Nordnet ja toimeksianto

toteutuu_tipoittain

Voiko nordnetin toimeksiannon kestoa pidentää "lennosta", ilman että sitä ei katsottaisi uudeksi toimeksiannoksi, jolloin siitä menisi uudet välityspalkkiot? Siis siinä tapauksessa kun epäilee ettei toimeksianto ehdi toteutua kokonaan alkuperäisenä aikana.

10

2610

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskasakkia

      Ei täällä suomi-24 palstalla liiku oikeita sijoittajia, jotka tuommoisia tietäisivät.

    • NordnetNeuvonta

      Tuo selitetään hinnastossa. Lue se. Eli et voi muuttaa (osittain tehdyn) toimeksiannon kestoa tai osakkeiden määrää samalla palkkiolla. Muodostuu aina uusi toimeksianto.

      • toteutuu_tipoittain

        Tuollaista vähän ounastelinkin, täytyy vastaisuudessa pistää näille epälikvideille paperelle pitkät voimassaolot. Taisihan siellä olla myös asetusehto että toimeksianto pitää toteutua kokonaan kerralla.


      • NordnetNeuvonta
        toteutuu_tipoittain kirjoitti:

        Tuollaista vähän ounastelinkin, täytyy vastaisuudessa pistää näille epälikvideille paperelle pitkät voimassaolot. Taisihan siellä olla myös asetusehto että toimeksianto pitää toteutua kokonaan kerralla.

        Nordnetissa kaikki on nyt koko ajan muuttumassa, joten kannattaa lueskella ohjeita, ehtoja, hinnastoja, kysymys-vastauspalstoja yms viikoittain. Saattaapi tulla jotain uutta ja ihmeellistä. Myös pörssissä verotuksessa tapahtuu koko ajan pienia uudistuksia.


    • pappa_vaan

      Muttta on se Nordnet silti meille tavallisille suomalaisille paras vaihtoehto.

      Toki mailmalla on parempia, mutta silloin pitää ymmärtää kieli hyvin, varsinkin ongelmissa.

      • EiHyväNordnet

        Paras on, mutta ei vieläkään läheskään yhtä hyvä kuin EQ aikoinaan. Nordnetilla ei taida olla töissä yhtäkään toimintojen testaajaa eri käyttöjärjestelmiä/selaimia käyttävissä tietokoneissa.

        Ammattitaidottomat suunniteijat tekevät muutoksia toimintoihin testaamatta niitä. Nytkin käyttöön tulleessa uudistetussa ohjelmistossa on kymmenittäin ihan jokapäivittäisessä käytössä näkyviä virheitä, joita ei olisi pitänyt näkyä edes ensimmäisessä omaan testikäyttöön otetussa ohjelmistossa. Jotain mättää ja pahasti.

        Kuka tahansa päivittäskauppaa kotikoneella tekevä pystyy osoittamaan heti kymmenen pahinta virhettä uudessa ohjelmistossa. Koska vanhemmankaan ohjelmiston virheitä ei osattu vuosien mittaan korjata lukuisista valituksista huolimatta, en itse viitsi enää edes keskustella heidän kanssaan. Yhdyshenkilöt eivät näköjään ymmärrä edes suomen kieltä. Jos heille selittää, ettei 7*8 ole 57, niin matemaatiikkaa ymmärtämätön yhdyshenkilö rupeaa opettamaan, että 1 2 = 3 ja hauki on kala, eli valittaja on väärässä! Ja tätä jatkuu loputtomiin.


    • vastatilit

      Hieman asian vierestä.

      Nordetin vastatilinä Nordea on toiminut erinomaisesti ja heti näkyvät pikasiirrotkin toimivat moitteettomasti.

      Mutta nyt kun Nordea nostaa radikaalisti tilimaksuja, niin heräsi kysymys onko Nordnetillä vastaavaa ja yhtä tehokasta toimivuutta minkään muiden pankkien kanssa, ajatellen josko olisi aika vaihtaa pankkia?

      * Pian Nordean verkkopankin käyttäjä joutuu maksamaan vuosittain kymmeniä euroja enemmän kuin pankin mobiiliasiakas. Uudet hinnat tulevat voimaan heinäkuun alussa.

      - https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005635289.html

      Itse en ole mm. tietotuvasyistä halunnut ottaa mobiili-pankkia käyttöön, enkä osaa arvostaa, että siihen merkittävästi korotetuilla maksuilla siihen koetetaan suorastaan pakottaa, kun sen jatkuva rummutus ei ilmeisesti ole tuonut toivottua lopputulosta.

    • Ainareilupeli

      Nordnet on GDPR:n osalta myös todella hankala asiakkailleen.
      Asiakkaalla ei ole helppoa tapaa saada rekisteritietojaan. Asiasta on kanneltu jopa GDPR-asetuksia valvovalle elimelle.

      Älkää käyttäkö Nordnettiä mihinkään.

    • Anonyymi

      noh tää tieto turva ei oo kaikkein paras täs tytti demari tuppuraisen siskon nordnetis

    • Anonyymi

      handelsbanken rahastot ostettavissa ja kuukausi säästettävissä myös S PANKISSA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      418
      2009
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      188
      1543
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      149
      1477
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1386
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1176
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      244
      947
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      113
      907
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      67
      762
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      685
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      665
    Aihe