Koukaantunut kauris eikä kukaan auta!

Kenen kuuluu auttaa loukkaantunutta peuraa. Virkavalta ei ilmoituksesta huolimatta ole tehnyt asialle mitään. Peura rämpii lumessa kolmella jalalla neljäs jalka roikuu mutta sitä ei edes yritä käyttää. Nälkääkö sen pitää kuolla.
32041
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ota yhteyttä alueesi riistanhoitoyhdistykseen tai vaan alueen metsästäjiin. Metsästäjät päästävät elikon kärsimyksistään! Eläinten suojelijat amputoisivat jalan, ja kiusaisivat tällä tavoin määräämättömän ajan!! Jos alueellasi on susia, pian ne sen avuttoman peuran löytävät ja elävältä syövät! Aloittaen takapäästä ja mahasta! Siinä on luonnonnäytelmä vertaansa vailla, jos pääset seuraamaan!

Äänestä

Periaatteessa jokaisella on velvollisuus lopettaa loukkaantunut eläin mahdollisimman nopeasti. Hirvieläin tapauksessa tietenkin metsästäjän apu on se ainoa oikea jos kerran elukka pystyy pakenemaan kokoajan vaikka onkin vakavasti loukkaantunut.
Kummasta lienee kyse metsäkauriista vai valkohäntäpeurasta kun kumpaakin nimitystä käytetään? (itse en nyt enkä koskaan käytä vhpeurasta kauris nimeä vaikka jotkut niin puhuvat)
Tuli vaan siitä mieleen kun viranomaisia koskee esim kolari tilanteissa hirvieläimet poislukien metsäkauris ja suurpedot/villisika.
Näistä he ilmoittavat eteenpäin. Ja jos ovat tunteettomia kpäitä ei heitä ilmeisesti tavan metsäkauris kiinnosta olkoon tämä kuinka loukkaantunut tahansa.
Tässä taas arvotetaan eläin sen koon mukaan. Pahoin loukkaantunut jänis ei aiheuta toimenpiteitä ja sympatioita kenessäkään mutta jos kyseessä on loukkaantunut hirvi niin sen kärsimykset ollaan päättämässä sankoin joukoin aina lehtiuutisten kera.
Minun järkeni sanoo että olkoon kärsivä eläin päästäinen tai vaikka sinivalas niin kokoon katsomatta ne tarvitsevat yhtälailla apuja jokainen. Ovat tuntevia yksilöitä kaikki.
Asia lähti hieman rönsyilemään mutta tosiaan jos tällainen eläin tälläkin hetkellä kärsii niin paikallisiin metsästäjiin yhteyttä. Jos itse et tunne niin varmasti joku lähin maatilallinen tuntee. Sinne pikaisesti kysymään.

Äänestä
  • Kirjoitin virheellisesti. Poliisia kiinnostaa kolaritapauksissa suurpedot, villisika ja hirvieläimet joista poislukien metsäkauris.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


loukaantunut kirjoitti:

Kenen kuuluu auttaa loukkaantunutta peuraa. Virkavalta ei ilmoituksesta huolimatta ole tehnyt asialle mitään. Peura rämpii lumessa kolmella jalalla neljäs jalka roikuu mutta sitä ei edes yritä käyttää. Nälkääkö sen pitää kuolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu