Ruoka Intiassa

Nammm

Olemme menossa Pohjois Goalle ensimmäistä kertaa ja haluaisinkin kuulla hyvistä ruokapaikoista? Mitä ruokia suosittelette ja mikä mahtaa olla hintataso ruuissa? Uskaltaako siellä syödä mitä vain ilman pelkoa kamalasta vatsataudista :)
Mielellään asiallisia vastauksia :)

13

1681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • ME ollaan kyllä syöty lähes kaikenlaisissa paikoissa ja mitään vatsa ongelmia ei ole ollut.


    • puuhpaah

      Saako Goalle viedä jotain omaa evästä, onko mitään tullikieltoja? Yritimme etsiä tietoa, mutta missään ei puhuta elintarvikkeista. Kyseessä on 2 vanhempaa ihmistä jotka haluavat välillä ottaa huoneessa huikopalaa kahvin kera. Ei tarvitse kommentoida mitään ikävää tästä asiasta, kiitos :)

      • jackthebag

        Hei. Namia ja keksejä yms saa tuoda maahan. Kala ja liha tuotteet on kiellettyjen listalla.
        Lentokonessa täytetään maahantulo kortti jossa tarkempi luettelo, tarkkaa sisältöä en muista juuri tähän hätään. Mutta minne maailmassa ikinä kulloinkin on tullu mentyä, lakritsia ja jaffa keksejä on aina mukana.


      • Anonyymi
        jackthebag kirjoitti:

        Hei. Namia ja keksejä yms saa tuoda maahan. Kala ja liha tuotteet on kiellettyjen listalla.
        Lentokonessa täytetään maahantulo kortti jossa tarkempi luettelo, tarkkaa sisältöä en muista juuri tähän hätään. Mutta minne maailmassa ikinä kulloinkin on tullu mentyä, lakritsia ja jaffa keksejä on aina mukana.

        En mene tuollaisiin maihin en voisi syödä siellä mitään. Erehdyin ostamaan intialaisia viinirypäleitä kotona vasta huomasin. En syö vien kylään tuliaisena muiden kylkiäisena. Yleensä kaikki marjat ja viinirypäleet ryyppään ennen käyttöä. Mutta noissa ei pinta saasteen pesu riitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En mene tuollaisiin maihin en voisi syödä siellä mitään. Erehdyin ostamaan intialaisia viinirypäleitä kotona vasta huomasin. En syö vien kylään tuliaisena muiden kylkiäisena. Yleensä kaikki marjat ja viinirypäleet ryyppään ennen käyttöä. Mutta noissa ei pinta saasteen pesu riitä.

        Ryöppään piti olla eli ensin siivilässä huuhtelen kylmän veden alla siivilässä ja sen jälkeen kannullinen kylmää vettä päälle. Niin teen kaikille tai ruokasooda huuhtelun. Niin kotimaisille mansikoille joita en itse ole kerännyt kuten muillekin marjoille. Sillä nämä poimijat välillä syö marjoja ja sitten kuolasilla käsillään poimii niitä, yäk!


    • Goanmatkaaja

      En tiedä saako viedä mutta me olemme vieneet eikä niitä kukaan ole kysellyt perään. Tyhjiö Pakattuja ruuat säilyy hyvin sen matkan jos huoneessa jääkaappi. Voi pientä välipalaa tehdä itse. Kaupassa saa tuonti juustoa mutta valikoima suppea ja hinta kalliinpi kuin Suomessa. Eurooppalaisia ja italialaisia ruokia löytyy Menussa. Viime vuonna noin 5e sai hyvän sisäfile pihvin after seven ravintolassa ja hyvät kalaruuat ja kana ruuat. Aina Goalla käydessä käyn siellä . Gauravaddossa siisti puutarha ravintola. Siinä lähistöllä holiday street kadulla on nirvana ravintola hyvät ruuat . Rantabaafeissa olen syönyt keittoa ja naan leipää. Hinta noin 2 e . Pääruuan saa yleensä noin 5-7e joissakin kalliissa paikkaa mitä on vain vähän maksaa noin 12e . Itse en intialaisia ruokia paitsi tandoori kalaa. Paikalliset ruuat minun vatsalle tuliset. Jos vatsa tulee kipeeksi osta paikallisesta apteekista vatsa ripuli lääke varalle heti jos ensi oireet otat sen niin tauti menee ohi. Raha on likaista joten muista käsipesu ain a rahan käsittelyn jälkeen. Se reconda on myös hyvä paikka. En suosittele missään äyriäisten syömistä ne o isoin riski. Ihan Huonoja ruokapaikkoja ei ole ollut mutta ed. Mainitut ovat minun vakiopaikkoja. Goan kohokohdat on minusta halvat hyvät ruuat ja kauniit annokset.

    • Goanmatkaaja

      Buffet aamupaloissa ei yleensä ole mitään leikkeleitä eikä juustoa niitä olen itse vienyt . Pakattu meetvursti säilyy hyvin. Monesti on kyllä munakkaan paistajat tai valmista munakasta ja paikallisia ruokia paljon mitä en syö joissakin puuroa. Leivät ok.

    • Vinkkejä2018

      Rantabaareissa uskaltaa syödä välipalaa munakkaalta, nuudelia keittoja,leipiä. Hinnat noin 2-3 e olut muistaakseeni noin euron. Rantapaikka ilmainen kun ostaa Ranta paikan baarista jotakin

    • Intiassamatkanneet

      Jos et itse niitä pöpöjä käsistäsi suuhun pistä, niin et saa vatsatautia Intiassa, eli hyvä käsihygienia. Melkein mitä vaan pystyy syömään Intiassa, mutta tuoreiden salaattien kanssa saa olla tarkkana. Juomiin ei kannata ottaa jäitä ja hampaat kannattaa pestä pullotetulla vedellä.
      Katukeittiöissä voi syödä huoletta, koska vaihtuvuus on suurta ja keitokset kiehuvat padassa. Tervettä järkeä pitää kuitenkin käyttää. Ja suosittelen käsidesiä mukaan, hyvä käsihygienia on todella tärkeää Intiassa.
      Melkoisen monta reissua ollaan koko perheen kanssa Intiaan tehty ja vatsataudeista ei ole ollut haittaa!
      Hyviä ruokapaikkoja löytyy Intiasta vaikka kuinka! Toreilta kannattaa ostaa ruokaa, on tuoretta ja todella laadukasta. Mansikat ja viinirypäleet parhaimmillaan. http://aijaa.com/oUw0Co

    • Tosiasioitatässänäin

      Jäitä pystyy ottaa huoletta juomaan tai mihin vaan muuhun käyttöön sillä jäät tehdään Goassa tehtaassa puhtaasta vedestä, tämä on vain ihmisten epäilys että jää olisi mukamas likaista, ei ole, olen ottanut itsekin eikä mitään ole tapahtunut! 😀

      • qatarillamentiin

        Tätä ohjetta nyt kuitenkin kannattaa noudattaa Intiassa ja monessa muussakin maassa, että ei jäitä juomiin.


    • Anonyymi

      Kannattaa käydä syömässä kalaa joka on ongittu ganges joesta joki täynnä paskaa ja saasteita näitä tarjotaan hienossa ravintolassa hehhhh paska haisee intialaisissa. Eivät ymmärrä hygienian päälle paskan vertaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3834
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1809
    3. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1716
    4. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1645
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1391
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1308
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      304
      1194
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1155
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1072
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1021
    Aihe