Minne olisi mukava matkustaa?

Haluaisin lähteä lomalle ennen kuin lumet sulavat. Olisi kiva kokea kevät kahteen kertaan.

Minne olisi mukava matkustaa?
Pääseekö edullisesti ja millaista hyvää perillä löytyy?
569911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

Jos jalat kestävät lähde Madeiralle maaliskuun alussa :)

1Äänestä
  • Madeira ja Azorit hienoja paikkoja, mutta maaliskuussa vielä kylmää ja sateiden riski suuri. kannattaisi ehkä mennä vasta hiukan myöhemmin keväällä jolloin olisi lämpimämpää ja vähemmän sateista, vaikka ainahan noilla saarilla enemmän sataa kuin mantereella. matkat halvempia kuitenkin maaliskuussa kuin myöhemmin keväällä, jos valmismatkoja ajattelee. aloittaja kysyi millaista hyvää perillä löytää? ainakin noilla saarilla ihastuttavaa luontoa ja hyviä patikointireittejä.

    1Äänestä

  • Samaa mieltä. Matkustan mieluummin Canarialle heti. Siellä yleensä jo näihin aikoihin lämmintä ja suora 6t. lento.

    Äänestä

Nepaliin, kiipeät niin korkealle kuin uskallat ja happi riittää. Untuvatakki ja lämpimät hanskat mukaan.

Äänestä
  • Juu. Ja voisi tulla peffistä alas aika sadokkaasti.
    Kiihtyvyys massa nopeus.

    Äänestä

  • Khumbun jäätikölle ei kuitenkaan ole syytä mennä peffamäkeä laskemaan.
    Vähän alempaa lähtee liukuun.

    Äänestä

  • Voisko sinne ottaa kaunarit ja tehdä kolmosia ja kaseja ja ihan pikkiriikkisiä valssihypähdyksiä.

    Äänestä

  • Bengalitikku kirjoitti:

    Voisko sinne ottaa kaunarit ja tehdä kolmosia ja kaseja ja ihan pikkiriikkisiä valssihypähdyksiä.

    En suosittele, vaara pudota syviin railoihin.
    Luistele mieluummin Oulunkylän tekojäällä tai Rautatientorin jääpuistossa.

    Äänestä

Vain pohjoiseen haluaisin. Harmi vain kun omaa kyytiä ei ole pitkille matkoille.

Äänestä
  • Sinne pääsee junalla, bussilla tai lentskarilla. Yhren kerran olen ajanut omalla kulkupelillä jossa on neljä rengasta ja autoksi kutsutaan.

    Äänestä

Uusi Seelanti näyttää tosi mukavalta. Jälkikasvuani on siellä juuri nyt.

Äänestä
  • Olen ollut Uudessa-Seelannissa, lennettiin Australiasta pohjois-saarelle. Vuokrattiin asunto-auto, pari viikkoa veivattiin kallionkielekkeitä, maanjäristyksen jälkiä. Laiva saarien välillä ja etelästä lennettiin takaisin Australiaan. Valtavasti lampaita vuorien rinteillä. Vuorien rinteitä raivattu ja istutettu mäntyä, se puu määrä hämmästytti ja se että miten ne puut sieltä korjataan, ilmeisesti "mäntyhelillä". Peura tai kauris tarhausta paljon.
    Ladon rähjä pellolla, sisällä oli hieno liha ja vihanneskauppa.
    Hyvä paikka. Lentäminen ei enää kiinnosta, jalat turpoavat. En halua enää minnekkään, pidän jalkani kinoksissa niin ei turvota.

    Näillä kokemuksilla menisin ensin Uuteen -Seelantiin, sieltä Australiiaan muistaakseni 4 t lento.
    2011 edestakaisin lento ausseihin oli noin 1300e.

    Äänestä

Minulla on uusi sähkö-polku-pyörä.
Maksettu käteisellä.
Odotan aikaa jolloin matkustan omalla autollani Keski-Suomeen.
Katsomaan Jyväskylän Suur-ajoja.
Taas kerran.
Tulee olemaan juhlallista ja mukavaa seikkailla metsä-pluilla pyöräni kanssa.
Reppu kolisten.
Edullinen reissukin kun on.

H.

Äänestä
  • Vaikuttaa halvalta reissulta, eniten taitavat maksaa repussa kolisevat juomiset, bensa ja sähköpyörän lataaminen. Ehkä varalle pari grillimakkaraa mahdollisen suolan tarpeeseen.
    Turvallista matkaa, ajele varovasti siellä metsäpoluilla, varsinkin jos reppu on jo tyhjä.

    Äänestä

  • UPDATE_11809271 kirjoitti:

    Vaikuttaa halvalta reissulta, eniten taitavat maksaa repussa kolisevat juomiset, bensa ja sähköpyörän lataaminen. Ehkä varalle pari grillimakkaraa mahdollisen suolan tarpeeseen.
    Turvallista matkaa, ajele varovasti siellä metsäpoluilla, varsinkin jos reppu on jo tyhjä.

    AHAA se olet sinä.

    Äänestä

  • hoh.hoh kirjoitti:

    AHAA se olet sinä.

    Kuka hän on?

    Äänestä

  • muista ottaa luistonesto pois päältä

    Äänestä

  • UPDATE_11809271 kirjoitti:

    Vaikuttaa halvalta reissulta, eniten taitavat maksaa repussa kolisevat juomiset, bensa ja sähköpyörän lataaminen. Ehkä varalle pari grillimakkaraa mahdollisen suolan tarpeeseen.
    Turvallista matkaa, ajele varovasti siellä metsäpoluilla, varsinkin jos reppu on jo tyhjä.

    Eivät ne kolise kun muistaa ottaa muovipulloja, monenlaista menoa kestävät nämä, ihan täysinä ja avattuinakin. Kokemusta on, tällä iällä pitää olla sitä kokemusta mutta myös uskallusta kokeilla uusia asioita, kuten muovisia A:n pulloja!

    Äänestä

Ussi Seelanti kiinnostaisi minuakin. Siellä on nyt keskikesä.
Matka vain on niin mahdottoman pitkä. Ainakin kuukausi olisi oltava, jos ei pidempäänkin että ehtii kunnolla asettua aikaeron ja matkan rasitusten takia.

Äänestä
  • Juu, ei sinne kannata vähäksi aikaa mennä. Minulla aikuinen lapsi otti vuoden töistä vapaata ja on kierrellyt rinkan kanssa siellä täällä. Uudessa Seelannissa hän on nyt ollut toistaiseksi pari kuukautta, lähti Australiasta, kun siellä alkoi tulla liian kuuma. En usko, että hän sieltä vielä ihan heti jatkaa matkaa, josko lainkaan mihinkään muuhun maahan ennen kuin palaa Suomeen.

    Miten joillakuilla on taito matkustaa maailmalla käytännöllisesti katsoen ilman rahaa, ei ole minulle selvinnyt. Toki aikuinen lapseni on tehnyt reissulla hieman tilapäistöitä, mutta silti. Itse sain joulun maissa päähäni, että lähden häntä tervehtimään Uuteen Seelantiin, mutta kun katsoin lentoyhteyksiä ja ynnäsin euroja, niin .... Mutta tosi hienoa, että jälkikasvu on siellä. Hiljattain sain kuvan Eteläsaaren eteläkärjestä, vaatii vähän vaivaa mennä sinne, ei mennä bussilla perille. Lisäksi olen saanut ihan huikeita meri- ja vuorimaisemia ja kuvia luonnonvaraisista eläimistä.

    Äänestä

  • Melkeinpä tulee halvemmaksi lennot, kun ottaa halpalentoyhtiön lentoja pienempiä matkoja kuin lentäisi suoraan kohteeseen. Ei tule jetlagiakaan, kun pätkii matkan osiin.
    Eläminen Aasian-maissa on edullista, kun syö katukeittiöissä tai baareissa silloin kun lämmintä ruokaa haluaa. Yöpymisetkin saa edullisesti mentaliteetillä, että nukkumista varten vain huone, päivät ulkosalla.

    En ole seurannut Australian enkä Uuden Seelannin hintatasoa.

    Arabimaissakin löytyy edullisia huoneita, kun uskaltautuu reuna-alueille.

    1Äänestä

Kevät Portugalissa on klassikko.
Italiakin ihan hyvä keväällä kun unikot kukkivat. Lago Garda ja Veronan kujat.....

1Äänestä

Prahaan ... taas, en taida koskaan kyllästyä Prahan nähtävyyksiin, herkkuihin ja kevääseen.

1Äänestä

Onkos täällä matkatoimistot asialla ? No, esim. Portugalia kehui kyllä edesmennyt sukulainen, saksalainen itse.
En jaksa enää innostua matkoista kauas, muinoin matkailin. En tosin pelkillä aurinkorannoilla koskaan.

1Äänestä
  • Kuka nykyään käyttää matkatoimistoa?

    1Äänestä

  • Omatoimisestimennään kirjoitti:

    Kuka nykyään käyttää matkatoimistoa?

    Minä käytän matkatoimistoa. Käytän sellaista matkatoimistoa mistä saa matkalaukutkin valmiiksi pakattuina. Itse menee vaan lentokentälle ja koneeseen ja nauttii. Perillä pikkolot toimittavat laukut hotellihuoneen vaatekaappiin saakka.

    2Äänestä

  • Omatoimisestimennään kirjoitti:

    Kuka nykyään käyttää matkatoimistoa?

    Minä olen käyttänyt aina välillä, kun on ollut tarjolla edullisia matkoja ja viimehetken lähtöjä. Olemme usein asuneet ensimmäisen viimeisen yön hotellissa ja ehkä jättäneet sinne matkalaukun ja osan tavaroista. En tiedä, myydäänkö edelleen edullisia pakettimatkoja.

    Hintataso on ehkä muutunut, kun monet ovat alkaneet käyttää halpoja lentoja ja buukata itse majoituskuvioitaan. Kotimajoitukset näyttävät myös kiinnostavilta.

    Berliinissä majoituimme Suomi-seuran tiloihin, kun kävimme aikoinaan tulevien naapureiden kanssa tutustumassa yhteisöllisiin asumiskuvioihin. Muutamissa ruotsalaisissa kohteissa yövyimme myösvyhteisötalojen tiloissa.

    Äänestä

Olisi mukava lähteä läiskimään.

1Äänestä
  • Tuo maa on varmasti ollut monen haaveissa ja monesti :))

    1Äänestä

  • Ai Lappi pahimpaan hyttysaikaan?

    1Äänestä

Keväämmällä on pakko päästä jatkamaan talvea eli hiihtämään Lappiin. Jos menisin ulkomaille, niin Islanti olisi sellainen kohde, johon tekisi mieli tutustua. Tai sitten Färsaaret, jotka ovat ne pikkuruiset pisteet valtavan meren keskellä Norjan ja Islannin välissä. Huiii ...

Äänestä

Jos lähtisin, ottaisin kohteet kylmänä. Sitä saa sisä-suomessakin.

1Äänestä
  • Mitä?

    Äänestä

  • Jäihinvain kirjoitti:

    Mitä?

    Esimerkiksi lumimajalomailua.

    1Äänestä

  • Sehän sulaisi,, sun majas, kun man on hot potenssiin 2.

    Itseasiassa sellaisen lumimajan voisi tehdä tuohon pihaan ja ottaa hyyryläisiä.
    Ei mitään näkymiä, mutta väliäkös sillä. Kattoon voisi laittaa ikkunan, jos niitä valopalloja vaikka.

    Äänestä

  • Onko jossain "sisä-Suomessa" igluja? Kerro enemmän, näytä kuvia, todista ... Vai tarkoitatko sellaisia jääveistoskyliä ja -juttuja?

    Äänestä


Alkaisin porista

Äänestä
  • Yx ja kaxleskeäkö ikävä ?

    Äänestä

en, lähtisin lomalle

1Äänestä
  • :)), sinä olet kyllä mainio noine...tiivistettyjesi kanssa..

    1Äänestä

Pikku sisko matkusti lähimpään sairaalaan, ja jo vajan viikon sisällä se sinne kuoli.

1Äänestä
  • Osanottomme.

    Äänestä

Totta puhuen, hullu ei ole se joka matkustaa vaan se joka matkustaa väärin.

Nettikirjoittelun perusteella melkein kaikki matkustustavat ja maat ovat niitä vääriä paikkoja ja tapoja.

Matkalla pitää kokea nähtävyyksiä. Vaikkapa se muovinen merenneitopatsas siinä rantabulevardilla palmun varjossa.

Eikä saa matkustaa lentokoneessa samassa laumassa muiden kohteeseen menevien kanssa. Pitää matkustaa yksin täynnä olevassa lentokoneessa muiden kohteeseen menevien kanssa. Niin sanotusti omatoimisesti.

Eikä saa mennä hotellin uima-altaalle. Se ei ole lomaa. Lomalla pitää mennä baariin jossa on muita suomalaisia ja jossa ruokalista ja kaikki on suomeksi.

Tosin lomalla pitää osata puhua englantia ja muita vieraita kieliä. Saattaahan joku ulkomaalainen kysäistä jotakin vaikka ulkomaan kielellä. On kiva vastata espanjaksi, että meillä on joulupukki, korvatunturi ja kimi räikkönen.

Äänestä

Ommaan sänkyyn :)

Äänestä

mennaan mexikoon viikon parin paasta..6t lento..ja on ilmanen matka,,kun poika maksaa ja tulee mukaan myos.. puerto vallarta all inclusive..ole ole

Äänestä
  • Mexikoon 6dessa tunnissa? Niinkö lähellä se on? Lähenpänä kuin Kanariat?

    Äänestä

heh ja uima-altaassakin on baari,,saa margaretan hakea uidessa,,ja kysytaan otatko samantien tuplat..ja kiitos riittaa maksuvalineeksi..siina baarissa on tuolit veden alla..

Äänestä

Ensin Kuusamoon, luontokuvatapahtumassa pari päivää, sitten eteenpäin pohjoisenmaksi, ties mihin. Syksyllä siis kun ei ole itikoita ym.

Äänestä

Innokkaimmista matkusteluvuosistani p jo kulunut aikaa, enkä ole päivittänyt tietojani. Kovin impulsiivisiin matkoihin saattaa helposti liitt6ä riskejä, ellei ole perehtynyt paikallisiin kuvioihin.

Kuulimme mm. kerran kotimatkalla lentokoneessa matkatoimiston edustajalta, että olimme asuneet riskialueella. Mies oli käynyt tutkimassa matkatoimiston kohteita ja majoituskuvioita, ja kertoi, että olivat tehneet uusia majoitussopimuksia toiselle puolelle kaupunkia. - Me olimme ostaneen lentoliput ja tilanneet ensimmäiseksi yöksi majoituksen. Sitten kiertelimme kaupungilla ja mietimme, missä haluaisimme asua. Usein varaamme mielellään huoneen tai huoneiston, jonka parvekkeella voimme istua illalla ja katsella kulkijoita kävelykadulla.

Kun lomailin Välimeren pohjois- ja etelärannalla, kiertelimme Tunisiassa ja yhtenä aamuna ratsastimme kamelilla katsomaan auringon nousua Saharan hiekkadyyneille. Saimme lainaksi valkean pitkän paidan ja ratsastimme kukin oman kamelin selässä satulassa istuen. Paluumatka tuntui mukavammalta, kun olin tottunut kamelin askelrytmiin ja onnistuin jo rentoutumaankin. Kamelin kulkurytmi on erilainen kuin hevosen, mutta kohtuullisen pian siihenkin tottuu. Vähän aikaa mietin lähtemistä kamelisafarille vähän pitemmäksikin aikaa, mutta se jäi toteuttamatta.

Kannattaa miettiä, millaiset asiat kiinnostavat ja tutkia, missä on suurempia houkutuksia. Suomessa on myös paljon todella kiinostavia matkakohteita. Jos tuntuu siltä, että kaikki on tullut jo nähdyksi, voi huomata, että maailma muuttuu kaiken aikaa.

Jopa kotikaupunkikin voi muuttua ihan toisenlaiseksi, kun rakentajat toteuttavat uusia suunnitelmia. Jospa kaupunkilaiset lähtisivät tutustumaan uusiin lähiöihin ja luontokohteisiin lähimaisemissa.

1Äänestä

Miten olisi Japani kirsikkapuiden kukinnan aikaan. Tosin kirsikkapuistoja muuallakin

1Äänestä

tule vancouveriin maalis--huhtikuussa saat ihastella kirsikkapuita tarpeeksi

Äänestä
  • Tai Hollanti tulppaaneineen.

    1Äänestä

  • Kun olin sopivaan aikaan keväällä työmatkalla Duesseldorfissa, ostin kerran viikonloppun bussimatkan Hollantiin tulppaaneja katselemaan. Pelloilla oli todella laajoja alueita eri värisiä hehkuvia tulppaaniviljelmiä ja Keukenhoffissa oli monenlaista muutakin kaunista nähtävää. Suosittelen tulppaanien kukinta-aikaan sinne matkustamista minäkin.

    ”Keukenhof on puisto Lissen kunnassa Alankomaissa. Se on 32 hehtaarin suuruinen, ja siellä on 15 kilometriä polkuja. Puisto on erikoistunut tulppaaneihin ja muihin sipulikukkiin, joita siellä onkin seitsemän miljoonaa yli 1 600 lajikkeesta. ”
    Wikipedia
    Avattu: 1950

    Äänestä

taas on tulppaaneissa turvallaan iloinen andersson...on ollut pullo hällä kallellaan,,ja huojunta on ankaraa.....vai miten tuo menee,,jatkakaa te sibeliukset..

Äänestä

Nuijamaa kuulostaa mielenkiintoiselta nimeltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MinneLähtisinKoKöKu kirjoitti:

Haluaisin lähteä lomalle ennen kuin lumet sulavat. Olisi kiva kokea kevät kahteen kertaan.

Minne olisi mukava matkustaa?
Pääseekö edullisesti ja millaista hyvää perillä löytyy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu