Nukahtamisvaikeudet ja katkonainen uni

ResidentSleeper

Olen nyt viitenä yönä nukkunut 2-6h katkonaista unta ja kärsin todella pahoista nukahtamisvaikeuksista. Menee monta tuntia ennen kuin nukahdan. Joskus olen valvonut jopa 40 tuntia, koska ei ole yksinkertaisesti saanut unta.

Otin eilen 10mg tenoxia eikä se auttanut yhtään unen saamiseen. Tämän jälkeen otin melatooninia, jolla nukahdin tunniksi. Heräsin tämän jälkeen kauheaan paniikkikohtaukseen. Sen jälkeen nukahdin uudestaan noin 3 tunniksi ja myöhemmin vielä pariksi tunniksi. Uskon että kärsin jostain ahdistushäiriöstä. Paniikkikohtauksia tulee välillä päivisinkin.

Minua huolestuttaa tämä unettomuus. Tuntuu jatkuvasti ettei olisi nukkunut yhtään. Saan jatkuvasti unettomuuden takia epätodellista oloa, minkä takia seuraava päivä on aina pilalla.

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeeiiii

      Et ole ainoa joka kärsii juuri samoin , aivan samalla tavalla on minunkin nukkuminen mennyt jo kuukausia, yölliset paniikkikohtaukset ovat kamalia , tällä viikolla lääkäriin taas ,luultavasti tarjotaan jotain neuroleptia mitä en suostu ottamaan .

    • unensaanut.takas

      Kun elämäntilanne ei ole kunnossa sekin valvottaa. Siitä pitäisi lähteä, jos se on ongelma.
      Miettiä ja yrittää ratkoa ongelmia, laittaa asioita järjestykseen.
      Uni alkaa tulla sitten kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4340
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4089
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3746
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      108
      3635
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      87
      2932
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2646
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2354
    Aihe