Mäyräkoirat ovat esimerkki piloille jalostetuista kammotuksista.
Omituista ottaa tyhmä ja ruma elukka
15
2005
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta parempaa rotua et luolametsästykseen saa. Oodi mäyräkoirille!
- Anonyymi
Miksi haluat tappaa muita eläimiä? Eikö se ole mielestäsi aika irvokasta? Mikset tapa koiraasi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi haluat tappaa muita eläimiä? Eikö se ole mielestäsi aika irvokasta? Mikset tapa koiraasi?
Ei se tapa mäyrää vaan ajaa sen ulos,jossa metsästäjä sen ampuu. Taas joku metsästys vastainen Helsingin Kalliossa kirjoittaa erä asioita, muutakin metsää on kuin Kaisaniemen puisto.
- Anonyymi
Muuten kiva koira mutta pitkän selän takia halvaantumisvaara ja kovaluonteiset koirat jalostettu pois ei enää tahdo saada niitä entisaikojen mäyriksiä joilta luolasta pyydettiin elukoita.
- Anonyymi
Älä nyt tuomitse kaikkia makkarakoiria. Ehkä eivät ole niitä kaikkein teräväpäisempiä, mutta yleensä hyväluonteisia seurakoiria. Itsellä on Basset Hound pari. Herttaisia pitkäkorvia.
- Anonyymi
Itsellä on myös Basset Hound pari. Tosi herttaisia, nyt jo yli kaksivuotiaita eivätkä ole vielä tehneet pentuja. Bassetit syovät kaiken, mitä saavat, ylipainosta voi tulla ongelma jos ei säännostele.
- Anonyymi
Mäykyt on valitettavasti tosi epäsosiaalisia.Seurakoiriksi ottavat, ja ne rähisee ja huutaa kaikille muille koirille, se lienee koiran ainut virike.
- Anonyymi
Et selkeästi tunne kyseistä rotua ollenkaan. Ei jästipäälle kannata enempää antaa ajateltavaa, kun aivot menevät solmuun.
- Anonyymi
Ei taida olla aloittajalla kokemusta mäyriksistä jutun peruseella, ei sen ihanampaa koiraa ole olemassa.Kiltti ja uskollinen koira
- Anonyymi
Mäykyt ovat maailman ihanempia otuksia,viisaita ja lempeitä ❤
- Anonyymi
aivan oikein, eipä ihanampaa koirakaveria löydy!
- Anonyymi
Kyllä mäyräkoira on ulkomuodosta huolimatta yksi terveimmistä ja pitkäikäisimmistä roduista.
- Anonyymi
Kyllä mäykyistä hyötyäkin on kerran tuli jehovat taloon , niin mäykyt pisti semmoisen haukun ja rähinän eteisessä päälle, että lähtivät niinä aikoina, eivät sen koommin tulleet vartiotorneja jakamaaan heh.
- Anonyymi
Joo kyllä koirat on hyviä, mun ovella teki mormoonipojat 200m ennätyksen kun dobermanni antoi vauhtia ,leikki vaan niillä ei ottanut kiinni, mentiin heti ostamaan kinuski leivos sen herkkua .
- Anonyymi
Saksa uhkaa kieltää mäyräkoirat
Saksan elintarvike- ja maatalousministeriö ehdottaa lakialoitteessaan muiden muassa mäyräkoirien jalostuksen kieltämistä.
Elintarvike- ja maatalousministeriö julkaisi lakialoitteen helmikuussa. Tällä hetkellä aloite on viranomaisten käsittelyssä.
Saksan elintarvike- ja maatalousministeriön ehdotus on kerännyt viime viikkoina paljon julkisuutta. Lakiehdotuksesta ovat uutisoineet mediat eri puolilla maailmaa, kuten CNN ja The New York Times.
Lakialoitteessa ehdotetaan ”kidutusjalostuksen” kieltämistä. Mikäli laki menee läpi, koirankasvattajat eivät saisi enää jalostaa lyhytjalkaisia, pitkäselkäisiä ja lyhytkuonoisia rotuja, joilla voi ilmetä vakavia terveysongelmia jalostuksen takia.
Mäyräkoirien lisäksi mahdollinen laki voisi kieltää esimerkiksi beaglejen, jackrussellinterrierien, kääpiösnautsereiden, englanninbulldoggien, ranskanbulldoggien ja mopsien jalostuksen.
Lisäksi lakialoitteella halutaan säännellä eläinten verkkokauppaa.
Mäyräkoira jalostettiin alun perin Saksassa mäyrän metsästykseen.
No hyvä olisi että korjaisivat myös saksan paimenkoiran selkäongelman. Polvet koukussa ja selkä kaarella liikkuvat. Jalostus mennyt täysin pieleen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442166Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1831959- 1161362
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78869Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933815- 54701