Tojon mukahybridit ovat 100% bensa-autoja

pelkkä.markkinintitemppu

ja siksi niitä ei voida laskea mukaan vaihtoehtoista käyttövoimaa käyttävien autojen listaan. Tätä hybridihöynäytetyt yrittävät aina peitellä ja puhua toista aivan kuin ne olisivat oikeita hybridejä. Eivät ne ole, tojon mukahybridit ovat täysin bensalla kulkevia autoja ja niitä kohdellaan lainsäädännössä sen mukaisesti.
Tämä romutuspalkkiojuttu vähäpäästöisille autoille on hyvä esimerkki. Tojolla on muutama malli jotka kelpaavat, Skodalla on 109 mallia ja niistä moni malli kuuluu korkeamman romutuspalkkion kategoriaan. Tojolla on tasan yksi malli tähän kategoriaan.

http://www.tuulilasi.fi/uutiset/hybridit-kasvattavat-suosiotaan-bensakone-silti-yha-ylivoimainen

9

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuinMunatVietäisiin

      Kun halvalla tehdään, niin helpointa on kuohia kaikki suorituskyky pois ja laittaa patteria avuksi, niin päästää teorian tasolla pieniin kulutuksiin ihanne olosuhteissa ja kuinka moni tuleekaan pettymään?

    • eGolf

      Jarrutusenergian talteenotto on ainoa asia joka erottaa mukahybridin perinteisestä bensa-autosta. Teoriassa myös akkujen lataaminen korkean hyötysuhteen kuormitusalueella on etu, mutta käytännössä siitä ei ole juurikaan hyötyä.
      Hybridi ilman latausmahdollisuutta on täysi turhake, hybridi latausmahdollisuudella on puoliturhake. Sähköauto on ratkaisu

      • epätoivoaHolisti

        Mitenkä nuo kokeet vaikuttavat tavalliseen autoilijaan tai heidän autoihinsa, eipä mitään.


    • Pienin-kulutus
    • Jwjdkfokdk

      Korjaus otsikkoon: Toyotan Hybridit ovat 75% bensa-autoja. 25 prossaa pois syystä että kuluttavat sen verran normi bensa autoja vähemmän.

      • Tämä.on.mitattu

        Löytyy tietenkin joitain 200 hv bensa-autoja jotka vievät noin paljon enemmän. Ja tietysti tojon vanhanaikaiset vaparit.
        Jos vertaillaan esim Piheintä Golfia ja Aurista niin ero onkin enää 0,3 litraa sataselle Spritmonitorin todellisten kulutusten mukaan.
        Hybridihöynäytetyt liiottelevat säästöjänsä eikä niille ole todellista pohjaa.


      • melkoistaHuijausta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      229
      15147
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      132
      10553
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      122
      10122
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9351
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      53
      9175
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7079
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6955
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6197
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    Aihe