Jos olet aikeissa matkustaa Kuubaan, kannattaa havannan lisäksi ehdottomasti tutustua Vinalesin ihastuttavaan kansallispuistoon. Kansallispuistoon pääseen helposti bussilla suoraan Havannan keskustasta. Havanna - Vinales bussiliput ostimme Plaza nimisestä hotellista (lähellä Capitoliota). Matkan hinta edestakaisin oli 28CUC.
Vinalesista löytyy paljon eri majoitusvaihtoehtoja. Me majoituimme eräässä casa particularissa (yhteystiedot alla) aivan Vinalesin keskustassa lyhyen kävelymatkan päässä bussin päätepysäkiltä. Emme voi muuta kuin suositella majoittajaa. Talo on juuri rakennettu, huoneet ovat erittäin siistit ja mikä mukavaa jokaisella huoneella on oma moderni kylpyhuone. Huoneessa on myös tallelokero, mikä ei ole tavallista Kuubassa.
Varoituksen sanana voimme todeta, että Vinalesissa on parasta välttää kaikkia salaatteja sekä kuorettomia hedelmiä. Paikalliset pesevät salaatit ja hedelmät usein saastuneella vesijohtovedellä. Saimme molemmat vatsataudin saastuneesta salaatista. Opimme, että olisi kannattanut kysyä casan pitäjiltä heidän suosituksiaan ennen ulkona syömistä. Omistajat olivat erittäin pahoillaan, että sairastuimme ja auttoivat minkä pystyivät, että pääsimme takaisin kuntoon.
Tässä vielä casan yhteystiedot. Tämä casa particular niin kuin monet muutkin majoitusvaihtoehdot Kuubassa ottavat varauksia vastaan vain sähköpostilla.
https://www.facebook.com/casayosbiel/
MAJOITUS VINALES
wonderlust1
1
723
Vastaukset
- Travelina
Kiitos hyvästä vinkistä, itsekin juuri Kuuban matkaa suunnittelemassa! Vaikuttaa sopivalta majoitukselta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683208Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869