Tukijussin ahneus-prinsiipit jylläävät ...

... jo KOLMAS tapaus viikon sisään.

Korutonta todistusta kuinka tukijussin kolme pääprinsiippia
ahneus, ahneus, ahneus jylläävät maataloudessa. Vaikka muuta väitetäänkin,
kyllä tällainen rikollinen toiminta on melko lailla yleistä. Viikottain
näitä rikollisia saatetaan vastuuseen, mutta silti paljastuneet tapaukset
ovat vain jäävuoren huippu.

Tässä muutamia Iltalehden nostoja tästä viimeksi esiin tulleesta
tukijussin törkeästä rikosvyyhdistä:

- Pohjanmaalaissikala kuin kauhuelokuvasta: karsinoissa mädäntyneitä ja
syötyjä eläimiä, satoja raatoja haudattu tilan maille

- Tilalla sikojen hautausmaa

- Pariskunnalle luettiin oikeudessa syytteet ympäristön turmelemisesta, eläintaudin
leviämisvaaran aiheuttamisesta, ympäristönsuojelulain rikkomisesta, törkeästä
eläinsuojelurikoksesta, eläinsuojelurikkomuksesta ja eläintunnistusjärjestelmästä
annetuin lain rikkomisesta.

3

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkki56

      Kerroppa siitä jäävuoren alaosasta.

      Minäpä kerron...

      ”Suomalainen sika voi EU-lajitoveriaan paremmin
      Sikojen hyvinvoinnin tilaa arvioitiin vuosina 2010-2011 uusin eurooppalaisin hyvinvointimittarein. Welfare Quality -tutkimustulosten mukaan suomalainen sika voi selvästi paremmin kuin lajitoverinsa Keski-Euroopassa. Suomalaisen tuotannon vahvuuksia tuloksissa olivat eläinten terveys, käyttäytyminen ja olosuhteet.

      Kotieläintuottajat ovat yhdessä elinkeinon kanssa kehittäneet vapaaehtoista tuotantoeläinten terveydenhuoltoa ja siihen liittyviä terveydenhuolto-rekistereitä, Sikavaa ja Nasevaa. Rekistereitä hallinnoi Eläintautien torjuntayhdistys (ETT ry).”
      https://www.mtk.fi/vastuullisuus/vastuullinen_maataloustuotanto/elainten_hyvinvointi/fi_FI/elainten_hyvinvointi/

    • Multavarvass

      Sikojen hyvinvointi kilpailuvaltiksi – Welfare Quality® -järjestelmän pilotointi Suomessa

      Tuottajille suunnattu yhteenveto hankkeen tuloksista

      Sikojen hyvinvointi kilpailuvaltiksi -hankkeen (1.10.2010 – 31.12.2013) päätavoitteina oli kartoittaa suomalaisten sikojen hyvinvointia kansainvälisellä Welfare Quality® -mittarilla (WQ) ja selvittää tuotanto-olosuhteiden vaikutuksia hyvinvointiin. WQ on kansainvälisen tutkijaverkoston kehittämä mittari, joka painottaa itse eläintä, ei niinkään ympäristöä. WQ-mittauksia tehtiin yhteensä 158 tilalla emakoille 103 kpl ja lihasioille 95 kpl.

      Lihasikaloista 58% ja emakkotiloista 28% sai korkeimman “Erinomainen” –arvosanan WQ:n neliportaisella asteikolla. Vaikka mittari on kehitetty arvioimaan keski-eurooppalaista tuotantotapaa ja on siten suomalaisnäkökulmasta melko lepsu, muualla EU:ssa mitatuissa lihasikaloissa (125 kpl) yhtään tilaa ei ole yltänyt Erinomainen –luokkaan. Suomalais-tilojen vahvuudet olivat erityisesti terveys ja käyttäytyminen.

    • Aurinko-nousee

      Kun media tekee uutisen, se ei suinkaan kerro että maatilalla eläimet voivat hyvin, koska se on yleensä normaaliolotila eikä uutisen arvoinen.
      Sensijaan aloittajan mainitsema tapaus on uutinen.

      Esimerkiksi en ole nähnyt uutisia jonka otsikko kertoisi, ”lääkäri joka oli saanut koulutuksen ja lääkärin pätevyyden, hoisi ihmisiä. ” elokuvaohjaaja x ei ahdisdellut seksuaalisesti naisia”, asianajaja x ei pahoipidellyt naisystäväänsä.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      197
      11762
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5539
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2847
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2455
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      15
      2444
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2013
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1939
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1911
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1707
    10. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      34
      1610
    Aihe