Sataako siellä?

Sataako

Lähtö Negomboon lähenee ja Forecan sivujen mukaan siellä sataa lähes joka päivä, välillä rankemmin ja välillä vähemmin. Lämmintä näyttää kuitenkin olevan.
Kertokaa paikalla olijat ja olleet onko sadetta ollut paljon ja mitäpä olette keksineet sadepäivien ohjelmaksi?

2

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ILoveSriLanka

      Me oltiin Negombossa vuosi sitten ja myös silloin ennuste näytti sadetta joka päivälle. Muistaakseni yhtenäkään päivänä ei vettä kuitenkaan tullut, mutta muutamana iltana senkin edestä. Kun vettä tulee, sitä sataa kirjaimellisesti kaatamalla. Myös ukkosta oli lähes jokaisena iltana. Sade alkoi yleensä pari tuntia auringonlaskun jälkeen, kesti noin tunnin verran ja oli sen jälkeen muisto vain.

      Etelämmässä olleet matkailijat kertoivat, että heillä kahden viikon reissusta puolitoista viikkoa oli tullut vettä, mutta Negombossa ilmat olivat tosiaan mitä parhaimmat. Kivaa reissua, Sri Lanka on ihana!

    • ensikertaasrilanka

      tulin viikko sitten negombosta ja sää lupasi ennakkoon myös sadetta.
      4 päivänä alku illasta oli ukkoskuuro kesti noin 2 h muuten ei 2 viikon lomalla satanut.
      aurinko paistoi tai oli pilvistä ja lämmin koko ajan. aurinko polttaa myös pilven läpi. tähön aikaan sataa vähän ja yleensä ne tulee iltapäivästä myöhemmin. lämmintä on vaikka satoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      88
      2245
    Aihe