Ilmanpuhdistin

Toimistolainen

Hyvä ilmanpuhdistin toimistoon. Mielellään omia kokemuksia. Markkinoilla paljon erilaisia, en osaa päättää.

10

1711

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uniqair

      Ei ainakaan Uniqair ilmanpuhdistinta. Vedon tunne jaloissa, jos puhdistin on lähellä. Puhdas ilma tulee jalkoihin eli ilman puhallus alakautta.

    • Genanoparas

      Genano toimii. tietoa on.

    • nanoluokka

      UniqAir ei todellakaan toimi ja on kallis, ainoastaan Hepa/Aktiivihiili. Ei puhdista nanoluokan hiukkasia vaan päästää ne ilmaan. Hanki kunnon puhdistin, joka on testattu.

    • homekamppa

      Kyllä HEPA / aktiivihiili toimii hyvin. Uniqair vaan ihan järjettömän kallis, heikkotehonen ja äänekäs.

      Blueairi on ittellä johon oon tosi tyytyväinen. Kaveri hankki just Lifa Airin ja kehuu kans kovasti. Kyl hyvän puhdistimen saa alle tonnilla.

      • hbbhjjjj

        homekamppa millainen Blueairi malli sinulla on ja mihin tarkoitukseen esim. hajujen, käryjen poisto tai jokin muu ?
        Olen itsekin Bluairia katsellut. Onko muuten äänekäs?


      • homekamppa

        Mulla on classic 405 joka on nyt jotakin 2 vuotta vanha. Alussa käytin smoke stop suodatinta mut sitten aloin nuukailee ja ostanu vaan noita particle malleja. 1 ja 2 asetuksella lähes äänetön ja 3:lla pitää jo liikaa meteliä. Se puhaltaa kyl tosi hyvin sillä 2:llakin.

        Mielestäny myös toi particle suodatin puhdistaa yllättävän tehokkaasti vaikka siinä sitä aktiivihiiltä ei olekkaan. Poistaahan se kuitenkin esim homeitiöitä. Kämpäs ei myöskään haise enää tunkkaiselta.


      • hbbhjjjj

        homekamppa kiitos vastauksesta. Asun kahden teollisuusalueen lähellä toinen alkaa heti
        vieressä kulkevan tien takaa ja toinen on tästä noin 500 mt pohjoiseen. Aika ajoin on ilmassa jotain mikä ottaa silmiin ja henkitysteihin ja tulee jonkunlainen aivosumu. Olen jostain lukenut että Bluair sopisi MCS oireisiin. Ehkä silloin smoke stop olisi paikallaan.
        Minulla on pieni asunto niin olen ajatellut Classic 203 mallia


    • Anonyymi

      Uniq-ilmanpuhdistin 1 299,00 € hinta täysin pilvissä. Pelkkä hepa/aktiivihiili, oikea hinta olisi 99€

    • Anonyymi

      Itsellä kyllä UniqAirin ilmanpuhdistin toiminut hyvin.
      Todennäköisesti se vedon tunne vähän riippuu ihmisestä miten sen huomioi ja tietenkin miten laite on asetettu. Itsellä olohuoneessa sitä ei edes huomaa. Selkeästi puhtaampi sisäilma.
      Varmaan ääni häiritsee jos on täysillä, mutta itse käytän sitä pienemmillä asetuksilla ollessani aivan laitteen läheisyydessä. Mutta niinhän se varmasti on muissakin laitteissa että tehoasetuksissa kuuluu ääni.

    • Anonyymi

      Airmaster Nova ei puhdistanut ilmaa lainkaan. Mainoksessa "kuin sateen jälkeen".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1933
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1134
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      675
    5. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    6. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      646
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      408
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe