Kuka tietäisi tuosta takuueläkkeestä ja kertoisi sillä kun soitin Kelaan ei siellä virkailija oikein tiennyt eli oli välillä toista mieltä ja sitten taas eri mieltä. Jos joku viisaampi vastaisi. Kiitos.
TAKUUELÄKE
4
521
Vastaukset
- olisiko.vai
Oliko se niin että jos kansaneläke työeläke jäävät alle tuon takuueläkkeen se on kai nykyään 775e niin silloin olisit oikeutettu takuueläkkeeseen. Voin olla väärässä mutta kuten kirjoitit tietävämmät kertokaa.
- Oululaaine
Kyllä. Jos nettotyöeläkkeen ja kansaneläkkeen yhteenlaskettu summa on sinkulla alle tuon 780e/kk niin saat todennäköisesti myös takuueläkettä. Ulkomaan eläkkeet vaikuttavat myös. Parisuhteessa asuvalla raja on alhaisempi.
- dsdsfee
Takuueläke on tuota luokkaa ja sen saa eläkeläiset jolla eläke alle k.o summan. Poikkeuksena on joku varhaiseläkkeelle siirtyminen niin sitten oikeus on pienempi tms..Kyllä tämä asia kelan sivuilta löytyy.
- ppinkk
Minun käsittääkseni varhaiseläke ei vaikuttaisi mutta jos jollakin on faktaa niin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2546321Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1305256KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa184381Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1723218Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123111Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1872674Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,872571IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-92103Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1821746- 461699