Eikö Kyyjärven kunnanvaltuustossa ole sen verta a oppineita ja lukeneita, että tietäisivät, mikä on automaatio?
Valtuusto kokouksessaan: "Kyyjärvellä olisi perinteistä rakennusmestaria enemmän tarvetta henkilölle, jonka toimenkuvaan kuuluisivat kiinteistönhuolto ja automaatio ". Mihin hemmetissä tänne tarvitaan taas yksi kepulainen? Ja missä ihmeessa Kyyjärvellä on niin paljon automaatiota, että se elättä työntekijän? Mestari on aina mestari.
Mikä on automaatio?
9
1699
Vastaukset
- Vuorothukas
Itsetoimivalaite tai järjestelmä.
- Automaatioonin
Niinpä niin, itsetoimiva laite, jonka sisään on rakennettu automaatio. Näitä esim LVIS (lämpö, vesi, viemäri, ilmastointi ja sähkö). Toimivat itsekseen, mutta valtuusto haluaa siihen henkilön palkata. Ei olisi paljoa töitä. Jos laite menee rikki, on olemassa huoltofirmoja, jotka korjaavat laitteet varmaankin paljon halvemmalla kuin kokopäiväpalkatuksi otettu henkilö. Lisäksi laitteissa on pitkät takuut, jolloin laitteen myyvä yritys korjaa viat. Automaatiota eli laitteita voi myös ohjata etänä vaikka Jyväskylästä, Ei siis tarvita ketään henkilöä. Rakennusmestarilla olisi kyllä töitä, kun kiertelisi Kyyjärven kiinteistöt ja keräisi listan niistä rakennuksista, joissa ei ole rakennuslupaa eikä rakennuksista makseta näinollen kiinteistöveroakaan. Mestari maksaisi hetkessä oman palkkansa maksamattomien verojen muodossa. Entäs kun Kyyjärven innoittamat tuulivoimalat tulevat rakennusvaiheeseen, laki vaatii siihen rakennusalan viranomaisen? Automaatiohenkilökö sen hoitaa? Pitää olla oikea koulutus ja pätevyys.
Tuostakin saa sen käsityksen, että tuulivoimalahankkeet on haudattu. Mutta miksi YIT:n logo komeilee Kyyjärven sivuilla? Maksaako se jotain Kyyjärvelle kivusta ja särystä? Valtuuston jäsenet, googlettakaa hyvät ihmiset, kun ette näytä tietävän. Tiedttekö mitä on googlettaminen?
- Automaattinen
Kiinteistö-automaatio:lla voidaan tarkoittaa esim. kiinteistön automaattista lämmönsäätelyä, ilmastointilaitteiden jäätymiseneston automaatiota yms. järjestelmää joka ei tarvitse ihmisen ohjausta.
- huo22
Entä jos kiinteistön automaattinen järjestelmä pettää, eikö silloinkaan tarvita ihmisen ohjausta?
Tarvittaisiinko silloin rakennusmestaria tai muuta vastaavaa?
- Vuorothukas
Mikä on Maakuntamalli? Kuntaliitos?
Viranhaltijoita on aivan liikaa tulevassa Kyyjärven kylässä.
Kyläpääliköitä lisää,turhaan aletaan joka "Heinälatoa"jonka joku aktiivi pongaa ilman
rakennuslupaa purkamaan,täällä alkaa pian tyhjenemään asukkaista joka kylä.
Jää etä palvelut saamatta.Kuolevia kuntia ei oppineetkaan pysty auttamaan,
puhumattakaan automaation käyttäjä.- luvatonntako
Siellä taitaa olla nyt laittomia rakennuksia, kun noin sätkii.
- Vuorothukas
luvatonntako kirjoitti:
Siellä taitaa olla nyt laittomia rakennuksia, kun noin sätkii.
Ota kännykkä mukaan ja käy kuvaamassa,sillä noista päästään.
Saadaan kaukoläpöverkostoon automaatio käytöön.
- eikunnanelätti
Yhdistetään automaatiomaisesti Kyyjärvi Karstulaan. Niin päästään eroon kunnan virkamiehistä ja päättäjistä. Otetaan automaation vahti etänä Jyväskylästä. Kuvataan "kamerahelikopterilla" rakennusluvattomat rakennukset ja ilmoitetaan verottajalle. Tulloo rahhoo kuntaan ja kunta voi hyvin.
- kalkkiksetOsaamatoVaihto
Kun on vaihtoehtoja, mutta kaikki ovat samoja. Onko silloin vaihtoehtoja? Luodaan illuusio valinnasta.
Käyttäkää mediaa, kertokaa miten asiat ovat, vaikuttakaa. Hankkikaa osaajia, on niin paljon työtä mitä voidaan automatisoida (ei sellaiset missä tarvitaan lihasvoimaa / tarkkuutta ulkoympäristössä, vielä... Mutta esim. asiakirjojen käsittely, digitalisointi, nämä ovat jo toteutettavissa. Myös työt missä nappeja pitää painella, vipuja käännellä, kameraa katsoa, näyttöjen datan analysointia). Sihteerin hommat, puhelut, koulutus, tiedon hankinta.
Kunnanvirkamiehet käyvät läpi samat asiat ja sit äänestää samoin. Turhaa toistoa ja ajanhaaskausta. Mutta ei mikään muutu niin kauan kun kukaan ei puutu tähän toimintaa, ei ole läpinäkyvää tämä toiminta. Verorahoilla maksetaan palkat istumisesta. Pidetään samat ihmiset penkeillä, penkeillä istuvat ajaa omaa asiaa. Tekevät kaikkensa rahan ja paikkansa vuoksi. Huonoa mainetta, vaihtaa mielipidettään. Menettämässä virkaa, tekee muutoksia. Suurin osa on kalkkiksia, jotka eivät elänykypäivää. Kun pysyy samassa asemassa tarpeeksi kauan ei tapahdu kehitystä. Ei ole kilpailua. Kannatan valtion omistusta, en yksityistämistä (ks. esim USA). Kun yksi yhtiö ostaa kilpailun ja luo illuusion valinnasta. Nostattaa hinnat pilviin. Käyttää rahaa lobbaukseen, kertoo kuinka vaikeaa on, kun rahaa menee omaan pussiin (palkat nousee johdolla).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1106887KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3846533Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653297Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521262832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082430- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351587Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257