Moi kaikki!
Tein vuonna 2002, Suomi24 keskustelujen kannustamana, repäisevän peliliikkeen ja myin omistusasuntoni kuplahinnalla hyväuskoiselle hölmölle. Nettosin hillittömät massit ja jäin odottamaan hintojen romahdusta, jotta voisin lähteä käteisyukku kourassa realisoimaan.
No nyt on asuttu perheen kanssa pienessä vuokrakaksiossa jo rapiat 15 vuotta. (lapset ovat jo aikuistuneet ja menneet Kelan asiakkaiksi).
Jokohan nyt olisi rommaus totta ja aika kotiuttaa valtava palkinto puolentoista vuosikymmnenne odottelusta?
Joko ollaan ostolaidalla?
3
97
Vastaukset
- voi.sinua.tyhmää.voi
Voi kun olitkin tyhmä kun niin teit, ei olisi kannattanut silloin myydä ja vuokralle mennä.
Me viisaammat jotka omassa olemme koko ajan asuneet voimme nyt sinun tyhmyyttäsi pilkata. - OK-Kurko
Ostin itse ensimmäisen OK-talon samoihin aikoihin ja myin sen yli 2x hinnalla äskettäin. Rakensin niillä rahoilla 2x isomman uuden talon jonka myyn kuplahinnalla 10 vuoden päästä ja elelen herroiksi eläkepäivinä.
- rahaavaantuleejatulee
Ostin jo tuolloin sijoitusasuntoja, silloin todellakin moni luuli hintojen olevan huipussaan ja myi pois. Juurikin 2002 alkoi piiiitkä hintojen nousu, vuokratuottokin oli hankintahintaan nähden paljon nykyistä korkeampaa, on tässä paljon kerätty hilloa vuosin varrella. Tuolloin ostetun asunnon hankintahinta on tullut jo nettona vuokratuottoina ja arvo nousut 150%. Varallisuutta on karttunut sen verran, vaikka on laitettu menemäänkin välillä reippaasti, että suurin huoli alkaa olla siinä, että ehtii sijoitusvarallisuuden kuluttamaan elämänsä aikana, kun tuottoakin tulee kokoajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3475785- 775223
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484286- 523911
- 483648
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1583356Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky403102- 432259
- 492185