Ostin uuden Vw Golfin, mikä on vikana kun..

MikäVikana

....siinä automaattivaihteisto nykii erikoisesti, ikkunat aukeilevat omapäisesti, ilmastointi ei tottele säätöjä, bensamittari näyttää 5 litraa, vaikka tankki on täynnä ja auto antaa äänimerkkejä vähän väliä arvaamatta.

Voisiko joku auttaa kun merkkikorjaamo vain käskee totuttelemaan autoa.

7

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ominaisuus, ei vika. sama ominaisuus on skodissakin. olihan ikkunatkin paksussa kuurassa sisäpuolelta? ominaisuus sekin ,ei vika.

    • Tero.lohduttaa

      Ilmeisesti et ostanut autoa, mutta kuvittelet virtuaalimaailmassasi sellaista. Toisaalta Golfissa ei liene oikeata automaattivaihteistoa vaan nytkyttävä dsg. Nuo muut vikoina mainitsemasi asiat ovat varmaankin ominaisuuksia, joita autosta löytyy vielä lisää.
      Takuuajan jälkeen niitä ilmestyy vielä lisää ja saat tottua tuijottamaan kansanvaunun varmimmin toimivaa laitetta: vikavaloa. Sitten neljän vuoden kuluttua ensikatsastuksessa tullee eteen hinausauton tilaus kun se hylätään obd-testissä ja auto joutuu ajokieltoon korjaukseen saakka.
      Muistanet vielä pitkää öljygallonaa mukana, jotta pääset ajamaan ongelmitta tankkausvälit. Mutta onhan siinä autotestaajien kehumat ajo-ominaisuudet ruohonleikkuritason moottoriakin lienee piristetty aika piakkoin laukeavalla ahtimella.

      • UpeaKuvaus

        Vau! Hieno kuvaus minun vuoden 2013 mallisesta Golfistani. Osui täysin.

        "ruohonleikkuritason moottoriakin lienee piristetty aika piakkoin laukeavalla ahtimella,"

        Vautsi!


      • ei tuo briggs-stratton ole alun perin tarkoitettu auton moottoriksi mitä vw käyttää.


    • korj

      Juttu on niin että nykyään autoissa on ihmeellisiä sähkövikoja jos niitä nyt aina vois edes vioiksi sanoa enemmänkin tilapäisiksi häiriöiksi. Käyttöohjeesta useimmiten löytyy selitys jos vaivaituu lukemaan. Rekisterikilven lampun palaminen voi aiheuttaa ihmetystä ja senkin voi hoitaa huollossa. En vain usko näihin tarinoihin varsinkaan uusissa autoissa joissa on takuu ne saadaan kyllä kuntoon. Mitä tulee automaattivaihteistoon niin nykii kellä nykii riippuu ajajasta. Autojen rekisteröintitilastot kertoo kyllä mitkä toimii eipä suomalaiset saatika sakemannit niitä volkkareita ja skodia ostaisi jos ne eivät toimisi. Huollossa kun töpeseli pannaan kiinni näkyy mistä kenkä puristaa ei ne näillä sivuilla korjaannu

    • paskaa.laatua.vw

      iltiksen mukaan toyota on suomen ostetuin, mistä sait päähäsi että volkkareita ostettaisi, eiköhän kyse ole firmojen liisareista. Työsuhde autoilijat paskat välittää autojen vioista kun niillä ajetaan max 3 vuotta ja huollot ja korjaukset kuuluu soppariin, sijaisauton saa alle kun vw on korjaamolla. Itselleen ei kukaan fiksu VAG konsernin autoa osta, kerran saa erehtyä.

      • HirveätKulut

        Moni yritys on sen vuoksi tappiolla, että tulosta rasittaa jumalattoman suuret saksalaiskonsernin autojen korjauskulut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      95
      6102
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      55
      5078
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4212
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      9
      3572
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3110
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      57
      2193
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      21
      1545
    Aihe