Työnhaun katkaiseminen, karenssi?

Stressiapukkaa

Jos haluaa omatoimisesti katkaista työnhaun (menettää päivärahan samalla) niin tuleeko tästä karenssi? Aiheutuuko keskenjääneistä "tee tämä viimeistään" tehtävistä karenssi jos niihin ei ole reagoinut mitenkään? Esim laita CV nettii viimeistään X.X päivä.

Entä onko karensin kestoon merkitystä jos on työtarjouksia, joihin ei ole hakenut ennen kuin keskeyttää palvelun tai jos on hakenut muttei ole saanut vielä tietoon tulosta?

Jos keskeyttää tänään työnhaun niin onko mahdollista nostaa niitä päivärahoja mitä on vielä saamatta? Helpompi olisi varmaan keskeyttää työnhaku takautuvasti siihen päivään kun on saanut viimeisen päivärahan jos tämä mahdollista.

Kuinka minimoida siis karenssi jos aikomuksena on keskeyttää työkkärin työnhaku ja siirtyä väliaikaisesti esim sostoimen asiakkaaksi jos ei löydä töitä itse pian omatoimisesti?

Työkkärin kirjoilla olo on vain sen verran stressaavaa, joten olen harkinnut että helpommalla pääsisi kun ei ole ko laitoksen kirjoilla ja hakee itse töitä jos tilanne ei kestä pitkään niin kai sitä tt-tuella elää sen ajan.

11

7040

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiivistettynä

      Minkä taakseen jättää, sen edestään löytää.

    • serhhreshs

      En ole saanut työtarjouksia tuosta lafkasta vuosikausiin, vieläkö niitä joillekin tulee vai onko työkkärikin jo voimaton ?

      • Loppusuoralla

        Vetelee viimeisiään ennen kuin kokonaan loppuu. Toivottavasti parempaa palvelua on tulossa yksityisiltä firmoilta. Hallitus yksityistää.


    • TEtstoonhyväjuttu

      Jos on töitä pysyvästi, niin sillon ei kannata olla työnhakijana työkkärissä. Eikä mitään "karenssaja" tule. Mutta jos on työtön, eikä töitä tiedossakaan, niin tottakai kannattaa olla työnhakijana työkkärissä. Tuo TE - toimisto on palvelukeskus, jonka tehtävä on työvoimapalveluiden tarjoaminen. Eli kun menee esim. nettiin katsomaan heidän sivujaan syvemmin niin ymmärtää mitä ne palvelut on. Ne CV netit ja hakuvahdit ym. on palveluita. Lisäksi TE toimistot tarjoaa myös paikallistason palveluitaan valtakunallisten lisäksi. Esim. Koulutusasioissa ym.

      Jos on työtön, niin fiksu tekee sen CV:n sinne työkkärin sivuille. Työttömälle se on kuin lottokupongin teko. Koskaan ei voi tietää milloin tulee se tosielämän Jackpot ja saa vakiduunin.

      • työtäkö

        Eikös se ole niin että pitää olla työkkärin kirjoilla työnhakijana että saisi TT-tukea?


      • tulonsiirtomies
        työtäkö kirjoitti:

        Eikös se ole niin että pitää olla työkkärin kirjoilla työnhakijana että saisi TT-tukea?

        Ei se mikään edellytys ole, mutta tuki on sitten leikattu 40% maksimissaan. Voivathan he(kela) siitä kitistä ettei ole työnhakijana mutta tuohon leikattuun toimeentulotukeen vuokra terveydenhoito on oikeutettu yhtä kaikki.


    • dfjjyhcyj

      Siltikään ne ei työtä tarjoa. En ole saanut tarjouksen tarjousta vuosikausiin.

    • Jos lopetat työnhaun, se on automaattisesti karenssi. Myös toimeentulotukea voidaan leikata ja tuossa tapauksessa todennäköisesti leikataankin noin 20 -40 prosenttia. Voin sanoa ettei kannata, kun pakollisten laskujen ja kiinteiden menojen jälkeen elämiseen jää kuussa 100 -200 euroa, joskus ei sitäkää, se alkaa kummasti hetken päästä itkettämään. (Ja tämä raha on siis kaikkiin ruoka/ vaate/ hygienia kuluihin).
      Jos mielestäsi työkkärin toiminta on stressaavaa( minkä ymmärrän kyllä täysin) niin eläminen karenssituilla syö ihmistävielä enemmän. En suosittele.

      • Omakohtainenkokemus

        Kun taas päätätkin ilmoittautua työnhakijaksi ja hakea työttömyyspäivärahaa kaikkien toumeentulotuen alennusten jälkeen saat karenssia sen vuoksi, että olet ollut poissa työmarkkinoilta ilman hyväksyttävää syytä...


    • 9875

      Jos ilmoittaa TE-toimistoon että ei ole siitä ja siitä päivästä lähtien työmarkkinoiden käytettävissä (eli lopettaa työhaun) niin siitä mitään karenssi tietenkään tule vaan työttömyyskorvauksen maksatus loppuu ja sillä sipuli. Karenssihan tarkoittaa että työttömyyskorvausta ei makseta tietyltä ajalta.

    • dfdfdfgtgf

      Koita noilla karenssi tuilla sitten muuttaa minnekään niinkun niin kovasti hehkutellaan...ei onnistu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      6356
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      27
      3919
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      171
      2933
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      29
      2870
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1734
    6. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      10
      1673
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      147
      1612
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      148
      1571
    9. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1368
    10. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      22
      1350
    Aihe