästä maksoin 2500€ muutama vuosi sitten.
- se-on-hieno
Ei kannata tyytyä 800 euron puhelimeen, löytyy jopa 1290€ maksava puhelin, ja siinä on enemmän toimintoja, ja muutenkin parempi.
- ei-oo-tottakaan
Siis miten tuo aloitus liittyy mitenkään elektroniikan HARRASTAMISEEN (siis rakenteluun, suunnitteluun, korjamiseen)???
Aloitus taitaa olla provo.- rollaati.rollaa
Se on sama provo joka päivittäin tehtailee uusia aloituksia jotka eivät liity palstan aiheeseen. Se aktivoitui joulukuun puolivälissä 2017 ja sillä on tapana itse vastailla itselleen jos se ei muuten saa tarpeeksi huomiota.
- Elekins
Hei, mitä jos rakentaisit oman kännykkäsi? Voin lahjoittaa sinulle vastuksia, kondensaattoreita, kiteitä ja mikroprosessoreita.
- 150euronkännykkä
Hankkimalla esimerkiksi kesätyöpaikan. Noin kahden viikon työllä (ilman kuluja) olet ehkäpä ansainnut 800€.
Sitten vaan miettimään että onko puhelin sen arvoinen. Eli vasttako kännykkä kahden viikon työpanosta?
Näin muut tekevät. - Provoprovo
Fiksut vanhemmat.
- kdfjkjkjjd
Heittäydyt mahallesi kännykkäliikkeen lattialle ja pidät itkupotkuraivarit. Toimihan se kolmevuotiaanakin?
- joillakinOn
Mene sossuun ja sano miten asiat ovat. Saat heti Vertun mukaasi. Edellyttäen, että housujesi kangas on parasta mahdollista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455000Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121570Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481129- 131063
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8947Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah56751Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713