Aika seinäkello

seinäkellot

Ostin 50 eurolla eräältä vanhemmalta herralta Aika-merkkisen heiluriseinäkellon. Kellon kaappi on tehty vaaleanruskeasta lakatusta puusta ja siinä on kullanväriset metalliset koristelistat ovessa ja koristelasileikkaus kellon alemassa ikkunassa. Kellon takana on myyjäliikeen tarra ja myyntivuodeksi oli merkitty muistaakseni 1973. Kello lyö tasa- ja puolitunnit, jos lyöntijousen haluaa vetää.

Myyjä kertoi että kello oli edellisellä omistajallaan ollut täysin käyttämättömänä pahvilaatikossaan tuvassa kaapin päällä vuosikymmeniä. Ostettuaan sen hän oli kuulemma öljynnyt kellon varovasti oikealla kelloöljyllä koska koneisto oli aikojen saatossa päässyt kuivumaan. Myyjä painotti nimenomaan että kyseessä oli oikea kelloseppien käyttämä kelloöljy eikä mitään crc.tä joka on kuulemma viho viimeistä ainetta käyttää kelloihin.

Teinkö tässä hyvät kaupat? Minkä laatuisia Aika-kellot ovat ja kuanko tällaisen kellon voi odottaa toimivan ennen kuin se pitää viedä kellosepälle huoltoon? Suuremmin aarvoa tällaisilla kelloilla ei taida nykyisin olla? Myyjä mainitsi että ennen lamaa tällaisen kellon sai helposti myytyä 150 eurolla, mutta hinnat ovat pudonneet.

Kuinka tarkaksi tällaisen kellon voi punnusta säätämällä saada? Olen säätänyt kellon heiluria digitaalirannekellon avulla jokusen kerran kun kello on edistänyt tai jätättänyt. Vielä en ole haluamaani tarkkuuteen päässyt.

4

4785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AperitaAatu

      Noi Aika kellot on Valmet Oy tekemiä.
      Niitä on useita eri malleja.
      Tehty myös Valmet nimellä.
      Itselläni on seinällä toimintakuntoinen täysin huollettu Valmet kello.
      Huollon teki Ylivieskalainen kelloseppä.
      Kotelot on tehnyt silloinen Salon radiotehdas,myöhemmin Salora Oy,kun TV tuontanto alkoi.
      Hinnat on mitä sattuu,muutamasta kympistä muutamaan sataseen.
      Toi 50€ on hyvä hinta toimivasta kellosta.
      Katso onko siellä kellon takalevyssä tietoja kellosta.
      Itselläni on valmistusvuosi.
      Myyjä ja myyntiaika ( Tamperelainen kelloliike )
      Kotelon valmistaja Salon radiotehdas.
      Pistä googleen hakuja,niin löytyy tietoja kelloista.

      • Anonyymi

        Aika kellot ei ole valmetin tekemiä.


    • Ainakin kellomyyjä osasi pitää hyvän myyntipuheen. Niin tai näin, kello arvo on alle 100 EUR ja mitään roimaa arvonousua tuskin tapahtuu vuosikymmeniin. Mekaaninen kello on kuitenkin kelpo esine ja sen voi odottaa toimivan kymmeniä vuosia moitteetta.

    • Anonyymi

      mekaaninen kello on aina hyvä huoltaa n10 vuoden välein laakerin ja muiden osien suuren kulutuksen estämiseksi. huolto on n 200e-400e riipuen liikeestä.
      ilmaatteksi moni on kellojaan antanu kun ei kannata huolto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      39
      5777
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      39
      4452
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4302
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4068
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3124
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2450
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      47
      2394
    Aihe