Sosiaalityö 2018

sosiaalialalleko

Vieläköhän sitä jaksaisi koittaa josko pääsisi. Opiskelen sairaanhoitajan keskivaiheen opintoja ja kuitenkin tuo sosiaalityö kiinnostaa kovasti. Toisaalta ei tässä paljon menetä, jos vielä kerran koittaa panostaa asiaan. Ikää kun on jo kuitenkin enemmän kuin keskivertohakijalla. Onko muita saman asian äärellä?

4

1671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähätylysti

      Minusta sinun kannattaa nyt panostaa niihin sairaanhoitajan opintoihin, koska olet pitkällä, vaikka sosiaalityö kiinnostaa. Ei pidä hajottaa itseään moneen suuntaan, sillä tavalla ei tule mistään mitään kunnollista.

      Sitten valmiina sairaanhoitajana voit työsi rinnalla harrastaa sosiaalityötä vapaaehtoisena. Tekemistä on varmasti. Tai voit opiskella avoimen yliopiston opintojakin.

      Eli tarpeetonta on nyt suunnata ajatuksiaan ulos sairaanhoitajan opinnoista. Sanot itsekin, että koittaisit, josko pääsisit. Mitä siitä pääsemisestä? Pääse nyt ensin valmiiksi sairaanhoitajaksi! Älä enää pompi sinne tänne, kun sitä ikääkin alkaa jo olla.

    • sosiaalialalleko

      Kiitos kommentista "vähäntylysti", totta tuokin. Ja voihan sairaanhoitajanakin työskennellä sosiaalipuolella ja avoimen opintojahan voi harrastaa myös. Vähän turhaahan se olisi jättää tutkintoa puolikkaksi, kun hirmuinen työmäärä on jo tehty. Jospa tänä keväänä jätänkin hakemuksen tekemättä.

    • Qwerrrrty

      Sosiaalityöhön hakee vanhempaakin porukkaa varsinkin, kun sijaisvaatimukset muuttuivat. Ikää ei esteenä kannata ajatella. Isompi kysymys on, miksi ala kiinnostaa ja mitä se toisi lisää verrattuna sairaanhoitajan työhön? Jos et tiedä tai et ole varma, niin selvitä se itsellesi ihmeessä.

    • sosiaalialalleko

      Suurin eroavaisuus sosiaalityön ja sairaanhoitajan välillä on varmastikin lääkehoito. Sosiaalityöntekijä ei useinkaan varmaan työnnä asiakkaaseen mitään letkuja ja harvemmin asiakkaan henki on työntekijän käsissä. Vastuuthan ovat ihan erilaiset. Keskiössä toki molemmissa ihminen. Sosiaalityössä kiehtoo se arki. Ja kuinka oikea apu oikeassa paikassa voi olla valtavan iso asia. Oman elämänkokemuksen kautta olisi annettavaa ja löydän itseni jatkuvasti tilanteista, joissa neuvon ja tuen kanssakulkijoita, ammattilaisena olisi enemmän mistä ammentaa.

      Onko muita sosiaalityön valintakokeeseen lukevia? Ja kiinnostaisi miksi juuri sosiaalityö?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3485
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      194
      2216
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2090
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1822
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1639
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1088
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      830
    8. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      68
      820
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      46
      795
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      763
    Aihe