Bensahanan toiminta, z650

Hanaako

Voisiko joku vääntää rautalangasta miten kuvan mukaisen hanan tulisi toimia? Hana on z650 -83:sta ja laitoin siihen korjaussarjan. Sama missä hanan asennossa letkun lähdöstä kun imee, niin ilma menee läpi. Olen ymmärtänyt, että ainakin jossain asennossa bensa menisi läpi vasta kun kalvolle tulee alipaine.

http://aijaa.com/5FlINX

4

621

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsetoimii

      Näyttää olevan jokseenkin samanlainen hana kuin Suzuki GSX 750 F:ssä.

      Kuvassa alaspäin sojottavaan messinginväriseen letkuliittimeen laita letku, jota imemällä saat kalvohanan aukeamaan.
      Tällöin vasemmalla näkyvästä kaasuttimille menevän letkun liittimestä pitäisi tulla bensa läpi ( eli alipainekalvo aikaisi kulkureitin) niin kauan, kuin jaksat toisella letkulla imeä kalvolle alipaineen.

      Tuossa pri-asennossa tapahtuu näin: bensahanan sisällä oleva tappi työntyy mekaanisesti ( siis ilman alipainetta) aukaisemaan kalvon. Pri-asennossa pitäisi harmaasta letkuliittimestä tulla siis bensa läpi koko ajan.

      • Jutustelija1

        Aikas porno kuva muuten, siinä on tiukkaa toimintaa...


    • Hanaako

      Ilma siitä tuli läpi, mutta kun lopetti turhan pähkäilyn ja laittoi tankkiin kiinni ja bensaa tankkiin, niin kyllä se toimi kuten kuuluukin. Tippaakaan ei tule bensaa, kun lopettaa alipaineletkun imemisen. Homma siis kunnossa.

      Tässä ei muuten ollut tappia, joka mekaanisesti avaisi kalvon käännettäessä hana varatankille. Siinä namiskassa, jota väännetään, on sisäpuolella sellaisia eräänlaisia kanavia, jotka ohjaa bensa kulkua.

      • Jutustelija1

        Juurikin tuota halusin sinulle sanoa että laita vain paaki kasaan ja anna mennä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1121
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      54
      1108
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      844
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      834
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      745
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      669
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      624
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe