Koska taas joku on järkyttynyt palstan tasosta, laittakaapa tähän uusia raikkaita keskusteluja.
Miksi pilata ilmaa myös suremalla toisten keskustelijoiden tasoa, eihän kukaan pakota lukemaan saati kommentoimaan.
Minä saatan joskus pistää oikein pierukakkaakin, en tunne siitä huonommaksi meneväni. Alhaalta on tukeva ponnistaa.
Raikas talvipäivä, raikkaat aiheet
25
649
Vastaukset
- jiygijhghgj
eikohan noi apulanta jutut saisi olla tuolla maanviljelijoitten palstalla
- Tuulettakkee
Tämä ei ollut uusi raikas aihe, älä sure muiden juttuja. Anna tulla uutta !
- aattelin.vaa
Tuulettakkee kirjoitti:
Tämä ei ollut uusi raikas aihe, älä sure muiden juttuja. Anna tulla uutta !
Tuulettakkee
Kirjoitteletko sitä pierukakkaa nimimerkillä pylykerö? - pylykerö
aattelin.vaa kirjoitti:
Tuulettakkee
Kirjoitteletko sitä pierukakkaa nimimerkillä pylykerö?Mikkää ee ou pylykerölle vierasta.
- Saga.Kabinetti
Pakkasta näyttää olevan liki kahdeksan astetta. Ajattelin käydä tänään kirjastossa ja kävellä sieltä joogaan ja takaisin. Tuulettuuhan siinä jollei joku pössäyttele pakoputkestaan kaasuja. Ne kun tuppaavat jäämään pakkasilmaan kellumaan.
- julkisuuskuvaensin
Kaikki kelpaa niinkauan kuin ei ammuta omaan nilkkaan.
- isey
Matot hangelle tuulettumaan ja puhdistumaan, tulevat raikkaiksi kun pari tuntia "haukkaavat happea", pakkassäässä.
- Tuulettakkee
Hain juuri valkopyykkiä ulkonarulta, nyt odottaa silitys.
Millä ihmeellä saisi oravat pois lintujen ruokapaikoilta ? Ne ovat erityisen ovelia pääsemään mihin hyvänsä.
Siellä etelässäkin on odotettavissa talvikeliä.
- Heikunkeikku
Hyvät huomenet tällään tähänkin ketjuun: Hyvää Huomenta!
Minun tekstini on nyt tavattoman Raikasta. Raikkaus ylettyy allaalta ylläälle.
Olen nimittäin juuri tullut suihkusta. Märät hiukset mojuu ison pyyheliinan sisällä ja pääni on nyt valtavan ISO PALLO. Kylpypyyhe on kooltaan niin iso ja paksu, että kun sen kruppaa hiusten ympärille, niin mikä ihme se on, jos on jopa hieman raskasta kantaa omaa päätään:)
Minä en häiriinny muiden aloituksista. Otsikko jo viittaa, mihin suuntaan aloittaja on tahtonut keskustelun menevän, ja niinpä en avaa koko ketjua, jos inspiroitumisaste on alle 70.
Joo, on vaara, että joku kiva ketju menee multa ohi silmien, kun en ole ymmärtänyt sitä avata, mutta onhan tää elämä aika vaarallista muutenkin, että yks ketju ei tunnu missään:)
En ajattele kirjoittajien Tasoja. Minusta on yli-lapsellista niin ajatella. Kukin kirjoittaa, kuten kirjoittaa ja kirjoittakoot mun puolestani.
Minä nappaan sitten jonkun kirjoittajan kommentin, jos hän on miun maun mukkaisesti knapsutellut ja knapsuttelu on saanut aikaan tunteen, että hei-mua-huvittaa-tolle-vastata.
Näin yksinkertaista eloni ja ajatukseni ovat.
T: Pallopää :) - Heikunkeikku
Aika hiljaista palstalla juuri näihin aikoihin ja juuri nää ajat olisi minulle sopivat, koska olen vielä kotona. Niin ja puheripuli olis korkeimmillaan (ei liity kakkaan tuo ripuli:))
Lautanen on vieressäni jäähtymässä. Silakkalaatikkoa. Hitto, en hyljeksi tuota ruokalajia, vaan mieluusti alan sitä kohta suuhuni lappaamaan.
Eilen illalla tein mustikkakeittoa. oikeastaan tuoremustikkakeittoa, koska laitoin mustikat vasta valmiiseen litkuun.
T: Ei enää Pallopää:) - Pessimistinen-optimisti
Olen järkyttynyt tästä avauksesta, raikas t a l v i p ä i v ä kertoo pakkasesta, saa kylmät väreet kulkemaan t-paidan alla kun en viitsi pukeutua sen enenpää.
Avauksessa pitäisi olla tulevaisuutta, kevään ja lämmön odotusta, helteisiä heinäpäiviä, simmareissa kulkemista - ei kylmää tahdo kukaan.
Pitäisi kyllä prk letto lähteä putsaamaan auto lumesta ja pistää tolppaan kun tässä vielä tänään joutuu lähteä liikkeelle. Pukeutuakin. - maissiiii
Tuskin keksin mitään uutta tai raikasta,
mutta jotain tekee vielä mieli kirjoittaa ennen kuin lähden liituamaan.
Tähän aikaa vuodesta istun aina verotoimistossa ja rukkailen verojani,
viisaat tekevät sen netissä ja minä haluan mennä haastelemaan ja väittelemään virkailijan kanssa.
Nykyään hekin ovat niin sopuisia ja asiakaslähtöisesti ajattelevia, ettei kunnon väittelyä tahdo saada aikaiseksi mitenkään. Se on hauskaa, ettei heillä ole koskaan kiire, sen asian yritän muistaa toki myös silloin kun hätähousuna istun oven takana odottamassa vuoroani.
jos ei synny juttua muiden odottajien kanssa, mietin mielessäni aina, mitähän tuokin heppu tekee töikseen, minkälainen perhe sillä on ja entäs tuo nainen, onpas onnellinen hymy, mitähän kivaaa sille onkaan sattunut ja niin mielikuvitus lähtee laukalle taas.
Monta hyvää aihetta olen keksinyt kun olen tarkkailijana vuoroani odottanut. On vähän vaihtelua, ei sitä aina jaksa omia tunkkaisia murheitaan märehtiä.
Verotoimiston jälkeen ostoskeskukseen kahville, jokohan sieltä saisi laskiaispullaa, niistä mä tykkään, kun kerma suupielestä tursuilee. Se on kevään merkki.
Hyvää ja raikasta talvipäivää kaikille,
no, mitä tuotakin toivottelemaan,
hyvä ja raikashan se kuitenkin teillä kaikilla siellä ruudun takana on. - Tuulettakkee
Saa täällä puhua muustakin kuin säästä, vaikka sitä kyllä voi nyt täällä kehua. Puhtaat hanget, lumiset puut, auringonpaiste...
Luin pikaisesti lehdet, syvempi tarkastelu myöhemmin.
Huvituin kun erään lehden päätoimittaja kertoi miten MUUT aina valittavat. Esimerkkeinä tuli valitukset aiheista jotka sotivat hänen polittisen heimonsa hankkeita. Valittajia ovat aina muut.
Muistutan häntä kun hänen puolueensa edustajat valittavat jostain.
Minä siis nyt valitin taas.
Toimistoissa, en edes pankissa, ole käynyt vuosiin. Terveysvastaanotoillekkin menen vasta kun tuntuu välttämättömälle. Mikähän vastaanottokammo lieneekään. - mimmimum-..mi
Jos kissalla on kiima heti Helmikuun ekapäivänä....tulee aikainen kevät.....
- Tuulettakkee
Katsoin Pressan virkaanastujaisia sanomalehtie ohessa. Lohela piti hyvän puheen. Hän on ollut ihan hyvä puhemies, ei puoluekannan julistaja. Muuten aika muodollista touhua nuo seremoniat.
Mukavan kirkas päivä ollut täällä. Närhi nyplää talipalloja ja Mustarastaskin on oppinut syömään pöntöstä. Kai se on Mustarastas eikä Kottarainen, tiedä häntä. - Lisää-lunta-hupaan
Se on lumipäivän tasaus, helmikuun eka. Hyvä ettei ole pysäyttänyt koko liikennettä, kaikkialla. Pätkii joka tapauksessa.
- entinenmiäs
Vähemmän raikas, nimittäin olo. Tunti lumitöitä, tiivistä tuiskulunta ja liikaa vaatetusta. Ei kun saunaan.
Taidan tehdä kansalaisaloitteen laiksi, että lunta saa sataa enintään päivän viikossa ja korkeintaan viisi senttiä kerralla. - Paloma.se.co
Valkoista ja raikasta on tuprutellut pitkin päivää, mutta ei suuria määriä kuitenkaan. Lego on ollut lumitöissä, minä sisällä ja katsellut tinttejä lintulaudalla niinkuin moni muukin on tainnut tehdä. Hionut ja korjaillut tekstejäni, lukenut Michenerin Meksikoa tabletilla, mutta mitään tasokasta, raikasta, uutta ja riemastuttavaa ei ole minullakaan sanottavana.
Lohelan puhetta olisin kuunnellut mutta ei löytynyt.
***- Paloma.se.co
Mikä on paras kotimainen (suomalainen) kirja (kaunokirjallisuus) jonka olet viime vuoden aikana lukenut? Ja jonka voi hakea e-kirjana tablettiin iltalukemisiksi?
Paloma.se.co kirjoitti:
Mikä on paras kotimainen (suomalainen) kirja (kaunokirjallisuus) jonka olet viime vuoden aikana lukenut? Ja jonka voi hakea e-kirjana tablettiin iltalukemisiksi?
John P. Marquand
Vilpittömästi teidän
-
Aivan Suomalainen ei kirjoittaja ole.
Mutta kuitenkin kirjoitti sen-laisen tarinan, johon Tauno ja Regina eivät koskaan olisi pystyneet.
-
Lukemisen arvoisia Nyky-kirjailijoita on Suomessa enää Koira-mäen tarinat.
Kirjoittajana Mauri Kunnas.
Kirjassa on kuviakin.
H.- bessie-
"Lohelan puhetta olisin kuunnellut mutta ei löytynyt."
Yle Areena, "Presidentin virkaanastujaiset". Lohelan osuus alkoi muistaakseni n. 18 minuutin kohdalla. - Paloma.se.co
bessie- kirjoitti:
"Lohelan puhetta olisin kuunnellut mutta ei löytynyt."
Yle Areena, "Presidentin virkaanastujaiset". Lohelan osuus alkoi muistaakseni n. 18 minuutin kohdalla.ok, kiitos
Lunta ja viimaa tuli päin näköö, kun pienen lenkin tein.
Siellähän ne heiluttelivat parvekkeella, kuin kuninkaalliset ikään.
Eikös se jo ensi kuussa ole Jennin h-hetki.
Sängyn päällä tullut romaani lueskeltua, kissa kainalossa.- varmastiputkahtaaulos
Eikös se jo ensi kuussa ole Jennin h-hetki.// ei ku jo tässä kuussa.. ootteleppas parisen viikkoo
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809