Kuka tietäisi tuosta takuueläkkeestä ja kertoisi sillä kun soitin Kelaan ei siellä virkailija oikein tiennyt eli oli välillä toista mieltä ja sitten taas eri mieltä. Jos joku viisaampi vastaisi. Kiitos.
TAKUUELÄKE
4
530
Vastaukset
- olisiko.vai
Oliko se niin että jos kansaneläke työeläke jäävät alle tuon takuueläkkeen se on kai nykyään 775e niin silloin olisit oikeutettu takuueläkkeeseen. Voin olla väärässä mutta kuten kirjoitit tietävämmät kertokaa.
- Oululaaine
Kyllä. Jos nettotyöeläkkeen ja kansaneläkkeen yhteenlaskettu summa on sinkulla alle tuon 780e/kk niin saat todennäköisesti myös takuueläkettä. Ulkomaan eläkkeet vaikuttavat myös. Parisuhteessa asuvalla raja on alhaisempi.
- dsdsfee
Takuueläke on tuota luokkaa ja sen saa eläkeläiset jolla eläke alle k.o summan. Poikkeuksena on joku varhaiseläkkeelle siirtyminen niin sitten oikeus on pienempi tms..Kyllä tämä asia kelan sivuilta löytyy.
- ppinkk
Minun käsittääkseni varhaiseläke ei vaikuttaisi mutta jos jollakin on faktaa niin hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site786015Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers794860Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524422SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574172SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953781Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost63512Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi882543SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452129