Kuka tietäisi tuosta takuueläkkeestä ja kertoisi sillä kun soitin Kelaan ei siellä virkailija oikein tiennyt eli oli välillä toista mieltä ja sitten taas eri mieltä. Jos joku viisaampi vastaisi. Kiitos.
TAKUUELÄKE
4
590
Vastaukset
- olisiko.vai
Oliko se niin että jos kansaneläke työeläke jäävät alle tuon takuueläkkeen se on kai nykyään 775e niin silloin olisit oikeutettu takuueläkkeeseen. Voin olla väärässä mutta kuten kirjoitit tietävämmät kertokaa.
- Oululaaine
Kyllä. Jos nettotyöeläkkeen ja kansaneläkkeen yhteenlaskettu summa on sinkulla alle tuon 780e/kk niin saat todennäköisesti myös takuueläkettä. Ulkomaan eläkkeet vaikuttavat myös. Parisuhteessa asuvalla raja on alhaisempi.
- dsdsfee
Takuueläke on tuota luokkaa ja sen saa eläkeläiset jolla eläke alle k.o summan. Poikkeuksena on joku varhaiseläkkeelle siirtyminen niin sitten oikeus on pienempi tms..Kyllä tämä asia kelan sivuilta löytyy.
- ppinkk
Minun käsittääkseni varhaiseläke ei vaikuttaisi mutta jos jollakin on faktaa niin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1302671Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/702077Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1341780Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee201659- 1181607
- 1391306
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su881074Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441025"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!48982Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa29917