Kuka kunnanjohtajaksi

epätietoinenkuntalainen

Nyt on 17 hakijaa julkaistu. Katso listaa ja kerro suosikkisi.

81

11401

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terapeuttiatarviiSslla

      Suosikkini: fysioterapeutti YAMK Ikaalisista.

    • Minäyksnoista

      Kelpaa kuka vaan! Asiat sotkeutuu aivan varmasti. Älä ole huolissaan.

    • 76767

      Mäkin oon fysioterapeutin kannalla!

    • extremesportcity

      Millä tavalla fysioterapeutin tutkinto tekee kunnanjohtajaksi pätevän? Taidatte olla oikeassa. Asiat sotkeutuu ja pahaksi.

      • VVÄf

        Jos Arnold "isa arska" Swarzxtzxwzsinigger oli Californian kuvernööri ja Trump onnistui tekemään diilin koko maan väestön kanssa, niin eiköhän yksi fysioterapeutti saata soveltua Suomussalmen kunnan johtoon.

        Vainolainen ei Raatteeniellä uhkaa, jos valitsette johtoon fysioterapeutin. Pysyy kuntalaiset terveenä, kun tulee kunnan liikuntamahdollisuudet kuntoon.


    • Ahneutta

      Teillähän on niitä linssilude päällykäisiä. Valitkaa heistä... kelepaako ne (aika pahasti ootte heistä kirjoitelleet).

    • Ahneutta

      Merja eskonpekka olisi sopiva. Tuntee ne lakikiemurat.

    • Giukelo

      Järjestetään kansanliike ja mennään kunnantalolle vaatimaan, että fysioterapeutista on tehtävä uusi kunnanjohtaja!!!!!

      • aktivistimalli

        Olen jo täällä. Missä te muut olette?


    • Kietavainen

      Jussi ei käy... on piilo kommari

    • varmaannäääs

      Jari J ja Aaro M , siinäpä tasavertainen pari kaikilla mittareilla, vaikea sanoa kumpi valitaan.

    • faktahomm

      Tässäpä valitsijoille tehtävä. Kun olemme teidät kuntapolitiikkaan äänestäneet niin teidän taidot nyt nähdään pian.

    • jonninjoutavapo

      Tosi Musta Hepo voittaa takuuvarmasti.

    • eikäynämä

      Haku menee uusiksi tai sitten joku suostutellaan. Olisipa Matti hakenut.

      • eikäynämä

        Haku meni uusiksi, kuten arvelin, Matilla tarkoitan Mentilää.


    • nevaalitvaalit

      Pätevä ( jolla on hyvät paperit) käy vain ottamassa vauhtia ja hakeutuu muualle. Toisesta päästä kun valitsee eli tollukka mahdollisimman huonoilla papereilla, ei pelkoa että hakeutuu muualle ja pysyy paikkakunnalla hamaan tulevaisuuteen.

    • karhujaliikaa

      Ärhäkkä karhukoira sopii tänne hyvin kunnanjohtajaksi.

    • bobcat

      Aaro tai Jari. Veljekset kuin ilvekset.

    • kunnanparhaaks

      Ilman muuta Erno! Pätevä, nuori ja idearikas.

    • tätinainen

      Voisitteko valita komeimman miehen?

    • lumperin_jälkeen

      Sepelin Imppa, paras kaikista.

    • pyäääähhh

      Kommeimman ? No valitettavasti en ole käytettävissä joten joutunette tyytymään toiseks komeimpaan !!!

    • Raaakatotuus

      Sitten alakaa se perseen lipominen päällkäisillä... pitäähänsitä olla kunnanjohtajan kaveri ja päästä samaan valokuvaan, olokoonpa mikä koijari tahasa.

    • Ilimannipärjäisi

      Suomussalmi ei tarvihe kunnanjohtajaa. Hommat hoituu eri sektoreilla ihan samalla lailla ilman kunnanjohtajaakin. Mutta se laki perhana tosiaan sanoo että kunnassa pitää olla kunnanjohtaja virkamies tai nainen. Voe pahus.

    • Raaakatotuus

      Linssi lude irvistelijä lähyi. Mitänyt päällykäiset?

    • aapova

      kyllähän aaro mikkonen olisi sopivin tehtävään.joutuisi työttömät nuoret metsätöihin sumilla.

      • jouhghainen

        Saattaa olla, mutta Juntusen Jari lähes saman veroinen.


    • minäsensanoin

      kysytään puolangan Rajalaa ja päästään Attendon hoiviin. Rajala osaisi tämän keissin

      • vanseluottais

        Eikös se Kyösti voisi nyt vaikka ihan aikansa kuluksi tehdä nuo kunnanjohtajan hommat?
        Kysyis Astalta tarvittaessa neuvoja.


    • SuomiVinland

      Ehdotan Kaisa Mäkäräistä kunnnan johtoon.

      • Mullahi

        Tulisi vähintään kolme pummia mukana.


      • Aktiiviin

        Mustan Seppo ois mun suosikki! Voetas päästä lööppeihin. Tiiä miten hyvin hoetas assiet.


    • kelepovaa

      Rantaneuvos

    • elinkeinonen

      Hyvät hakukriteerit on ilmoituksessa. Erityisesti elinkeinoelämään liittyvät :D

      • onhaasteellinentilanne

        Uuden kunnanjohtajan pitäisi hankkia tosiaan elämää paikkakunnalle. Vaikeaa se on muuttotappiokunnassa.


    • eikunulkoistminen

      Miten olisi jos kunnanjohtajankin työt ulkoistetaan. Samanlailla Virosta löytyy taitajia. ja halavalla...lääkäritkin tulevat muista maista ja pikkuihmisille on kelevattava

      • ohjelmaakokoperheelle

        Ehdotan etäkunnanjohtajaa. Ruudun takaa johtaisi. Eikä väliä mistä maasta.


    • parastarvitaan

      Vaikea päättää kun kaksi "samasta puusta", Aaro M ja Jari J. Kahdesta yhtä hyvästä on niin vaikea valita.

      • siltätuntuuuu

        Kun ei osattu päättää kumpi näistä kahdesta tasavertaisesta valitaan, niin jatkettiin hakuaikaa ja uusista hakijoista valitaan kunnanjohtaja "armin kunnasta" ? Hyvä valinta.


      • Ei-ei-ja-ei

        Meinaatko, että eläkeikäinen ukko kunnanjohtajaksi on paras valinta? Sehän jää eläkkeelle ennen, kun ehtii ottaa viran vastaan, jos tulisi valituksi.


    • kepuvarmatvalittu

      Ketkä kolme valittu eklen podiumille?

      • navettahuhu

        konsulttitoimisto haluaa jatkaa lypsämistä ja otti aikalisän valitsemalla 1 6 karsittavaa välieriin... jännitys tiivistyy kevättä kohti... finaali aprillipäivänä?


    • paluumiesvaltaan

      Kutsuvieraita tulossa:
      Haastatteluun pääsivät Erno Heikkinen, Pauli Piilma, Esko Rautiainen, Olli-Pekka Salminen, Pertti Severinkangas, Jukka Syvävirta ja Janne Tervo.

      • tätinainen

        Kuka on komein?


      • kulutpuoliksi

        Nimilista enteilee PuSu-kuntaliitosta?


      • tätinainen

        Pusuja, jaaha. Komein pitäisi saada selville.


      • koulukaverikirkolta

        Jukkahan on huippu yksilö, hänen lukiokaan ei muistaakseni onnistunut täällä .kun koulun taso oli niin heikko ja niin se taisi olla muillekin sen perheen lapsille. Tosi älykästä porukkaa.


      • tätinainen

      • pertsapakara
        tätinainen kirjoitti:

        Mieheltä näyttää, mutta nuorempi voisi olla.

        Miten nuoren se tuo puuma haluaa... :D


    • Kiire

      Ihmettelen, miksi ei Antti Lumperi ole hakenut virkaa. Olisi varmaan pätevä ja osaava saamaan kunnan nousuun.

      • Limperinperikunta

        Se on menny jonkun Sheilan luo Nörrköpinkiin..vai mikä se oli...ei oo maisemissa!


    • Raatteeniellä

      eikös tämä kunnanjohtaja ole valittu jo - kotikuntaan palaa oma kasvatti Muhokselta-Jukkapoika....

      • jonnankuhtaja

        Kyllä meille joku huonompi välttää.


      • Tulevaisuutta-ajatellen

        Mikä ajatusmaailma on näillä, jotka havittelevat kuntaan lähes 60-vuotiasta tai vielä vanhempaa kunnanjohtajaa? He toimivat muutaman vuoden johtajana odottaessaan eläkettä ja tuskin on kovinkaan paljon intoa kehittää kuntaa ja panna itsensä likoon kunnan puolesta.

        Olen selvitelly hakijoita netin kautta ja siellä on useampi haastatteluun kutsuttu iältään kolmenkymmenen ja neljänkymmenen paikkeilla. Valitkaa joku näistä.

        Ottakaa päättäjät mallia esimerkiksi Kuhmosta ja Vaalasta, siellä on nuoret johtajat ja varmasti homa hoituu ollen innovatiivista. Näillä nuorila on virtaa kinttaissa, heillä on uusia ideoita ja he saavat paljon aikaan.

        Haluaako Suomussalmi kuntana olla fossiilien hautausmaa vai näyttää ulospäin valovoimaiselta ja kehittyvältä kunnalta johtajaansa myöten? Kunnanjohtaja on käyntikortti koko kunnasta, koska hän on niin monessa mukana. Tehkää päättäjät arvovalinta kuntalaisten ja ennen kaikkea kunnan imagon kannalta, niin tännekin voi saada kehitettyä jotain uutta ja saatte muuttotappion pysäytettyä tai ainakin pienenemään sen.


      • valintaselvä
        Tulevaisuutta-ajatellen kirjoitti:

        Mikä ajatusmaailma on näillä, jotka havittelevat kuntaan lähes 60-vuotiasta tai vielä vanhempaa kunnanjohtajaa? He toimivat muutaman vuoden johtajana odottaessaan eläkettä ja tuskin on kovinkaan paljon intoa kehittää kuntaa ja panna itsensä likoon kunnan puolesta.

        Olen selvitelly hakijoita netin kautta ja siellä on useampi haastatteluun kutsuttu iältään kolmenkymmenen ja neljänkymmenen paikkeilla. Valitkaa joku näistä.

        Ottakaa päättäjät mallia esimerkiksi Kuhmosta ja Vaalasta, siellä on nuoret johtajat ja varmasti homa hoituu ollen innovatiivista. Näillä nuorila on virtaa kinttaissa, heillä on uusia ideoita ja he saavat paljon aikaan.

        Haluaako Suomussalmi kuntana olla fossiilien hautausmaa vai näyttää ulospäin valovoimaiselta ja kehittyvältä kunnalta johtajaansa myöten? Kunnanjohtaja on käyntikortti koko kunnasta, koska hän on niin monessa mukana. Tehkää päättäjät arvovalinta kuntalaisten ja ennen kaikkea kunnan imagon kannalta, niin tännekin voi saada kehitettyä jotain uutta ja saatte muuttotappion pysäytettyä tai ainakin pienenemään sen.

        60 v on vielä nuori mies. Donald Trump on 72 eikä pienintäkään vanhenemisen merkkiä.


      • Tulevaisuutta-ajatellen

        En kiistäkään sitä, että 60 vuotias ei olisi iältään nuori, jos ajatellaan esim. eliniän odotetta. Kuitenkin verrattaessa ihmisten toimintatarmoa ja aktiivisuutta nuoremmat pesevät nämä kuusikymppiset mennen tullen. Toinen asia on tuo mainitsemani kunnan imago. Eläkeikäinen ukko kunnan johdossa antaa koko kunnasta näivettyneen kuvan ulkopuolisen silmin tarkasteltuna. Samoin kuusikymppisen ajatusmallit ovat yleensä urautuneita, kun nuoremmat ajattelevat asioita paljon avarammin ja ovat tuomassa uusia raikkaita ajatuksia päätöksentekoon.

        Kuusikymppisen virkaura jää myös lyhyeksi, kun eläkeikä tulee täyteen. Eikö kunnan kannalta olisi parempi, että kunnanjohtajaksi valittu pysyisi pitempään virassa, jolloin hän voisi pitkäjännitteisesti kehittää kuntaa?


      • Lissukkatypyn
        Tulevaisuutta-ajatellen kirjoitti:

        En kiistäkään sitä, että 60 vuotias ei olisi iältään nuori, jos ajatellaan esim. eliniän odotetta. Kuitenkin verrattaessa ihmisten toimintatarmoa ja aktiivisuutta nuoremmat pesevät nämä kuusikymppiset mennen tullen. Toinen asia on tuo mainitsemani kunnan imago. Eläkeikäinen ukko kunnan johdossa antaa koko kunnasta näivettyneen kuvan ulkopuolisen silmin tarkasteltuna. Samoin kuusikymppisen ajatusmallit ovat yleensä urautuneita, kun nuoremmat ajattelevat asioita paljon avarammin ja ovat tuomassa uusia raikkaita ajatuksia päätöksentekoon.

        Kuusikymppisen virkaura jää myös lyhyeksi, kun eläkeikä tulee täyteen. Eikö kunnan kannalta olisi parempi, että kunnanjohtajaksi valittu pysyisi pitempään virassa, jolloin hän voisi pitkäjännitteisesti kehittää kuntaa?

        Voe helevetin kuustoesta. Mistä sinä tiiät miten joutuin se nuorempihi lähtöö tämmösestä käpylästä.


    • gersku

      Musta Hevonen on sopiva kunnanjohtajaksi, osaa potkaista sopivasti persuuksille.

    • paikallinensopimus

      Toivottavasti kunnanjohtajan paikkaa hakeneille on jo tehty selväksi, että palkka on max. 6000€/kk (korjaava suhteuttaminen tehty kunnan jatkuvasti vähenevien veronmaksajien määrään mukaiseksi).
      zzzzzxxxxxzzzzz

      7.3.2018
      https://yle.fi/uutiset/3-9945263
      ...Kunnat avasivat Ylelle yhteensä lähes 1 700 kuntajohtajan ja johtoryhmäläisen tiedot. Yhtä suurta tietopakettia ei ole aiemmin julkaistu. Jutun lopussa olevasta laskurista voit katsoa oman kuntasi tiedot.

      ...Suomussalmi, Kainuu (8 187 asukasta)
      Palkka 6 883 €/kk
      Kunnanjohtaja Asta Tolonen

      ...Johtoryhmä, mediaanipalkka 4 870 €/kk
      -Hallintojohtaja Eija Väätäinen
      -Sivistystoimenjohtaja Sirpa Mikkonen
      -Tekninen johtaja Antti Westersund
      -Elinkeinoasiamies Hannu Leinonen

      • näppihäiriö

        Huom! Korjaus eo. YLE-linkin päiväykseen, po. 27.11.2017


    • 6754449

      Elinkeinomies on ainakin palkkansa ansainnuf... heh heh buuuaah, puuhamies heh heh

      • eituumieleen

        Joo hän on huipputyyppi ja mikä olikaan hänen työnsä kunnassa?


    • lopenkyllästynyt

      Täys lapanen koko äijä, ei kun kenkää ja oikee touhunmies tilalle.

    • Itehommiin

      Otetaan aaro hommiin tae
      Lisäpiilokorko ukkeli pätemään lisseä
      Kurimon veräjän kuppeesta löytysi varmaankin pätevimmät johtajat hommiin..nesteötys kohillaan

      • kakshyvvee

        Jari tai Aaro, kuin kaksi marjaa...yhtä hyviä.


    • mehtuuneuvos

      Huomattava määrä potentiaalisia ehdokkaita on jo esitetty, mutta lisää vielä kaivataan.

    • ranttalineuvos

      Joku Suomussalmen lukuisista neuvoksista, mikäli eivät ole horiskoja.

    • ranrantata

      Rantaneuvos tietenkin! On ollut jo yhteydessä Sauliinkin.

    • suomusa

      no haastattelu on pivety eilen ja tänään......kuka on käressä....joko valinta o selevä...häh!

    • kunaikaonu

      joku tässä takkuaa sitä saa mitä tilaa eli ilmapiiri .
      se kuntalaisen kasvatus alkaa jo koulusta jos siellä on koulukiusaamista näkymättömiä
      ihmisiä.
      mitää muuta voi odottaa kuin aikaa milloin se on pykälässä.
      ja sanoa näkemiin miksi jäädä tänne kun ei sopinut joukkoon kouluaikanakaan.
      jos yrittää päästä johonkin työhöön esteenä on ulkopuolisuus ei kuulu sukuun.

      tässä olis ilmainen edotus jollekkin väitöskirjantekijälle
      mitkä suvut pitää klaania jokapaikassa omansa.

      • Hieno viesti !👍👍


      • mättääää
        LumperiA kirjoitti:

        Hieno viesti !👍👍

        Taisit väsätä ihan itse.....


      • mättääää kirjoitti:

        Taisit väsätä ihan itse.....

        Ettet vaan ollu sinä ? Hieno viesti silti, jos olitkin sinä.


    • tolosenperillinen

      Tolonen taisi kusettaa Suomusalmea tarpeeksi ja lähtee kusettamaan Kajaania. Ei taida akka viihtyä missään!

    • ÄkkiäKarkuun

      Olisitte ottaneet sen Muhoksen äijän. Se poloinen on varmaan työpaikkakiusattukin... tai ottakaa se toinen jokapaikantyrkky...

    • tiedänasiat

      Erno valittiin.

    • SikaLatva

      Paras mies tohon hommaan! Hieno, Erno!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe