Näkemissäni ohjeissa anturan seinämuurista ulos tulevan osan päälle tehdään soveltuvasta massasta luiska, joka johtaa valumavedet poispäin talosta. Miksei anturan muotin ulkoseinämää valmiiksi tehdä vinoon, jolloin luiska syntyisi automaattisesti ilman ylimääräisiä työvaiheita? Ja tarvinneeko tuossa pystysuoraa reunaa ylipäätään, eikö eräänlainen tippanokka olisi vain ihan hyvä, niin ei kosteus jäisi lillumaan seinämään vaan ikään kuin katkeaisi pois? Voisipa tuohon laittaa jonkinlaisen listan kulman suojaksi tai käyttää metallista muottia, joka jää paikoilleen. Tosin mielessäni on idea, että tuon vinon osuuden voisi kaakeloida jollain tummalla tyylikkäällä kaakelilla, jolloin antura nappaisi itseensä auringonlämpöä ja toisaalta kuivattaisi laattaa.
Miksei anturan ulkoreunaa tehdä valmiiksi kaatoon?
5
1873
Vastaukset
- siksiettä
Helpompi valaa anturat, kun niihin ei tehdä ylimääräisiä kaatoja. Ja jos harkkoja muurataan, niin ylimääräisestä laastista sitä kaatoa sitten tulee siihen anturan päälle. Vaan mikä kieltää sinua pipertämästä siihen anturaan jo valuvaiheessa reunaan kaatoa!
Se on monasti anturoiden valaminen niin krouvia hommaa, että helpompi viimeistellä pienellä määrällä betonia tai laastia ne kaadot ennen huopakaistojen ja patolevyn asennusta.
http://docplayer.fi/docs-images/24/3145866/images/12-0.png
http://www.lamminbetoni.fi/documents/10228/21869/Perustusdetaljit-www.JPG/097cfdc1-3c38-41db-b64b-72c719023ef3?t=1392817773895- Tknk
Kiitoksia! Kuulostaa uskottavalta. Ylemmän kuvan rakenteeseen en ennen ole törmännytkään: viiste on hyvin minimalistinen ja lämpöeristeet sokkelin sisäpuolella. Nykyään kait suositellaan ulkopuolelle laitettavaksi.
- huvinsa.kullakin
Anturan muotti on vain reunassa. Kaato tehdään anturan päälle ei reunaan, se on parasta tehdä erikseen jälkeenpäin. On erikoista jos laatoittaa maan sisällä olevaa rakennetta.
- Tknk
Kiitoksia kommentistasi! Kieltämättä mielessäni oli epätyypillinen rakenne ellei peräti ainutlaatuinen eli että tekisi EPS-betonista reunavahvistetun laatan maan päälle (eloperäinen maa pois, kapillaarikatkosoratäyttö ja sitten tuo laatta päälle 300-400 mm; reunoille kaltevan osan alle "juntattuna" pystyyn ESP-levyt estämään roudan pääsyä laatan alle). Laatoitus tulisi lähinnä näkyvälle osalle viistettä, tosin jos saisi koko viisteen laatalla piiloon, niin luulisi suojaavan paremmin laattaa kosteudelta. Laatan toki pitäisi olla kosteutta kestävää laatua, mutta höyryä läpäisevää. Eikös tuollaisia ole tarjolla?
- Tknk
Tässä dokumentti EPS-betonista siltä varalta että materiaali ei ole tuttu tai on tuttu vain kylpyhuoneiden lattioista: http://hallingdalbetong.no/polybetong/content/filelist_627901e0-a260-46dc-8bb3-114ae431e787/1358252585270/brosjyre_polybetong.pdf
Dokumentin puolivälissä se alapohjarakenne, jonka viritelmän kuvailin edellä. Oletukseni siis on, että polypetong = ESP-betoni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317054Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143845Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463786KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501981Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e521872Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331860Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn391419- 781273
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj301226Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61176