Miten ihmeessä saan trojan-downloader.JS.small.af-viruksen pois? tän sivun viesteistä ei oo apua :(
ois kiva jos joku auttais ja pian.
internet temporary filesissä se virus on ja postin kaikki nuo tiedostot mutta ei lähteny silti.
ois kiva jos joku auttais ja pian.
internet temporary filesissä se virus on ja postin kaikki nuo tiedostot mutta ei lähteny silti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kertoisitko mitä viruksentorjunta ohjelmaa käytät.
Temporary Internet Filesissä olevan troijanin saa pois kun tyhjentää koko kansion.
Se käy näin:
Lataa EasyCleaner tuolta:
http://personal.inet.fi/business/toniarts/ecleane.htm
Asenna se.
Mene vikasietotilaan. Aja siellä ne EasyCleanerin Turhat. Eli rasti sieltä ainakin Temp ja Väliaikaiset Internet-tiedostot. Tietysti saman tien voit siivota muutkin ja myös sitten sen Rekisterin.
Kun nyt palaat vikasietotilasta normaalitilaan, onko pöpö poistunut?
Voisi olla hyvä että ajatkin ensimmäisellä kerralla Turhista vain ne Temp ja Tilapäiset Internet-tiedostot. Poistat sitten saman tien ne roskiksesta (paitsi jos on backwebiä tai jotain selvästi F-secureen viittaavaa, jos sulla on F-secure). Näin ne ei jää kummittelemaan sinne roskikseen.
Sitten vasta palaat normaalitilaan.
Huhhuh. En oo päässy koneelle sen viruksen takia..
Olevinaan saatiin se poistettua mutta kun käynnistettiin kone uudelleen kone sekos.. Yritettiin vaikka mitä mut lopulta piti asentaa kaikki uudelleen. Windowssin asentaminen onnistui mutta ei netin. Tänään sain kunnon ohjeet ja sain netin asennettua.
f-secure on viruksen torjuntaohjelmana. Asensin siis sen myös. Kuinka viruksia voi tulla vaikka on viruksentorjuntaohjelma? En tajuu. Ja ´kuinka suojautua jatkossa vastaavalta?
ei välttämättä suojaa troijalaisilta.
Turvaa tuo Firefox ja Spywareblaster. Ja sitten tietysti että katsoo vähän millaisilla sivuilla käy netissä. Jos väkisin menee roskasivuille, niin voi olla etteei oikein mikään suojaa.
Mutta lataa nyt kuitenkin valmiiksi koneelle noiden ylläolevien lisäksi erilaisia siivousohjelmia: A2, Trendmicro, Ad-Aware, Spybot S&D, CWShredder.
Niitä saa esim. tuolta:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/