Mitä mieltä olette seuraavasta: Blackbirdin iridium(tai jotain)tulpat eivät tykkää seisonnasta ja sitä seuraavasta vaikeasta käynnistyksestä. En viimeksi raaskinut ostaa sellaisia tulppia vaan vastaavan lämpöarvon perinteiset huomattavasti halvemmat tulpat. Uusilla tulpilla käynnistyi heti vaikka vanhoilla ei millään. Puhdistin ja kuivasin vanhoja moneen kertaan mutta mikään ei auttanut. Kipinä tuli kokeillessa mutta kun kiersi tulpat paikoilleen, pysyi kone mykkänä. Kysymys tietäville: Onko noista perinteisistä tulpista mitä muuta haittaa kuin ehkä teoreettisesti lyhyempi kestoikä.
Blackbirdin tulpat
6
474
Vastaukset
- Jutustelija1
No jos joudut tappeluun huoltamolla, niin ilman huipputulppia flaida on heikompi ja joudut tekemään tosissaan töitä.
- Kannattaako_säästää
En joudu tappeluun huoltamolla tai missään muuallakaan mutta tuntuu olevan vaikeaa saada sellaista kommenttia josta olisi jotain hyötyä. Onko noilla sikahintaisilla tulpilla mitään muuta etua kuin että teoriatasolla kestävät kauemmin?
- Jutustelija1
Kannattaako_säästää kirjoitti:
En joudu tappeluun huoltamolla tai missään muuallakaan mutta tuntuu olevan vaikeaa saada sellaista kommenttia josta olisi jotain hyötyä. Onko noilla sikahintaisilla tulpilla mitään muuta etua kuin että teoriatasolla kestävät kauemmin?
Periaate tasolla niiden pitäisi kestää pidempään hyvinä ja antaa hyvä kipinä. Eli ei paha hankinta, mutta jos ei vakio tulpat kestä pyörässä niin vika on muualla kuin tulpissa ja se pitää selvittää.
- Äreevanhaukko
Oikeastaan taitaisi olla jostakin muusta kyse kuin niistä tulpista,jos käynnistyminen on pitkän seisontakauden jälkeen huono. Siis perussyy tulppien mahdollinen öljyyntyminen?Joissakin pyörämalleissa tulppien vaihto on kohtuullisen työläs,sellaiseen varmaankin iridiumit kannattaisi laittaakkin,muuten niillä saavutettavat "hyödyt" vaikea mitoittaa..Omaan "mopooni" iridiumit ostin juuri siksi.
- huoltoahuoltoa
Vaikuttaisi olevan kaasari-XX. Ongelma on siellä bensapuolella. Tulppien pitäisi olla todella todella loppu että ne vaikuttaisivat käynnistymiseen. Ja jos jouduit kuivailemaan niitä, niin se on merkki bensapuolen ongelmasta. Vähintään ilmansuodatin tukossa.
- Jutustelija1
Kaasari: 164hv / Ruisku: 152hv.
Eli ilman viriä ruisku on tulevan masennuspotilaan valinta, ja saako ne virit kohdalleen sekä paljon se maksaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1853099- 532480
- 2412304
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes2572046Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva381766Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve551680Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.671560Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk91552Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841500- 1371334