Kouvolan onnettomuus

Eiooenääjärkeä

8

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurvookahvil

      Paskoilla renkailla ja huonoilla laakereilla, alkaa kärryt vipottaa Kouvolassakin? Homovirasto rakentaa kaista suppilon älyvapaille!

    • oliElimäellä

      Eihän sen tien pitänyt olla liukas, vaan se näin talvella aika usein kuitenkin on, eikä sille kukaan mahda mitään, ei se talvikeli kesäkeliksi muutu millään tienhoidolla.
      Se tuossa ihmetyttää eniten: tiellä on kolme kaistaa toiseen suuntaan, toiseen yksi kaista kaistan levyinen keltaviivoitus. Ei siinä ainakaan tilanpuutetta ollut, tutkijathan tuon tutkivat, toivottavasti. Henkilöautoilijalla taisi olla turvaväliä vaaksan verran, kun onnistui pääsemään samaan kasaan. Mikähän sen kolmannen rekan rooli tuossa oli?

    • oliElimäellä

      Kouvolan Sanomien jutussa kauan onnettomuuden jälkeen sanottiin vakavasti loukkantuneen kuljettajan tilan olleen edellenkin huono, en nyt muista oliko edeleenkin koomassa, kuitenkin, myös omaiset jutussa syyttivät tienpitäjää.
      Onnettomuusuutisesta päätellen tämä rekankuljettaja oli täysin syytön tilanteeseensa, eikä voinut siihen itse millään tavoin vaikuttaa, mutta kukaan ei ole kertonut syytä, miksi se perävaunu oli siellä tiellä poikittain? Ei se kärri karkaa edes liukkaalla tiellä itsekseen omille teilleen, jollei siinä tapahdu jotain muuta, jota tässä ei ole kerrottu. Onnettomuuteen lienee muita syitä kuin huono keli, tutkijathan tuon selvittänevät.
      Nyt vain julkisuudessa kaikki kaadetaan tienpitäjän niskaan, ei talvikeli muutu kesäksi millään tienhoidolla, ja onnettomuuspaikkakin oli suoralla aukealla tiellä, jossa oli leveyttäkin pienen lentokentän verran. Outo tapaus kerrassaan, olisiko sitä millään tienhoidolla voinut välttää?

    • TässäSeOikeaSyy

      "Onnettomuusuutisesta päätellen tämä rekankuljettaja oli täysin syytön tilanteeseensa, eikä voinut siihen itse millään tavoin vaikuttaa,"

      Olet oikeassa. Ei voinut vaikuttaa ENÄÄ millään tilanteeseensa, kun ajettiin rajoitinta vasten, ja heittelehtimään lähteneen kärryn oikaiseminen vaatisi kuitenkin vielä lisävauhtia, jota taas ei enää ollut mahdollista saada nopeudenrajoittimen hakatessa tapissa. Jos taas olisi ajettu sitä OIKEAA kahdeksaakymppiä, mitä yhdistelmällä saa korkeintaan ajaa, olisi kärryn oikaisuun tarvittava lisävauhti vielä löytynyt kaasupedaalia painamalla, eikä onnettomuutta olisi varmaan koskaan edes tapahtunut. Aivan sama, kuin konginkankaalla aikoinaan. Mitään ei ole näköjään opittu, mutta minkäs teet, kun isännät painaa päälle, että se on lopputili, jos et ole ajoissa paikalla.....

      • ÖLLÖLÄ__

        Voi jeesus taas näitä kaikkitietäviä jossitteijoita, kirjoituksestasi paistaa että et ole metriäkään yhdistelmää ajanut. Poikittain kääntyi venäläinen puoliperävaunu, syytä emme toistaiseksi tiedä, mutta liukkaalla tienpinnalla on varmaan osuutta asiaan. Riittävän liukasta kun on, niin kaksiakselisella veturilla oleva puoliperäyhdistelmä tyhjänä tai kevyessä lastissa ei oikene kaasua painamalla, vetopyörät lyö tyhjää. Konginkankaalla ei ajettu rajoitinta vasten, yhdistelmän nopeus oli hiukan alle 80km/h. Tutkintaraportti löytyy onnettomuustutkintakeskuksen sivuilta, johon kannattaa tutustua ennenkuin tulee tänne pätemään tuollaisialla mutu tiedoilla.


    • tykkimäkii

      Kylläpä on romua taas kerran ja kansa maksaa vakkuutuksissa kaiken paskan........

      • ÖLLÖLÄ__

        Niin, Venäjän kansa, edellyttäen toki että venäläisen vakuutukset oli kunnossa.


    • talviontalvi

      voi voi tohon ei paljoa tarvita ja perävaunu lähtee menemään ,pelkkä kaistan peilijää luiska tiessä riittää oli nopeus 50 tai 60 kmh.ittellä on lähteny ku hijensin jään päällä jää luiskasta onneksi sain oikaitua vielä,siinä ei ehdi tekeen juuri mitään sopii kokeilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6535
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1794
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1578
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      38
      953
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      809
    Aihe