Osaako joku vinkata mikä mahtaa olla probleema kun jäähdytinneste katoaa paisarista. Ongelma ilmennyt nyt tässä parinviikon sisään. Auto on Volvo FH16 540 vm.-08
Vajeneminen on ilmennyt siis nyt talviaikaan kovilla pakkasilla. Saattaa olla jopa 3-4 litraa lisäystarve/vuorokausi. Webastoa käytetty normaalisti 0,5-1h. Ulkoisesti vuotoja ei näy. Pari kuukautta takaperin vaihdettiin suuttimen holkit kun teki painetta paisariin. Se ongelma hävisi.
Ja ”paskamerkki” / ”vaihadamerkki.”
/ ” hommaa scania” kannattaa jättää kommentoimatta.
Paskoja on kaikki. Jos ois rahaa niin en ajelis päivääkää millään vehkeellä.
Jäähdytinneste katoaa
9
8070
Vastaukset
- Fiudevaude
Kompressorin kautta ehkä hävittää...tarkastappa se.
- Daffii
Ilmasäiliöstä pitäis tulla nestettä, mahtaa olla kansihalki kun on tehoa liikaa
- PakkasnesteOnTuhoisaa
Kansipahvi rikki. Jos pakkasneste ei sylinteristä poistu pakokaasun mukana se siirtyy öljyn joukkoon ja glykolihan on tuhoisaa öljykalvolle.
- Katoppavaan
Pakkasella vuotaa jostain saumasta. Kylmä neste tulee herkästi
- jiipee111
Nimenomaan kovilla pakkasilla ( -20 ) . Kelit lauhtuu niin ei mitään ongelmaa, nesteet pysyy . Mystinen juttu.
- relluuu
Kansipahvi vai kansihalki siinäpä kysymys, liikaa painetta pakkasella volvon moottorille.
Meillä korjaamolla on paisuntasäiliöön korkki jossa on auton venttiili, tällä pistetään 1-2 kiloo painetta tai niin paljon kun ylipaine vettiili aukeaa, tätä jatketaan n,30 minuuttita jolloin nähdään ulkoiset vuodot.
Ulkoisia vuotoja ei heti huomaa jos kone likainen ja kuumassa koneessa jäähdytysneste haihtuu koneen kyljestä joten sitä ei nää ulkosesti.
Kylmällä säällä metallisen vesiputken ja klemmarin lämpölaajentuma on erillainen joka saatta aiheuttaa kireyseroja ja että eri lämpöolosuhteissa ilmenee vesivuotoja.- kusetuskos
No 3-4 litraa paljonko siihen mahtuu siis nestettä yleensä? Ja "paisarista" johon mahtuu yleensä vain? Mutta onnea et sinulla nestettä kiertää..
- jiipee111
Joo elikkäs homma korjaantui. Lämpösenä ajonjälkeen oli hyvin vaikea ettiä vuotoja ym.
Piti ootta siis se kova pakkaspäivä että auto joutaa seisomaan ja laittaa pahvia alle että näkee mistä tulee sekä könytä sinne alle tutkimaan. Vuotopaikkahan löytyi sieltä alavesiletkun liitoksesta. Kaikki klemmarit vaihtoon ja kiristykset tiukille. Siihempäs loppui vuodot.
Yksinkertanen vika mutta hankala paikallistaa autosta mikä lämpöisenä lähes kokoajan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli144303"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn193129Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän652942Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1362628Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi301868Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111814Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3691591Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html741545En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa611526- 241236