Muovinen haulikuppi

laukkuryssä

Kun lyijyhaulien on todettu aiheuttavan vesilinnuille haittaa ja lyijyhaulien käyttö kiellettiin vesilinnustuksessa, eikä edes metsässä tai pellollakaan saa vesilintua lyijyhaulipatruunalla ampua.

Miten sitten muovinen haulikuppi?

Muovihan on jo kansainvälisesti todettu olevan varsinainen ongelmatuote, joka ei hajoa luonnossa, vaan saastuttaa luontoa sekä vesistöjä. Ja kun vesialueilla metsästetään haulikoilla vesilintuja, niin aikamoinen määrähän siinä muovia jää vesistöön. Ja vaikka se haulikuppi kelluu veden pinnalla, niin harvempi, tai tuskin kukaan kerää edes itse ampumiaan haulikuppeja pois.

Ja kysyn palstalla mielipiteitä asiasta siinä mielessä, että pidetäänkö patruunan muovituotteita, jotka jäävät veteen, laisinkaan ongelmana? Ja voisiko haulikupin korvata jollakin muulla materiaalilla, joka ei ole vesistölle eikä vesikasveja syöville eläimille vaarallista. Esim. pahvisella tai keraamisella aineella?

4

2238

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latailija

      Vanha, hyvänajan huopatulppa olisi ekolokisin vaihtoehto.

      • vanhaparempi

        Huopatulppa ja pahvihylsy. En ymmärrä miksi näistä piti luopua.


      • laukkuryssä
        vanhaparempi kirjoitti:

        Huopatulppa ja pahvihylsy. En ymmärrä miksi näistä piti luopua.

        Monissa asetarvikekaupoissahan on myynnissä huopatulppia. Ja esim. sellier bellot ja gyttorp lataa edelleenkin pahvihylsyisiä haulikonpatruunoita. Olisiko pahvihylsyisten tuonti hiljentynyt muitten patruunanvalmistajien osalta, kun muovihylsy on helpompi valmistaa ja on halvempi ja kestävämpi materiaali..


    • Ongelmahan on jo siinä kun mitään hauleja pitää suoltaa luontoon taikka jahtikaverin peräsuoleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe