Puun hinta alkaa

Nousta. Ja nouseekin jyrkästi tästä lähtien. Hakkuu säästöt on hakattu.
Savi- Karjala Tukkipuu €/m³ Viikko 4, Kuusi 59,29
4891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Puun+reaalihinta+on+tippunut+määrätietoisesti+ja+tasaisesti+70-luvun+lopulta+lähtien.+Itse+en+usko+nousuun.+Nousupaineet+kaatuvat+viimeistään+siihen,+kun+isänmaalliset+metsäyhtiömme+lisäävät+puunostoja+puttelasta.+neukkulaisesta+puusta+kannattaa+yhtiöiden+mukaan+maksaa+noin+30+%+enemmän+kuin+kotimaisesta.

Äänestä
  • Tämä onkin irvokkainta, vientikielto ruualle, mutta kartelli puu puolella ja ei minkäänlaista tuonti kieltoa!!!

    Äänestä

Mihin perustuu hinnannousu ja kuinka pysyvää se mielestänne on?
On väitetty että puusta on pulaa. Se tarkoittaisi sitä, että puun kysyntä on tarjontaa suurempi. Mutta kasvaako kysyntä jos niin mihin se perustuu?

Äänestä
  • Onhan uusi valtava tehdaskin valmistunut Äänekoskelle. Se lisää kysyntää kovasti.

    Pysyvyydestä en hinnannousun osalta osaa sanoa. Venäjältä saa jos hinta nousee ostajien mielestä liikaa. Venäjällä kun ei käytännössä tarvitse välittää luonnonsuojelun mahdollisista rajoituksista tai muista Suomessa luontoon liittyvistä asioista, vain politiikka on jonkinmoinen riski.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ootettava kirjoitti:

Nousta. Ja nouseekin jyrkästi tästä lähtien. Hakkuu säästöt on hakattu.
Savi- Karjala Tukkipuu €/m³ Viikko 4, Kuusi 59,29

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu