Ehkä tyhmä kysymys

Ei.kovin.kokenut

Melkein aloittelijana tekisi mieli ottaa riskiä ja ostaa Nokian osakkeita. Käteistä ei juuri ole mutta minulla on Nesteen osakkeita joista voisin luopua tarvittaessa. Kysymys kuuluukin että voinko ensin ostaa Nokiaa ja myydä heti perään Nestettä pois ilman että pankki valittaa katteen puutetta.

6

461

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennatkovähä

      Ehkä tyhmä vastakysymys, mutta mikset myy niitä Nesteen osakkeita ensin jolloin kateongelmaa ei muodostu?

    • E220_CDI

      Ei taida onnistua ilman luotollista tiliä. Syy on siinä, että et osta uusia osakkeita salkkusi taseella, vaan salkkusi vastatilinä olevan tilin varoilla. Ainakaan minun pankkini ei edes tilitä myyntejä ihan saman tien, vaan vasta päivän - parin viiveellä, joten akkuviikolla myynti ja loppuviikolla osto myynnistä saadyilka varoilla on minulle realismia. Tai olisi, jos olisin jitain myymässä.

      Jos tarkoituksesi on kytätä Noksun ostopaikkaa ja vasta myöhemmin Nesteen myyntipaikkaa, niin unohda koko juttu. Nesteen ja etenkin Nokian kokoisia konttoreita vahtii aamusta iltaan niin suuri lauma analyytikkoja, että jos jotain tapahtuu, sinä ja minä emme ole informaatioketjun kärkipaikoilla. Siksi eriryisesti isojen ja tarkasti analysoitujen yritysten kaupoissa ajoitus onnistuu vain sattumalta.

      Jos taas ajattelit hyödyntää tuttavaltasi saamasi sisäpiiritietoa Nokialta, niin nyt alkaa olla jo kiire löytää rahat ennen torstain tulosjulkistusta.

    • Aloittaja_tässä

      Taisi olla hyvä liike vaihtaa Neste Nokiaan. Tässä vaiheessa ainakin näyttää siltä. Myin Nesteen osakkeet ja ostin Nokiaa heti peräkkäin eikä ainakaan vielä pankki ole reagoinut mitenkään. Kyllä tämä tästä.

      • Osakemiljonääri_nyt

        Arvaa miten mukavalta tuntuu kun oma ja puolison salkku ovat molemmat kasvaneet tämän päivän aikana jo pelkän Nokian ansiosta suurinpiirtein sata tuhatta Euroa. Pitkään tätä on odotettukin mutta nyt tuntuu hyvältä salkkujen 3.7 ja 4€ keskihinnoilla.


      • onneksiolkoonvaan
        Osakemiljonääri_nyt kirjoitti:

        Arvaa miten mukavalta tuntuu kun oma ja puolison salkku ovat molemmat kasvaneet tämän päivän aikana jo pelkän Nokian ansiosta suurinpiirtein sata tuhatta Euroa. Pitkään tätä on odotettukin mutta nyt tuntuu hyvältä salkkujen 3.7 ja 4€ keskihinnoilla.

        Tuurilla vetelet menemään, voisit olla ihan yhtä paljon miinuksella tämän päivän jälkeen. Siinä mielessä tarinasi ei ole kovin uskottava, ne joilla on enemmän sijoitettavaa, harrastavat keskimääräistä vähemmän tuota lottoamista.


    • jfjfhfhfh

      Jälkiviisaus se paras viisaus. Otan osaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1681
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1622
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1535
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1402
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1364
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      898
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      885
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      441
      879
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      832
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      818
    Aihe