Nukahtamisvaikeudet ja katkonainen uni

ResidentSleeper

Olen nyt viitenä yönä nukkunut 2-6h katkonaista unta ja kärsin todella pahoista nukahtamisvaikeuksista. Menee monta tuntia ennen kuin nukahdan. Joskus olen valvonut jopa 40 tuntia, koska ei ole yksinkertaisesti saanut unta.

Otin eilen 10mg tenoxia eikä se auttanut yhtään unen saamiseen. Tämän jälkeen otin melatooninia, jolla nukahdin tunniksi. Heräsin tämän jälkeen kauheaan paniikkikohtaukseen. Sen jälkeen nukahdin uudestaan noin 3 tunniksi ja myöhemmin vielä pariksi tunniksi. Uskon että kärsin jostain ahdistushäiriöstä. Paniikkikohtauksia tulee välillä päivisinkin.

Minua huolestuttaa tämä unettomuus. Tuntuu jatkuvasti ettei olisi nukkunut yhtään. Saan jatkuvasti unettomuuden takia epätodellista oloa, minkä takia seuraava päivä on aina pilalla.

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeeiiii

      Et ole ainoa joka kärsii juuri samoin , aivan samalla tavalla on minunkin nukkuminen mennyt jo kuukausia, yölliset paniikkikohtaukset ovat kamalia , tällä viikolla lääkäriin taas ,luultavasti tarjotaan jotain neuroleptia mitä en suostu ottamaan .

    • unensaanut.takas

      Kun elämäntilanne ei ole kunnossa sekin valvottaa. Siitä pitäisi lähteä, jos se on ongelma.
      Miettiä ja yrittää ratkoa ongelmia, laittaa asioita järjestykseen.
      Uni alkaa tulla sitten kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe