Mikä kumma saa aikuiset ihmiset laiskana makoileen ja notkumaan ilman mitään haluja tehdä työtä ja ottaa osaa yhteiskunnan pyörittämiseen..ratkaisuhan on pakkotyö. ilman minkään laista korvausta.johan alkaa työn haku maistuun.!
Työttömät Pakkotöihin!
10
476
Vastaukset
- toisinpäinkinsaa
Pakkotyölliset työttömiksi!!
- myksesi
perustele näkemyksesi
- minäkinite
Suomessa kyllä töitä tekevälle löytyy . Palkan maksajista on huutava pula.
- hullujariittää
Vai työttömät palkattomiin pakkotöihin! Natsiko olet? Yhtä lailla palkattomiin pakkotöihin voitaisi viedä kaikki muutkin. Miksi juuri työttömäksi joutuneen pitäisi tehdä palkatonta työtä? Eivät kaikki ole työttömänä omasta syystään.
- kaikillaonpaikkansa
Mää komppaan "hullujariittää" Täälläkin, niinkuin muuallakin suomessa on niitä. Maajusseja jotka ovat työ markkinoilla ja samalla aikaa omilla perintö pelloillaan,metsissään. Karsiminen pitää tehdä niin että. Joko töissä tai yrittäjä. Mutta ei molempia! Kaikista ei ole yrittäjiksi. Tarvitaan myös duunareita. Ei tämän päivän nuoret tarvitse "niinkuin luullaan" parasta palkkaa!? Vaan palkallista työtä!!! Eikä keppiä perseelle joka hetki! On täysin väärä kuvitelma että nuoret ei jaksa...viitsi...eivät osaa.... Kyllä ne osaa ja jaksaa. Kunhan saavat tilaisuuden. Edes sen yhden.
- VaihdaAlaaaaaaa
Sillon kun ei tarvitse evättäkään liikauttaa, säästyy aikaa elämästä ja sen iloista nauttimiseen, hyvään ruokaan ja hyvään juomaan ja siinä sivussa tulevaisuuden, juuri niin, tulevaisuuden suunnittelemiseen. Ei se aika koskaan mene hukkaan.....
- Tolkkua
Niin. Kyllähän töitä olisi hyvä olla. Ainakin sellaisille joilla on alaikäisiä tenavia huollettavinaan. ja vielä asuntovelkaakin monilla heillä.
Yli 50 jyyrät ovat kerenneet jo jotain hommia puuhaillakkin ja veroja maksella sen verran , ettei välttämättä kerkiä loppuelon aikaan takaisin yhteiskunnalta saamaan vaikka "loisisikin".
Jotta ottakaamme iisisti vaan ja jättäkäämme nuorille mestoja. - realpete
Kyllä sinäkin alat myöhemmällä iällä miettimään mikä on elämässä tärkeintä. Se että saat päättää itse mihin menet, milloin menet tai olet vaan kotona nauttien lukemisesta ja muista harrastuksista. Miltä kuulostaa oma skenaariosi tulevaisuuden kannalta, minäpä kerron. Kroppa hajalla ja turhautuneisuus että siinäkö sekin elämä meni. Ajattelepa että pyöräilet kylillä pari viikkoa eläkkeellä ollessasi ja henki pois. Siinähän sekin elämä meni.
- Mopoillaan
Kyllä määkin töihin ruumillisiin mutta kukaan ei halua maksaa,pitäisi olla omaa perittyä metsää,peltoa tai firma jota vielä yhteiskunta tukee niin voisi yrittääkkin kovana!
- Anonyymi
Työttömät ei vaan ymmärrä että työllä saa myös sisältöä elämään. Kyllähän se jatkuva kotona istuminen jossain vaiheessa alkaa tylsistyttään.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1084876Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143972Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371364
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1711361En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145