Bensahanan toiminta, z650

Hanaako

Voisiko joku vääntää rautalangasta miten kuvan mukaisen hanan tulisi toimia? Hana on z650 -83:sta ja laitoin siihen korjaussarjan. Sama missä hanan asennossa letkun lähdöstä kun imee, niin ilma menee läpi. Olen ymmärtänyt, että ainakin jossain asennossa bensa menisi läpi vasta kun kalvolle tulee alipaine.

http://aijaa.com/5FlINX

4

624

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinsetoimii

      Näyttää olevan jokseenkin samanlainen hana kuin Suzuki GSX 750 F:ssä.

      Kuvassa alaspäin sojottavaan messinginväriseen letkuliittimeen laita letku, jota imemällä saat kalvohanan aukeamaan.
      Tällöin vasemmalla näkyvästä kaasuttimille menevän letkun liittimestä pitäisi tulla bensa läpi ( eli alipainekalvo aikaisi kulkureitin) niin kauan, kuin jaksat toisella letkulla imeä kalvolle alipaineen.

      Tuossa pri-asennossa tapahtuu näin: bensahanan sisällä oleva tappi työntyy mekaanisesti ( siis ilman alipainetta) aukaisemaan kalvon. Pri-asennossa pitäisi harmaasta letkuliittimestä tulla siis bensa läpi koko ajan.

      • Jutustelija1

        Aikas porno kuva muuten, siinä on tiukkaa toimintaa...


    • Hanaako

      Ilma siitä tuli läpi, mutta kun lopetti turhan pähkäilyn ja laittoi tankkiin kiinni ja bensaa tankkiin, niin kyllä se toimi kuten kuuluukin. Tippaakaan ei tule bensaa, kun lopettaa alipaineletkun imemisen. Homma siis kunnossa.

      Tässä ei muuten ollut tappia, joka mekaanisesti avaisi kalvon käännettäessä hana varatankille. Siinä namiskassa, jota väännetään, on sisäpuolella sellaisia eräänlaisia kanavia, jotka ohjaa bensa kulkua.

      • Jutustelija1

        Juurikin tuota halusin sinulle sanoa että laita vain paaki kasaan ja anna mennä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      101
      1643
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      40
      1191
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      960
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      170
      796
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      760
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      200
      695
    7. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      689
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      657
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      590
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      588
    Aihe