Uusi aselupa haussa ja vierähtänyt yli 10v edellisestä luvasta niin pääsin haastatteluun.Siinä tuli puheeksi aseiden säilytys ja itse kuvitellut että jos on 5 asetta max.riittää kevyt asekaappi minkä nytkin omistan.Mutta komisario ilmoitti,että turvkaapin vaatii tuo viides.?no pitää kai luopua yhdestä pyssystä.pistooleita en omista muutakuin puoliautomaatti haulikon ja loput kivääreitä.Aselaissa sanotaan kyllä että yli 5 asetta?? Kommentoikaa!
Turvakaappi ja aseiden lukumäärä
8
2118
Vastaukset
- komisarioväärässä
Komisaario on väärässä. Aselaki: yli viisi asetta tai yksikin erva-ase.
- Mata-faka
@MettäM: Onhan tämä provo, onhan...
Laki todellakin sanoo varsin yksiselitteisesti ”...yli 5 asetta...” , eli vasta 6:s ase tätä lain mukaan vaatisi.
Mutta todellako olet valmis luopumaan ennemmin yhdestä vanhasta aseesta, kuin sijoittamaan sen 200...300€ kunnolliseen asekaappiin?? Onko se henkisesti niin kova ponnistus? Vai onko sulla joku periaate tyyliin: ”Säilytetään aseet niin helposti varastettavissa kuin laki vaan antaa myöten!”
- MettäM
Ei ollut provo.omistan nytkin asekaapin mikä ei tosin täytä tuota turvakaappi standardia joka yli 5 asetta vaatimuksena.taitaa olla taas joka poliisipiirissä eri tulkinta asiasta..??
- Mata-faka
No juu.
Hämmästyttää vaan kun täällä on jatkuvasti näitä ketjuja/kyselyitä jotka menevät johonkin seuraavista kategorioista:
1) ”Pitääkö mun oikeasti muka liittyä johonkin ampumaseuraan?”
2) ”Pitääkö mun oikeasti muka liittyä johonkin metsästysseuraan”
3) ”Pitääkö mun oikeasti muka esittää joku ampumapäiväkirja?”
4) ”Pitääkö mun oikeasti hommata joku kaappi”
...
Sitten täällä jeesustellaan ja hämmästellään kuinka se ja se vaatimus on perustuslain vastainen, taikka kuinka joku viranomaisen vaatima ehto ei perustu suoraan ampuma-aselakiin etc. etc. etc.
Koittakaa nyt ymmärtää, että aseen hallussapito ei ole Suomessa mikään perustuslaillinen ”jokamiehen oikeus”, vaan erityisoikeus tietyin edellytyksin.
Sen lisäksi että taustat on oltava kunnossa, on myös osoitettava mm. riittävää vastuullisuutta aseen omistamista kohtaan (aseen joutuminen vääriin käsiin pitää olla riittävän ponnekkaasti omistajan puolesta estetty).
Viranomaisella on varsin laaja harkintavalta hänen arvioidessaan hakijan kelpoisuutta- Mata-faka
Jokainen voi tahollaan miettiä, kumpiko on järkevämpi toimintatapa:
a) Maksaa muutama satanen kelvollisesta asekaapista
b) Maksaa muutama satanen siitä, että hakee oikeusteitse kielteisen viranomaispäätöksen kumoamista.
Vaihtoehto ’a’ on nopein, varmin ja kivuttomin.
Vaihtoehto ’b’ sisältää epävarmuustekijän, siihen kuluu aikaa, ja samalla saa hankalan rettelöitsijän leiman otsaansa, mikä ei varmasti tee prosessia yhtään sujuvammaksi seuraavaa lupaa hakiessa... - pyssytpois
Minä kärähdin kankkusessa ajosta 06 promikkaa ja 3 päivän päästä 2 poliisia tunki sisälle hakemaan minun metsästysaseet pois. Onneksi olin antanut luvattomat antiikkiaseet jo sukulaisille.
- miesjakaappi
Mata-faka kirjoitti:
Jokainen voi tahollaan miettiä, kumpiko on järkevämpi toimintatapa:
a) Maksaa muutama satanen kelvollisesta asekaapista
b) Maksaa muutama satanen siitä, että hakee oikeusteitse kielteisen viranomaispäätöksen kumoamista.
Vaihtoehto ’a’ on nopein, varmin ja kivuttomin.
Vaihtoehto ’b’ sisältää epävarmuustekijän, siihen kuluu aikaa, ja samalla saa hankalan rettelöitsijän leiman otsaansa, mikä ei varmasti tee prosessia yhtään sujuvammaksi seuraavaa lupaa hakiessa..."Jokaisella on oikeus perustellusta syystä aseen hallussapitämiseen, jos on henkilökohtaislta oinaisuuksiltaan siihen sopiva."
Kyllä se minun mielestäni on "jokamiehenoikeus" ihan määrittelynkin pohjalta. Tietyt tahot vaan tahtovat tulkita asian toisin.
On hyvä pitää kiinni omista oikeuksistaan. Jos viranomainen tekee virheen, niin häntä on siitä huomautettava. Virhettä ei tule hyväksyä. Lakeja on myös viranomaisen noudatettava eikä tulkittava. Jos kukaan ei pidä kiinni oikeuksistaan, niin ollaan pian mielivallan tiellä. Viraomainen ei saa olettaa, vaan hän toimii virkavastuulla. Epäpätevät lakia toistuvasti väärin tulkitsevat täytyy panna viralta.
Asekaapeista sen verran, että lähes kaikki hyväksymättömätkin kaapit ovat sen verran tukevia, ettei niitä ihan ruuvimeisselillä vääntäen aukaista. Tavalliselta murtomieheltä jää kaappi avaamatta, koska se vie liikaa aikaa. Hyväksyttykin kaappi on on loppujen lopuksi aika helppo avata, jos tietää mitä tekee. Tavallinen narkkari ei ole asiaan perehtynyt ja kaappi jää avaamatta. Jos joku saa kaapin auki, niin hän on siihen ennakolta varautunut, jolloin on käytännössä sama kumman omistaa.
Kaapeissa tärkeintä on kiinnittää ne tukevasti paikoillensa, jottei murtomies pysty helposti ottamaan kevyttä kaappia mukaansa. Avaamisen voi sitten tarvittaessa suorittaa toisaalla kaikessa rauhassa.
Maksaako hyväksytty yli viiden aseen kaappi tosiaan vain muutaman satasen? En ole tarkemmin seurannut hintoja, mutta halvimmat pyörivät käsittääkseni 400e nurkilla. Hyväksymättömien kelvollisten kaappien hinnat pyörivät satasen kahden välillä.
Asekaapiksi valitaan yleensä liian pieni kaappi. Viiden aseen kaappiin ei tahdo kunnolla mahtua kui 3-4 asetta. Aseita joutuu nostelemaan pois toistensa tientä ja helposti aseen hihna tarttuu toiseen kiinni ja kaataa aseet kaapista. Kaapiksi kannattaa valita kokoluokkaa suurempi malli, jolloin sisään saa laitettua vähän muutakin arvokkaampaa omaisuutta.
- jänkäkoira
Ite ostin turvakaapin (700€) Halpa sijoitus ettei aseet makaa nurkissa!(8 pitkää asetta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834483Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu253258Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392914Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172727- 162700
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432567Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132285MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737