Itsellä 45m2 mökki jossa sähkölämmitys. Keskimääräinen sähkönkulutus vuodessa 7-8000 kwh. Sähkön hinnan karatessa pilviin siirtoineen ja veroineen alkaa laskut olemaan 250-350e 2 kk välein. Minkäslaisia sähkönkulutus määriä teillä on suhteessa m2-vuosikulutus? kuluuko minulla poikkeuksellisen paljon sähköä?? mitään ylimääräisiä vempeleitä ei ole. tv tietsikka hella valot jääkaappi boileri ja 4 patteria.
keskimääräinen sähkönkulutus
11
3659
Vastaukset
- eristeistä_kiinni
Öbaut sama varustus, 30 m² ja 5000 kWh/a.
Se nyt vaan on niin, että olemattomilla eristyksillä varustettu kesämökki nielee energiaa. Olen laskeskellut, että ohuiden hirsiseinien U-arvo on noin 1. Se on sama kuin nykyaikaisten ikkunoiden U-arvo. Tämän kun sisäistää, ei ole enää vaikeaa ymmärtää, miten kesämökin ylläpitolämmitykseen menee saman verran energiaa kuin uuden OK-talon lämmitykseen.
Jatkuva 21 vuoden ympäri veisi luokkaa 20 000 kWh. Mitä pidettiin 30 vuotta sitten 120 m² tjsp. OK-talolle passelina kulutuksena.- vituncaruna
Ok. Täytyy vähän tarkentaa.. Siis pieni 40 luvulla rakennettu talo purueristeillä ja vanhoilla ikkunoilla ympärivuotisessa asumiskäytössä, ei kesämökki. 20 000 kw vuodessa??? taidan kuluttaa aika vähän sähköä kuitenkin. Caruna kusis hunajaa tolla menekillä. Sähkön osuus laskusta mulla 1/3 loput siirtoa ja veroa.
- sevoisäästää
Laita ilmalämpöpumppu, se karsii lämmityssähköstä 50% pois, eli jotakin 2000 ja 3000kwh välillä.
- eiseniinpaljontee
""""Keskimääräinen sähkönkulutus vuodessa 7-8000 kwh. Sähkön hinnan karatessa pilviin siirtoineen ja veroineen alkaa laskut olemaan 250-350e 2 kk välein.""""
Ylläoleva ei voi olla totta, missään ei ole noin kallista sähkö/sähkönsiirto. Tuo tekisi 1800€ vuodessa, kun maksimi olisi 900 euroa.- vituncaruna
Minähän nää laskut maksan niin kai nyt tiedän.. Eihän patterit Ympärivuoden pärise täysillä, kesä aikaan voi päästä jopa siedettävään alle satasen laskuun. Meinaatko etten itse ihmettele että onko tämä totta? Viime laskussa oli pelkkä siirto jo n150e vero 50 ja satasella sähköä.
- vaadimme_hyvitystä
Eli todellinen ongelma on tämä: Nyt näet, että kulutus painottuu kylmimpiin talvikuukausiin. Voi kauhee.
Ennen ei näin hirveä asia tullut eteen, koska
- "kaikki yhdellä laskulla" eli kWh hintaan perusmaksuun oli piilotettu energian lisäksi myös sähköverkon ylläpito
- lasku saattoi tulla useamman kerran vuodessa, mutta summa oli koko vuoden kulutus jaettuna laskujen määrällä ... laskutushan perustui arvioituun kulutukseen ja kilowattitunnit jaettiin tasan vuoden ympäri
Ihan turha kitistä jostain tammikuun laskusta, jos/kun lämpimällä säällä kulut muutama kymppi/kk. Verot, no, niistä ehkä turha syyttää sähköyhtiöitä.
Siirtomaksut puolestaan ovat isot suurelta osin siitä syystä, että sähkökatkoista kitistiiin ja katkojen tullessa oltiin aina käsi ojossa huutamassa korvauksia. Lopulta sähköyhtiöt pakotettiin parantamaan toimitusvarmuutta => syrjäkylilläkin on siirrytty osin maakaapeleihin. Kaupungeissa näin on ollut jo iät ajat, mutta osa tästä keikauksesta kaatui silti kaupunkilaisten maksettavaksi.
Se on kallista lystiä ylläpitää sähköverkkoa alueilla, missä tönöjä on kilometrien välein. Saati sitten siirtyä ilmajohdoista maakaapeleihin. Nyt sitten kitistään siitä, kun joudutaan maksamaan laskua maakaapeleista ja sähkökatkoista maksettavista korvauksista, joiden puutteesta aiemmin kitistiin. Kuka tämäkin korvaa, vaadin korvauksia! - vituncaruna
Joopajoo.. tässä nyt taas menty asian ohi. Yritin vaan udella että paljonko ok taloasujilla menee tota sähköä jos lämmitys sillä? Vitun caruna ei maksa mitään korvauksia, se on todettu. mulla sippasi tietokone kun tuli sähkökatko kesken käynnistyksen ja korjaus maksoi satasen. Lähetin korvaushakemuksen ja tuli nippu a4 josta ei lakimieskään yhdessä illassa ota selvää ja korvauhakemus evätty.. Että se niistä korvauksista.
- sd-ja-ddr
Ei kannata käynnistää tietokonetta kun sähkökatko on juuri tulossa.
- MJK_
Minulla 45 m2 kesämökin kulutus viimevuonna 8117,27 kWh, siirto 750,24 € ja sähkö 352,14
eli yhteensä 1 102,38 €. Pienin lasku oli elokuussa 48,56 € ja suurin tammikuussa -17 168,01 €
Mökillä on peruslämpö ilmalämpöpumpulla ja varmistettu sähköpatterieilla. - ppppppppeeeee
Kulutus 2017 2900 kwh , noin 800e. Ilmalämpöpumppu sekä lattialämmitys kph,ssa. Neliöitä noin 45
- Erakko
1903 pystytetty hirsirunko, rossipohja. Lämpimiä neliöitä 65 ja 23 neliötä puolilämmintä (talvella 10). Tulipesä on kovin vähäisellä käytöllä, n. 2 pinomottia vuodessa. ILP on.
Sähköä kuluu talvesta riipuen 8000-10000 kWh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753577
- 622684
- 812607
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482082- 431902
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408