Omistan ison asunnon. Ajattelimme tehdä avouolisoni kanssa vuokrasopimuksen, jossa sovimme, että hän asuu osaa taloa n. 50 neliötä, ja maksaa vuokraa vaikkapa 500 euroa.
Ilmeisesti avopuolisolleni aletaan maksaa asumistukea sen perusteella, että hän ilmoittaa olevansa vuokralainen eikä avoliitossa, niin meneekö minulta vero tästä ns. vuokrasta, jota en todellisuudessa edes saa? Saako verottaja tietoja Kelan maksamista asumistuista? Johtaako tämä järjestely nyt ojasta allikkoon?
Asumistuki avopuolisolta
7
682
Vastaukset
- Veromaksuun
Kyllä sinunkin verot pitää maksaa.
- NickNailer
Ei onnistu.
Asumistukea ei makseta vastakkaista sukupuolta olevalle, koska KELA katsoo asumisen avoliitoksi.
Verottaja ajaa useita tiedostoja ristiin, joten suurella todennäköidyydellä veropetos paljastuisi.- hyyryläinen_
Kunnon asuntosijoittajat vuokraavat omistamiaan asuntoja ristiinrastiin kavereille ja kavereiden lapsille. Lapset saavat Kelan asumistukea, vaikka isipapalla muutama sijoitusasunto...
Tiedän myös monta pariskuntaa, jotka ovat kirjoilla eri osoitteissa. Edullisempi vuokra-asunto on "alivuokrattuna", tästä siis vuokratulot. Tätä ehkä aloittajan kannattaisi kokeilla?
Vähän harmittaa, olen kateellinen, koska en hallitse bisnestä, en osaa huijata..... - 45784567
Ongelmahan tulee siinä kohtaa, jos alivuokralainen hakee itse asumistukea. Siinä paljastuu Kelalle kuka asunnossa asuu ja kuka ei.
- mitenmeneekin
hyyryläinen_ kirjoitti:
Kunnon asuntosijoittajat vuokraavat omistamiaan asuntoja ristiinrastiin kavereille ja kavereiden lapsille. Lapset saavat Kelan asumistukea, vaikka isipapalla muutama sijoitusasunto...
Tiedän myös monta pariskuntaa, jotka ovat kirjoilla eri osoitteissa. Edullisempi vuokra-asunto on "alivuokrattuna", tästä siis vuokratulot. Tätä ehkä aloittajan kannattaisi kokeilla?
Vähän harmittaa, olen kateellinen, koska en hallitse bisnestä, en osaa huijata.....Ei se lain mukaan vaikuta mitenkään lasten asumistukiin, kuinka monta sijoitusasuntoa vanhemmilla on, jos lapset asuvat eri asunnossa kuin kyseinen vanhempansa. Lain mukaan asuntosijoittaja saa ihan vapaasti vuokrata sijoitusasuntojaan omille lapsilleenkin, ja nämä saavat sitten ihan yhtä suuren asumistuen (sekä toimeentulotuen, jos myös sitä saavat) kuin mitä maksetaan vieraalta vuokrattuihinkin asuntoihin. Ei vanhemmilla ole lain mukaan elatusvelvollisuutta täysi-ikäisten lasten menoihin. Tuo on siis täysin laillista toimintaa.
Asumistuissa varmaan huijataan tosiaan aika yleisesti, kuten väitetään että ei olla pariskunta, vaikka oikeasti on, tai raportoidaan Kelalle eri asunnon menoja kuin missä oikeasti asutaan. Mutta ei niin saa tehdä. Se on rikollista toimintaa!
- kokeile.niin.selviää
Kuinkas fiksua on ottaa verottaja mukaan jakamaan perheen rahoja?
- dtrgydtrsed
Kyllähän se homma vaan menee niin, että te olette avopari ja avopari katsotaan samaksi ruokakunnaksi. Nykyisin se menee näin myös samaa sukupuolta olevien kesken. Avoparilla on myös elatusvelvollisuus toisiaan kohtaan, eli jos se avovaimo jää syystä X tulottomaksi, niin sun on kustannettava sen eläminen. Kelan asumistukea en lähtis tällaisessa tilanteessa huijaamaan, kannattais perehtyä myös siihen, minkälaisia petosttuomioita Kelan etuuksia huijanneille on napsahtanut. Lisäksi verottaja vaatii oman osuutensa niistä vuokratuloista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945419Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3411278Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21510916Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858548Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391807
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540