Kenen kuuluu auttaa loukkaantunutta peuraa. Virkavalta ei ilmoituksesta huolimatta ole tehnyt asialle mitään. Peura rämpii lumessa kolmella jalalla neljäs jalka roikuu mutta sitä ei edes yritä käyttää. Nälkääkö sen pitää kuolla.
Koukaantunut kauris eikä kukaan auta!
3
2018
Vastaukset
- iughhyivg52k
Ota yhteyttä alueesi riistanhoitoyhdistykseen tai vaan alueen metsästäjiin. Metsästäjät päästävät elikon kärsimyksistään! Eläinten suojelijat amputoisivat jalan, ja kiusaisivat tällä tavoin määräämättömän ajan!! Jos alueellasi on susia, pian ne sen avuttoman peuran löytävät ja elävältä syövät! Aloittaen takapäästä ja mahasta! Siinä on luonnonnäytelmä vertaansa vailla, jos pääset seuraamaan!
Periaatteessa jokaisella on velvollisuus lopettaa loukkaantunut eläin mahdollisimman nopeasti. Hirvieläin tapauksessa tietenkin metsästäjän apu on se ainoa oikea jos kerran elukka pystyy pakenemaan kokoajan vaikka onkin vakavasti loukkaantunut.
Kummasta lienee kyse metsäkauriista vai valkohäntäpeurasta kun kumpaakin nimitystä käytetään? (itse en nyt enkä koskaan käytä vhpeurasta kauris nimeä vaikka jotkut niin puhuvat)
Tuli vaan siitä mieleen kun viranomaisia koskee esim kolari tilanteissa hirvieläimet poislukien metsäkauris ja suurpedot/villisika.
Näistä he ilmoittavat eteenpäin. Ja jos ovat tunteettomia kpäitä ei heitä ilmeisesti tavan metsäkauris kiinnosta olkoon tämä kuinka loukkaantunut tahansa.
Tässä taas arvotetaan eläin sen koon mukaan. Pahoin loukkaantunut jänis ei aiheuta toimenpiteitä ja sympatioita kenessäkään mutta jos kyseessä on loukkaantunut hirvi niin sen kärsimykset ollaan päättämässä sankoin joukoin aina lehtiuutisten kera.
Minun järkeni sanoo että olkoon kärsivä eläin päästäinen tai vaikka sinivalas niin kokoon katsomatta ne tarvitsevat yhtälailla apuja jokainen. Ovat tuntevia yksilöitä kaikki.
Asia lähti hieman rönsyilemään mutta tosiaan jos tällainen eläin tälläkin hetkellä kärsii niin paikallisiin metsästäjiin yhteyttä. Jos itse et tunne niin varmasti joku lähin maatilallinen tuntee. Sinne pikaisesti kysymään.Kirjoitin virheellisesti. Poliisia kiinnostaa kolaritapauksissa suurpedot, villisika ja hirvieläimet joista poislukien metsäkauris.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1343257Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/732114Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1371805- 1271724
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee241697- 1381355
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1061193Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1441045"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!501014Yhä pyörit mielessä,
ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa30954