ei tajjuu

Miten saan tiedostot näkyviin mitkä ei näy? heh hyvin kysytty... :) eli kansion asetuksissa näkyy että kansiossa on 20 tiedostoa mutta minä näen vain 4. olen laittany "näytä piilotetut tiedostot" päälle mutta ei silti auttanut..:( kun tilanne on se että nortoni löytää sieltä viruksen mitä ei osaa jotenkin poistaa enkä voi sitä manuaalisesti poistaa kun en näe sitä vaikka sen pitäisi juuri siellä olla, eli miten saan kaikki ne tiedostot näkyviin?

kiitos
3293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

"näytä piilotetut järjestelmä tiedostot"- tai jokin sen tapainen se on suomeksi.

Äänestä

>ohjaupaneeli
>kansion asetukset
>näytä
>valikko alas
>piste ympyrään
>näytä piilotetut tiedostot ja kansiot
>käytä
>ok

Äänestä

pois. Jos kyse on temp-tiedostoista, esim. Temporary Internet Files, jonne usein majoittuu kaikenlaista saastaa.
Lataa EasyCleaner
http://personal.inet.fi/business/toniarts/ecleane.htm
piana download ja lataa kohdasta files/EClea2_0.exe
Lataa työpöydälle. Tulee asennuskuvake, asenna siitä ohjelma.
Valitse Turhat, rasti joko yksitellen kaikki kohdat tai kaikki kerrallaan. Poista kaikki, paitsi jos käytössä on F-secure, jotkut sanovat ettei backwebiä pidä poistaa. Joka tapauksesssa poista muut kaikki mitä lähtee. Anna niiden olla roskiksessa niin kauan että toteat että ohjelmat toimivat ja F-securen päivitykset ym. toimivat.
Nyt pitäisi kaikkien temp-kansioiden olla tyhjiä ja siellä olevien pöpöjenkin olla pois.

Temp-kansioissa, varsinkin Temporary internet Files -kansiossa tiedostot eivät näy, vaikka kuinka valitsisi kohdan Näytä piilotetut tiedostot. Se on sitä Microsoftin taktiikkaa.

Pääset ongelmasta, kun alat käyttää Firefoxia selaimena ja Thunderbirdiä sähköpostiohjelmana. Niissä on helppo tyhjentää kaikki tilapäistiedostot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pipari kirjoitti:

Miten saan tiedostot näkyviin mitkä ei näy? heh hyvin kysytty... :) eli kansion asetuksissa näkyy että kansiossa on 20 tiedostoa mutta minä näen vain 4. olen laittany "näytä piilotetut tiedostot" päälle mutta ei silti auttanut..:( kun tilanne on se että nortoni löytää sieltä viruksen mitä ei osaa jotenkin poistaa enkä voi sitä manuaalisesti poistaa kun en näe sitä vaikka sen pitäisi juuri siellä olla, eli miten saan kaikki ne tiedostot näkyviin?

kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu