Tojon mukahybridit ovat 100% bensa-autoja

pelkkä.markkinintitemppu

ja siksi niitä ei voida laskea mukaan vaihtoehtoista käyttövoimaa käyttävien autojen listaan. Tätä hybridihöynäytetyt yrittävät aina peitellä ja puhua toista aivan kuin ne olisivat oikeita hybridejä. Eivät ne ole, tojon mukahybridit ovat täysin bensalla kulkevia autoja ja niitä kohdellaan lainsäädännössä sen mukaisesti.
Tämä romutuspalkkiojuttu vähäpäästöisille autoille on hyvä esimerkki. Tojolla on muutama malli jotka kelpaavat, Skodalla on 109 mallia ja niistä moni malli kuuluu korkeamman romutuspalkkion kategoriaan. Tojolla on tasan yksi malli tähän kategoriaan.

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/hybridit-kasvattavat-suosiotaan-bensakone-silti-yha-ylivoimainen

9

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinMunatVietäisiin

      Kun halvalla tehdään, niin helpointa on kuohia kaikki suorituskyky pois ja laittaa patteria avuksi, niin päästää teorian tasolla pieniin kulutuksiin ihanne olosuhteissa ja kuinka moni tuleekaan pettymään?

    • eGolf

      Jarrutusenergian talteenotto on ainoa asia joka erottaa mukahybridin perinteisestä bensa-autosta. Teoriassa myös akkujen lataaminen korkean hyötysuhteen kuormitusalueella on etu, mutta käytännössä siitä ei ole juurikaan hyötyä.
      Hybridi ilman latausmahdollisuutta on täysi turhake, hybridi latausmahdollisuudella on puoliturhake. Sähköauto on ratkaisu

      • epätoivoaHolisti

        Mitenkä nuo kokeet vaikuttavat tavalliseen autoilijaan tai heidän autoihinsa, eipä mitään.


    • Pienin-kulutus
    • Jwjdkfokdk

      Korjaus otsikkoon: Toyotan Hybridit ovat 75% bensa-autoja. 25 prossaa pois syystä että kuluttavat sen verran normi bensa autoja vähemmän.

      • Tämä.on.mitattu

        Löytyy tietenkin joitain 200 hv bensa-autoja jotka vievät noin paljon enemmän. Ja tietysti tojon vanhanaikaiset vaparit.
        Jos vertaillaan esim Piheintä Golfia ja Aurista niin ero onkin enää 0,3 litraa sataselle Spritmonitorin todellisten kulutusten mukaan.
        Hybridihöynäytetyt liiottelevat säästöjänsä eikä niille ole todellista pohjaa.


      • melkoistaHuijausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      413
      4968
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      502
      3179
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      130
      2654
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      244
      2615
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      195
      2593
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      86
      1728
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      629
      1635
    8. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      7
      1493
    9. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      17
      1469
    10. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      479
      1385
    Aihe