Olen 6 luokkalainen ja minulla on todella paljon ongelmia kahden kaverini kanssa. meillä on vähän väliä riitoja. syyslomalla meillä oli toodella iso riita. sen jälkeen on sujunut huonosti. olen kokeiullut pistää välit poikki mutta se ei oikein onnistu. tämä on niin vakavaa että olen meinannut vaihtaa koulua,mutta en halua koska pitäisi kaikki tutustua taas uudelleen. ongelmat vaan jatkuu ja jatkuu. onneksi 7 luokalla vaihtuu luokat niin en välttämättä joudu heidän kanssaaan tekemisiin. mutta lukuvuotta on vielä ainakin kait puolisen vuotta. mitä minun pitäisi oikein tehdä. toivon että autatte.
kavereitako
4
1091
Vastaukset
Pyydä joku ulkopuolinen välittäjäksi setvimään riitojanne. Jos löydät aikuisen, niin aina parempi.
Niin ja mieti myös, mitä parannettavaa omassa toiminnassasi on. Joskus syy riitoihin löytyy yllättävän läheltä...- kedkjdkdk
Suosittelen puhumaan jonkun psykologin kanssa tms.
- Toinen6luokkalainen
Oon myös 6 luokkalainen ja mulla on 3 kaveria ( Sanotaan nyt a,b ja c ) A Ja B tykkää olla kahestaan mutta ottaa yleensä C mukaan myös mutta mä jään ulkopuolelle. B kanssa tulee riitoja ja ooon pistäny välit poikki ja vinkata sille että en haluu olla sen kaa. Mut se on idiootti nii se ei ymmärrä. ja ärsyttävä (haisee :/) Mut tykkään olla C kanssa Tooooossiii paljon mut se on vaan Aan ja Been Kanssa ;( Ja sitä kautta mä en voi olla sen kaa niiin paljoa. Sit on meijän pari luokkalaista jotka on iha kivoi mut en oikeen kuulu niitten joukkoon tai tunne niitä. Mut keskitytään nyt siihen mitä kantsiii kokeilla.
1. Kokeile pitää noin 3 päivän mykkäkoulu nii ehkä tajuaa!
2. Ole jonku toisen kans!
3 Kokeile sanoo suoraan sille että "Sori, en haluu olla sinun kanssa mutta voidaan ehkä joskus jutella?" Tai "Öö ois asiaa.. En haluis olla ilkeä mutta, en tykkää olla sun kaa" Toimii ehkä parhaiten mut se saattaa ottaa tosissaan ja suttuu! Mut kohta on yläaste! Btw mille yläasteelle meet? Ite meen Viitaniemeen (jyväskylässä) ;D - MirandaUusi
Ensinnäki älä puutu niihin koska, sitten se tulehtuu vielä enemmän. Odota ja kato sivusta noin 3viikkoo, jos näyttäää siltä et he ei saa välejä kuntoon. Pität vaan välit poikki molempiin. Sinuna tekisin näin oon saman ikäne ku sä.
Moi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376