Tojon mukahybridit ovat 100% bensa-autoja

pelkkä.markkinintitemppu

ja siksi niitä ei voida laskea mukaan vaihtoehtoista käyttövoimaa käyttävien autojen listaan. Tätä hybridihöynäytetyt yrittävät aina peitellä ja puhua toista aivan kuin ne olisivat oikeita hybridejä. Eivät ne ole, tojon mukahybridit ovat täysin bensalla kulkevia autoja ja niitä kohdellaan lainsäädännössä sen mukaisesti.
Tämä romutuspalkkiojuttu vähäpäästöisille autoille on hyvä esimerkki. Tojolla on muutama malli jotka kelpaavat, Skodalla on 109 mallia ja niistä moni malli kuuluu korkeamman romutuspalkkion kategoriaan. Tojolla on tasan yksi malli tähän kategoriaan.

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/hybridit-kasvattavat-suosiotaan-bensakone-silti-yha-ylivoimainen

9

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinMunatVietäisiin

      Kun halvalla tehdään, niin helpointa on kuohia kaikki suorituskyky pois ja laittaa patteria avuksi, niin päästää teorian tasolla pieniin kulutuksiin ihanne olosuhteissa ja kuinka moni tuleekaan pettymään?

    • eGolf

      Jarrutusenergian talteenotto on ainoa asia joka erottaa mukahybridin perinteisestä bensa-autosta. Teoriassa myös akkujen lataaminen korkean hyötysuhteen kuormitusalueella on etu, mutta käytännössä siitä ei ole juurikaan hyötyä.
      Hybridi ilman latausmahdollisuutta on täysi turhake, hybridi latausmahdollisuudella on puoliturhake. Sähköauto on ratkaisu

      • epätoivoaHolisti

        Mitenkä nuo kokeet vaikuttavat tavalliseen autoilijaan tai heidän autoihinsa, eipä mitään.


    • Pienin-kulutus
    • Jwjdkfokdk

      Korjaus otsikkoon: Toyotan Hybridit ovat 75% bensa-autoja. 25 prossaa pois syystä että kuluttavat sen verran normi bensa autoja vähemmän.

      • Tämä.on.mitattu

        Löytyy tietenkin joitain 200 hv bensa-autoja jotka vievät noin paljon enemmän. Ja tietysti tojon vanhanaikaiset vaparit.
        Jos vertaillaan esim Piheintä Golfia ja Aurista niin ero onkin enää 0,3 litraa sataselle Spritmonitorin todellisten kulutusten mukaan.
        Hybridihöynäytetyt liiottelevat säästöjänsä eikä niille ole todellista pohjaa.


      • melkoistaHuijausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3670
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3138
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2605
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2499
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      67
      2445
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2346
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      136
      2307
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1909
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1806
    Aihe