Lasarus ei ollut rikkaalle miehelle ihminen; hän oli pikemminkin maanvaiva ja paiseinen kuvottava olento, joka löyhkäsi kiusallisesti hänen porttinsa edessä. Lasarus pääsi paratiisiin, kun taas rikas mies joutui kadotukseen , koska hänen sydäntään oli hallinnut rikkaudet ja itsekeskeisyys.
Rikas mies
17
1976
Vastaukset
- äänikorvissasi
Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.
Ja kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle.- LasarusX
Kun minä olin sairas, en saanut välttämättömiä lääkkeitä ostettua. Rikas mies oli vienyt viimeiset rahani.
- sipiläkopteri
ja ostanut itselleen uuden sähköauton.
- SiveydenSipilänAuto
Wartburg .
- Kaikki_Sipilälle
Sipilälle tärkeintä on mammona ja raha .
- sipilä
Kempeleen kitupiikkinäkin tunnettu arkuntekijä .Ruumisarkkukin kuolleelle pojalle tehtiin itse ja säästettiin näin muutama roponen.
- TuloerotKasvavat
Suomessa kasvu OECD maiden keskiarvoa nopeampaa. Sipilä ja Sipilän hallitus sopisi paremmin jonnekkin halpa-hallin johtoon.
- Juha_urpo_petteri_Sipilä
LasarusX kirjoitti:
Kun minä olin sairas, en saanut välttämättömiä lääkkeitä ostettua. Rikas mies oli vienyt viimeiset rahani.
Pienien eläkkeiden nosto tyrmättiin, mutta "kansanedustajien" palkkioita oli taas vara nostaa 3,2 prosenttia.6510 euroa ja yli 12 vuotta valehdelleiden itsensäedustajien palkkio 6997 euroa .
- köyhätkyykkyyn
Useampi kuin joka kymmenes pienituloinen ikääntynyt jättää menemättä lääkäriin rahan takia. Asia käy ilmi Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreesta tutkimuksesta. Alimmatkin terveydenhuollon asiakasmaksut ovat liikaa.
- lefvilazarus
Sote on perseestä, sen tietää urpompikin kuka on häviäjä siinä systeemissä.
- SipiläKepuloinen
Jos tätä kepu paskaKOKkaretta tai terroristeja arvostelee syyllistyy vihapuheeseen. Mikä pääministeri,pyhäkoulunopettaja tai ylin johtaja Sipuloinen luulee olevansa? Suomi oli vielä 80 luvulla vapaa maa ,kun vertaa tähän nykyiseen pohjois korea eurostoliittoon.
- vihapuhe-Miliisi
Keskustanuoret haluaa laillistaa bordellit. Sipilän rakkaudenlähettiläät aktiivimallilla töihin, niin siistiytyy ainakin raiskaustilastot. Kempeleessä Sipilän talo valmiina toiminnan aloittamiseksi.
- LestaBordelli
Seuraavaksi sitten elinkauppa.
- Kansanvaihto
vihapuhe-Miliisi kirjoitti:
Keskustanuoret haluaa laillistaa bordellit. Sipilän rakkaudenlähettiläät aktiivimallilla töihin, niin siistiytyy ainakin raiskaustilastot. Kempeleessä Sipilän talo valmiina toiminnan aloittamiseksi.
Sipilä sutenöörinä , huorakauppiaana.
- SipiläOnPerseestä
Nyt se sairastui perse flunssaan ja oli annettava periksi. "Koko ajan aivastuttaa ja on ruskeaa vuotoa" kertoo Sipilä Twitterissä .
- sipilöitä
Ahneella on paskanen loppu.
- ajatusrikos
Sipilä sais painua takaisin sinne transylvaniaan , mistä on tullutkin verta imemään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738