Kenen kuuluu auttaa loukkaantunutta peuraa. Virkavalta ei ilmoituksesta huolimatta ole tehnyt asialle mitään. Peura rämpii lumessa kolmella jalalla neljäs jalka roikuu mutta sitä ei edes yritä käyttää. Nälkääkö sen pitää kuolla.
Koukaantunut kauris eikä kukaan auta!
3
1919
Vastaukset
- iughhyivg52k
Ota yhteyttä alueesi riistanhoitoyhdistykseen tai vaan alueen metsästäjiin. Metsästäjät päästävät elikon kärsimyksistään! Eläinten suojelijat amputoisivat jalan, ja kiusaisivat tällä tavoin määräämättömän ajan!! Jos alueellasi on susia, pian ne sen avuttoman peuran löytävät ja elävältä syövät! Aloittaen takapäästä ja mahasta! Siinä on luonnonnäytelmä vertaansa vailla, jos pääset seuraamaan!
Periaatteessa jokaisella on velvollisuus lopettaa loukkaantunut eläin mahdollisimman nopeasti. Hirvieläin tapauksessa tietenkin metsästäjän apu on se ainoa oikea jos kerran elukka pystyy pakenemaan kokoajan vaikka onkin vakavasti loukkaantunut.
Kummasta lienee kyse metsäkauriista vai valkohäntäpeurasta kun kumpaakin nimitystä käytetään? (itse en nyt enkä koskaan käytä vhpeurasta kauris nimeä vaikka jotkut niin puhuvat)
Tuli vaan siitä mieleen kun viranomaisia koskee esim kolari tilanteissa hirvieläimet poislukien metsäkauris ja suurpedot/villisika.
Näistä he ilmoittavat eteenpäin. Ja jos ovat tunteettomia kpäitä ei heitä ilmeisesti tavan metsäkauris kiinnosta olkoon tämä kuinka loukkaantunut tahansa.
Tässä taas arvotetaan eläin sen koon mukaan. Pahoin loukkaantunut jänis ei aiheuta toimenpiteitä ja sympatioita kenessäkään mutta jos kyseessä on loukkaantunut hirvi niin sen kärsimykset ollaan päättämässä sankoin joukoin aina lehtiuutisten kera.
Minun järkeni sanoo että olkoon kärsivä eläin päästäinen tai vaikka sinivalas niin kokoon katsomatta ne tarvitsevat yhtälailla apuja jokainen. Ovat tuntevia yksilöitä kaikki.
Asia lähti hieman rönsyilemään mutta tosiaan jos tällainen eläin tälläkin hetkellä kärsii niin paikallisiin metsästäjiin yhteyttä. Jos itse et tunne niin varmasti joku lähin maatilallinen tuntee. Sinne pikaisesti kysymään.Kirjoitin virheellisesti. Poliisia kiinnostaa kolaritapauksissa suurpedot, villisika ja hirvieläimet joista poislukien metsäkauris.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4111329Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878592Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122244- 442084
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle01741