Eli siis olen vuosien tauon jälkeen ottamassa tanskandoggia (ed.ollut 2000-luvun alkupuolella).
Olen pudonnut täysin kärryiltä rodun tilanteen ja jalostuksen suhteen, missä nykyisin mennään?
Pentueita näyttäisi olevan useampia tulossa, mutta voisitteko viisaammat kertoa mistä kannattaisi pentua valita, sukulinjojen/kasvattajien hyviä ja huonoja puolia?
Erityisesti keti väriryhmä kiinnostaa, mutta muutkin käyvät. Painotan terveyttä ja hyvää luonnetta.
Olen näyttelyissä jonkin verran toisen rodun edustajani kanssani käynyt ja samalla doggikehiä vilkuillut, mm. muha ryhmässä olen huomannut arkoja koiria..
Toivoisin asiallisia mielipiteitä laidasta laitaan teiltä doggi-ihmisiltä. Kiitos avustanne etukäteen!
Rodun terveys, tulevat pentueet?
8
1667
Vastaukset
- rumarikastaa
Mutta muistakaas toverit hyvät kun on terveyttä tutkittu ja suurinpiirtein terve niin voi unohtaa ulkonäön vallan! Kauniita terveys tutkittuja vanhempia ja jälkikasvua kenneleissä tuloillaan.........
- Taukodoggi
Niin missä kenneleissä, mitä kenneliä viestissäsi tarkoitat?
- paraskaikille
Taukodoggi kirjoitti:
Niin missä kenneleissä, mitä kenneliä viestissäsi tarkoitat?
Elkää kertoko, kyselkö täällä kenneleistä.On ihan se ja sama minkä kennelin mainitsette, se tietää loputonta paskamyrskyä.Kun dokkiihmiset haukkuvat toisensa, toistensa koirat jne.toisiaan tuntematta.
Kyselkää vaikka kennelliitosta, tai yhdistyksiltä suoraan ;-)
- Mätämunanen
Pah! No yhdistykseltä nyt ei ainakaan kannata kysyä! Sehän on korruption emämuna tässä rodussa. Yhdistys tukee ainoastaan näyttely saavutusten huipulla vuoroin tuulessa huojuvien kasvattajien jälkikasvua, terveydestä viis!
- Taukodoggi
Just tämä terveys ja luonne olisi itselleni tärkeitä, näyttelytulokset kun eivät periydy!
Eli jos löytyy tietoa tulevista pentueista, niiden taustoista ym. tiedosta mitä itse kasvattajat/yhdistys piilottelee niin antakaa tulla.
- Kesäsuihkaaheinikossa
Kyselkää tanskandoggi ry terveystilastoista, katselkaa ja tutkikaa sukuja, jutelkaa kasvattajien kanssa niin saa käsityksen rodun tilasta.
Kuulopuheita on mutta kysykää aina asianosaisilta pitävätkö paikkansa.
Kasvattajille ja pitkään harrastaneilla on useasti paljon hiljaista tietoa. Kannattaa laittaa korvan taakse. - Korruptio
No yhdistyksestä nyt ei ainakaan kannata kysyä! Siellä ne tiukimmat terveys ja kuolin syy tiedot salataan. Tietävät toinen toisistaan synkimmät salaisuudet ja näin ollen lojaslius perustuu omaan lehmään ojassa ettei toveri vasikoi..
- Kesäsuihkaaheinikossa
Höpö höpö. Itse oon aina saanu jeesiä, myös itse pitää olla aktiivinen tutkimaan tietoja. Kyselkää. Olkaa avoimia. Kysykää ja kyseenalaistakaa. Keskustelua molemminpuolin. Joka päivä oppii uutta suvuista sekä rodusta.
Toki riippuu millainen olet itse. Jos ei osaa keskustella ja ottaa oppia tai neuvosta vaarin. Niin metsikkö vastaa kuin sinne huudetaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913158Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k187734Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386714Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476134Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911189Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980