Osakkeiden myynti pörssin ulkopuolella.

hitusenalle

Voiko osakkeet myydä toiselle henkilölle pörssin ulkopuolella. Ja jos myy osakkeet toiselle pörssin ulkopuolella joutuuko maksamaan myyntivoittoveroja. Jos osakkeet vain lahjoittaa tulee maksuun lahjavero.

9

4453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Kyllähän ne myydä voi, jos löytää ostajan.

      Myyjä tietysti maksaa luovutusvoittoveron, jos voittoa tulee. Ostaja maksaa varainsiirtoveron. Lahjan saaja maksaa lahjaveron. Kauppakirjakin tarvitaan, jotta tilinhoitajat suostuvat siirtämään osakkeet myyjältä ostajalle.

      Omatoimiset kaupat siis edellyttävät hieman ylimääräistä paperisotaa. Käytännössä vaiva on suunnilleen samanlainen kuin osakeasunnon kaupassa. Normaalitapauksessa pörssiosakkeiden myyminen ja ostaminen pörssin kautta on siis selvästi helpompaa ja halvempaa.

    • eppk

      Onko kellään tietoa, kuulin että monikansallinen lääkeyhtiö olisi muka kiinnostunut nextimin uudesta kehitteellä olevasta kallonpohjan tutkimuslaitteesta ja mahdollisesti koko yrityksestä?

    • Salkunhoitaja (pankki tjsp) pystyy siirtämään salkun tai sen osia henkilöltä toiselle tai yritykseltä toiselle.

      On oma asianne, antaako osakkeiden saaja vastineeksi jotain vai ei. Pankki tai muu salkkua hallinnoiva tekee vain siirron omistajan toimeksiannosta, eikä välitä hinnasta.

      Salkkujen balansoinnin vuoksi siirsin omasta salkustani yhden yrityksen koko position vaimon dalkkuun entisten lisäksi. Ei rahallista korvausta, ja koska siirretyn erän arvo jäi alle lahjaveron 4999 € rajan, ei myöskään muita seuraamuksia. Siirro on samanlainen, vaikka saaja siitä jotain maksaisikin, mutta olisin varovainen hintojen suhteen. Päivän hinta on perusteltu, mutta mahdollinen tulo on tietenkin siirtäjälle verollista. Kohtuuttoman alhaisessa hinnassa on mahdollisuus, että verottaja tulkitsee merkittävän summan lahjaksi, mikä tekee saajasta verovelvollisen. Jos myyt tappiolla alle pörssikurssin, varaudu lyömään pöytään jäätävä evidenssi maksuliikenteestä ja muusta, jos haet tappiosta vähennystä muista pääomatuloista.

      Näillä ehdoilka, jos vaikka perheen kesken on tarve siirtää, on osakeposition siirto ilman niiden myyntiä ja toiselle takaisin ostamista ilman muuta edullisempi tapa voitollisten osakkeiden siirtoon.

      • "yritykseltä toiselle" = pankista toiseen, siis yksityishenkilön ao-tilin siirto. Yritysten omistamista osakkeista en tiedä.


      • Anonyymi

        Vastaavalle toimenpiteelle olisi juurikin tarvetta. Isä haluaa antaa muutaman tonnin osakkeet täysi-ikäiselle lapselleen. Jää varmasti alle 4999 euron rajan tän päivän kurssilla. Syy miksi ajankohtaista nyt, niin spankki lopettaa osakkeiden säilömisen. Pitäisi avata arvoosuustili jonnekin muualle.

        Kuinka tuo tapahtuu käytännössä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastaavalle toimenpiteelle olisi juurikin tarvetta. Isä haluaa antaa muutaman tonnin osakkeet täysi-ikäiselle lapselleen. Jää varmasti alle 4999 euron rajan tän päivän kurssilla. Syy miksi ajankohtaista nyt, niin spankki lopettaa osakkeiden säilömisen. Pitäisi avata arvoosuustili jonnekin muualle.

        Kuinka tuo tapahtuu käytännössä?

        Hei, mene siihen pankkiin, minne haluat avata arvo-osuustilin. Pankki avaa sen sinulle ja siirtää s-pankissa olevat osakkeet sinun arvo-osuustilillesi. Pankki hoitaa sen homman helposti, kunhan menet vain puhumaan asiasta. Sitten sinun on helppo ostaa ja myydä osakkeita pankkitunnuksillasi kun saat oman arvo-osuustilin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, mene siihen pankkiin, minne haluat avata arvo-osuustilin. Pankki avaa sen sinulle ja siirtää s-pankissa olevat osakkeet sinun arvo-osuustilillesi. Pankki hoitaa sen homman helposti, kunhan menet vain puhumaan asiasta. Sitten sinun on helppo ostaa ja myydä osakkeita pankkitunnuksillasi kun saat oman arvo-osuustilin.

        Nyt saatu tämäkin vihdoin maaliin. Eli isä teki lahjakirjan osakkeista jossa kaikki perustiedot ja allekirjoitukset ja todistajat. Lisäksi siinä näkyi isän eli lahjoittajan arvo-osuustilin numero S-pankissa sekä minun vastaava jonka olin avannut Nordeaan. Tämän avaamisessa menee n 3 pankkipäivää aspaan soitosta. Sitten ko lahjakirjakopio, kopio meidän molempien henkkareista ja saatekirje laitettiin postiin. Nämä postitettiin s-pankki oy/arvopaperipalvelu PL 77 00088 S-ryhmä osoitteeseen. Siitä n 2 viikkoa osakkeet näkyy minulla Nordeassa.

        Asian hoitaminen ei onnistunut s-pankin konttorissa.

        Täytyy ehkä ostaa vähän lisääkin noita ny kun halvalla saa...


    • Anonyymi

      Pankki ei voi siirtää a: n osakkeita b: lle ilman kauppaa ja siitä on makseuuava varainsiirtovero
      Suomessa ei vielä ole kuititonta basaaria kuten persialaisten torilla

      En myöskään voi otta nokian osakkeita kainalooni ja menmä prismaan ja ostaa juustoa ja antaa maksuksi osakkeet

      Sen verran helpottaa että jos vero on alle 10 euroa sitä ei peritä

      • Anonyymi

        Sitten vielä kun puhutaan 5000 summasta
        Itselläni välityspalkkio on 0,08 siis NOIN VITONEN kaupasta ei kannata hirveästi järjestellä

        Pörssin ulkopuolisista kaupoista on maksettava varainsiirtovero myös jos osinkoja jaetaan osakkeina


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      10182
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      60
      4714
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      152
      4191
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      145
      4104
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      218
      3934
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3214
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      40
      2459
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2255
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      20
      1786
    10. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      160
      1743
    Aihe